Ezeket látta már?

Fitt középkor - boldogabb öregkor?

Életmódorvoslás
2012. augusztus 30. 10:55
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A fitt középkorúakat kevésbé fenyegetik krónikus betegségek idősebb korukban! A jó kondícióban lévő, fitt ötvenéveseknél kisebb valószínűséggel jelennek meg idősebb korukban krónikus betegségek, mint elpuhult kortársaiknál - állapították meg amerikai kutatók tanulmányukban, amely a fittség és az egészséges öregedés közti kapcsolat megértését célozta meg.

"Évtizedek óta tudjuk, hogy minél fittebb vagy, annál tovább élhetsz. Az viszont nem volt egyértelmű, hogy életminőséged is jobb lesz öregedve" - magyarázta Jarett Berry, a tanulmány szerzője, a dallasi Texasi Egyetem munkatársa.

oregno-d0000099F9ff3a9646230

Forrás: Napidoktor


A kutatásban egy 1970-es években indult követéses vizsgálat adatait elemezték, amelybe akkor összesen 19 ezer, harmincas, negyvenes vagy ötvenes éveiben járó egészséges embert vontak be. Futópadon mérték minden egyes résztvevő fittségét, majd az eredmény alapján öt edzettségi csoportba sorolták őket. A későbbiekben, a résztvevők 70-es, 80-as éveiben azután összehasonlították egészségi állapotukat.

A kutatók úgy találták, hogy a legfittebb csoportba tartozóknál körülbelül a fele volt a valószínűsége annak, hogy krónikus betegség alakuljon ki náluk, mint a legkevésbé fitteknél. Az elemzés szerint 20 százalékkal jobb fittség 20 százalékkal kisebb kockázatot jelentett a későbbi életkorban a nyolc vizsgált krónikus betegség tekintetében.

Az eredmények szerint a pozitív hatás egészen az élet végéig kitartott, a fittebb emberek még életük utolsó 5 évét is kevesebb krónikus betegséggel töltötték el.

A vizsgált krónikus betegségek a következők voltak: szívelégtelenség, szélütés, cukorbetegség, vesekő, Alzheimer-kór, bél- vagy tüdőrák, szívbetegség és tüdőbetegség. A krónikus betegségekre vonatkozó adatokat a Medicare betegbiztosító adatbázisából szerezték be, amikor a tanulmány résztvevői 70 és 85

év között voltak.

A tanulmányt az Archives of Internal Medicine című szakfolyóirat legfrissebb számában ismertették részletesen.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# kutatás # öregedés # Testmozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés