Ezeket látta már?

Kódolt boldogság (minden a génektől függ...?)

Életmódorvoslás
2010. május 11. 11:02
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Génmanipulált boldogság? Az emberek boldogságát nemcsak az egészség, a magánéleti- és munka terén elért siker határozza meg, hanem jelentős mértékben a gének is.

Sokan úgy gondolják, a boldogságunkat három fő összetevő adja, ám a kutatások szerint ezek csak részben okai ennek a kellemes érzésnek. A minket boldoggá tevő személyiségjegyek felét ugyanis a gének szabályozzák.

Természetes, hogy akinek rendben van az egészsége, a párkapcsolata és a karrier terén is elégedett, boldognak érzi magát. Ezek a tényezők azonban csak egy kisebb részét adják lelki jólétünknek. A boldoggá tevő személyiségvonások felét ugyanis a géneknek köszönhetjük, melyeket örökölhetünk.

Brit- és ausztrál kutatók évekkel ezelőtt jutottak erre a következtetésre, amikor is közel ezer egy- illetve kétpetéjű ikerpárt vizsgáltak ilyen szempontból. A vizsgálat vezetője, Timothy Bates szerint a boldogság-érzet tekintetében a különbségek körülbelül fele a genetikából adódott.

Bates és kollégái az Edinburgh Egyetemről - Alexander Weiss és Michelle Luciano - ekkor már 15 éve foglalkoztak a "boldogság tudományával". Az elvégzett vizsgálatokban a több, mint 900 egy- és kétpetéjű ikerpár vett részt, 25 és 75 év közöttiek. Személyiségük jegyeit igyekeztek számtalan kérdéssel kideríteni: mennyire elégedettek életükkel, mi mennyire izgatja, bosszantja őket, mennyit szoktak aggodalmaskodni dolgokon.

A génállománya az egypetéjű ikreknek ugyanaz, a kétpetéjűeknek nem. Így nem volt nehéz a kutatók számára azon gének beazonosítása, melyek bizonyos személyiségvonásokat adnak, és emiatt az illetők a boldogságra is "fogékonyabbak".

Bates és társai a Psychological Sciene című lapban jelentették meg kutatásaik eredményét. Arra jutottak többek között, hogy hajlamosabbak a boldogságra azok az emberek, akik szeretik a társaságot, aktívak, lelkiismeretesek, jó a munkabírásuk és stabilak lelkileg. Az egypetéjű ikreknek jellemük és boldogságérzetük is hasonló, míg a kétpetéjűeknél csak feleannyi a hasonlóság - tehát egyértelmű a gének jelentősége.

Timothy Bates szerint ezek a vizsgálatok magyarázatot adnak arra is, miért hajlamosabb valaki a depresszióra, miért kecmereg ki nehezen a gödörből és miért teszi könnyebben túl magát dolgokon a másik.

Azoknak az embereknek ugyanis, akik a génjeikben pozitívabb személyiségjegyeket örökölnek, úgymond "tartalék boldogságuk" is van, melyből erőt kapnak akkor is, ha éppen rosszul alakul valami az életükben. Nem esnek annyira kétségbe, nyugodtabbak, barátkozóak maradnak és megbízhatóak - a jobb időszak pedig előbb-utóbb ismét rájuk köszönt...

Egyes szakértők szerint egyébként beállítottságunkért mintegy 50 százalékban valóban génjeink felelősek, a többi tevődik össze a kilenc másik tényezőből. A géneket a negyedik helyre sorolták – első helyen áll a megfelelő pénzügyi helyzet, majd jön az ambíció, az intelligencia, a gének – a sorban következő a szépség, a barátság, a házasság, valamint a hit, a jótékonyság és az életkor...

Az eredeti cikk itt olvasható:

Szerző: Adrina

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# életmód # genetika # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés