Ezeket látta már?

Fogyasztószer lesz az egyik vércukorszint-csökkentő gyógyszerből?

Életmódorvoslás
2022. március 08. 10:34
vércukorszint, gyógyszer, súlycsökkentő, fogyás, vércukorszint-csökkentő gyógyszer, glutid

Egy hatásos és biztonságos fogyasztószer, ami koplalás és a sportolással együtt járó izzadás és megerőltetés nélkül képes lefogyasztani, legalább annyira az elhízottak vágyálma, mint amennyire a gyógyszerkutatóké.

Sajnálatos tény, hogy ilyen csodaszer egyelőre nem létezik. Vannak próbálkozások, vannak gyógyszerek, amik akár a testtömeg 10-15 %-át is képesek „leolvasztani”, azonban a hatás nem bizonyul tartósnak vagy mellékhatásokkal és kockázatokkal terhelt. Nemrégiben egy újabb próbálkozásról számoltak be a kutatók. Ezúttal egy vércukorszint-csökkentő gyógyszer súlycsökkentő mellékhatását szeretnék kiaknázni.

A jó „cukorgyógyszer” fogyaszt is

A 2-es típusú cukorbetegek gyakran túlsúlyosak, elhízottak. Ismert azonban az, hogy a cukorbetegeknél az állapotromlás és a szövődmények megelőzése érdekében különösen lényeges az, hogy a testtömeg karban legyen tartva. Az elhízás kedvezőtlenül hat

  • a szív- és érrendszerre,
  • a cukoranyagcserére,
  • a zsíranyagcserére, és folytatható a felsorolás.

Ezért is kiemelten értékesek azok a vércukorszint-csökkentő gyógyszerek, amik alkalmazása, mintegy kedvező mellékhatásként, fogyást okoz. Ilyen például a metformin, az egyik leggyakrabban használt vércukorszint-csökkentő gyógyszer, aminek külön előnye, hogy nem hizlal. Emellett, viszonylag új szerek az ún. glükagonszerű peptid-1- analógok (GLP-1-analógok), amiket abban az esetben használnak, ha a metformin adása nem lehetséges, vagy az kevésnek bizonyul. Tehát, számos esetben ezek a GLP-1 analóg gyógyszerek már a cukorbetegség kezelésének többedik lépcsőjét jelentik. Bizonyított, hogy a GLP-1 analóg hatóanyagokhoz, így például a szemaglutid, liraglutid hatóanyagokhoz és egyéb, a nevükben „-glutid”-ra végződő nevű hatóanyagokhoz is, fogyasztó hatás köthető. Akik a „-glutidokat” alkalmazzák cukorbetegként, azok általában pár kilót veszítenek a testtömegükből egy 1-2 éves kezelés alatt.

Górcső alatt a szemaglutid

A szemaglutid kapcsán leírták, hogy az az étvágy csökkentésével mérsékli az energiabevitelt, és ezáltal csökkenti a testtömeget és a testzsírtömeget. Emellett, a szemaglutid mérsékli azt a késztetést, hogy a beteg a magas zsírtartalmú ételeket részesítse előnyben.

Nemrégiben Egyesült Királyságbeli szakemberek és szakmai szervezetek (pl. National, Institute for Health and Care Excellence; NICE) azt kezdték el szorgalmazni, hogy az erősen elhízott személyeknél (testtömegindex (BMI) > 35 kg/m2) használják fogyasztószerként a szemglutidot. Vagyis, egy vércukorszint-csökkentőt használnának fogyasztószerként - nem cukorbeteg személyeknél is.

Megtörténtek a klinikai vizsgálatok is. Egy 2021-es vizsgálatban közel 2000 felnőtt vett részt, és valamennyiük BMI-je 30 kg/m2 fölötti volt. A szemaglutidos kezelésük hetente adott szemaglutid-injekciót (2,4 mg szemaglutid/hét) takart, és a résztvevőket az injekciók mellett csökkentett kalóriabevitelű diétára és fizikai aktivitásra sarkallták. Akik szemglutid kezelést kaptak, azok a vizsgálat 68 hete alatt, vagyis több, mint egy év alatt, a kiindulási testtömegük 14,9 %-át „adták le”. Ezzel szemben a placebo-kezelésben részesülőknél ugyanezen időtartam alatt a fogyás csupán a kiindulási testtömeg 2,4 %-a volt.

Ezek az egyes és a kettes típusú diabétesz egyértelmű tünetei - olvasson tovább!

Elmondható tehát, hogy a szemaglutid, a diéta és a sport mellett, jelentős mértékű fogyást idézett elő, amivel a fogyni vágyók jelentős része elégedett is lehetne… Azonban, az utánkövetéses vizsgálatból kiderült, hogy a szemaglutidos injekciók adásának abbahagyása után rövid időn belül – jojó-effektusként – az érintettek visszaszedték a leadott kilókat. Tehát, a szemaglutiddal elérhető fogyás nem bizonyult maradandónak.

Magyarországon is forgalomban van szemaglutidos gyógyszer

Szemaglutid-tartalmú injekció Magyarországon is forgalomban van. A vényköteles gyógyszer alkalmazási előírásából kiderül, hogy az a 2-es típusú cukorbetegek kezelésére javasolt, bizonyos feltételek esetén, orvosi kontroll mellett. Fogyasztószerként való használatról szó sincs a hazai leírásban. Kérdéses, hogy az Egyesült Királyságban bekerül-e a szemgalutid indikációi közé a „fogyasztószerként” alkalmazás a közeljövőben, vagy továbbra is „csak” a diabéteszesek gyógyszere marad a szemaglutid.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás

(1) https://www.medicalnewstoday.com/articles/weight-loss-shot-may-reduce-obesity-overweight

(2) ogyei.gov.hu; gyógyszerinformációk

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# vércukorszint # gyógyszer # súlycsökkentő # fogyás # vércukorszint-csökkentő gyógyszer # glutid

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés