Ezeket látta már?

Légkondi, klíma - nem ez a megoldás!

Életmódorvoslás
2011. augusztus 28. 13:07
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Hűtünk, megsülünk, hűtünk, megsülünk, hűtünk, végünk... Ördögi körbe taszítanak minket a klímaberendezések. Minél többet használjuk a légkondicionálót, annál melegebb lesz a hőmérséklet. Van megoldás! A szigetelés megóvja a pénztárcánkat és a Földünket is.

Magyarországon az elmúlt száz év alatt közel 0,7 fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet, folyamatosan dőlnek a melegrekordok, egyre szélsőségesebb az időjárás, mialatt energiafelhasználásunk - ennek következtében pedig széndioxid kibocsátásunk is - folyamatosan növekszik. Az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) globálisan a legmelegebb évnek nyilvánította 2010-et, a Kárpát-medence pedig fokozottan sérülékeny terület ebből a szempontból, hiszen ami világszerte 2 °C hőmérséklet-emelkedést jelent, az itthon 3-4 °C-ban realizálódhat a következő századfordulóra.

szigeteles-d00001152770d085b6594

Forrás: Napidoktor


Mindez egyenes arányban áll energiafelhasználásunkkal, s az ennek következtében emelkedő CO2 kibocsátással, amelyet nyáron legnagyobb részt légkondicionálók használata idéz elő. Ördögi körforgásba érünk ezzel, mivel a légkondicionálók működtetése a legtöbb energiát igénylő megoldás, amivel csak tovább emelkedik a légkör CO2 tartalma, mely tovább növeli az átlaghőmérsékletet és 8-10 ezer forinttal növeli a villanyszámlát. Emellett kevesen tudják, hogy az otthonok hőmérsékletének 1 fokkal való csökkentése háromszor több energiát emészt fel, mint 1 fokkal való felfűtése.

A Knauf Insulation szakemberei szerint klímaberendezések helyett árnyékolás és egy legalább 10 cm vastag ásvány- vagy üveggyapot szigetelés révén 5-7 fokkal is csökkenhet a lakások belső hőmérséklete, anélkül, hogy terhelnénk a Föld energiakészletét. Ráadásul az üveggyapot csaknem 100%-ban újrahasznosított üvegből készült termék, emiatt pedig nem csak pénzt és energiát spórolunk, de aktívan hozzájárulunk a környezetvédelemhez.

Az energia nem vész el, csak szén-dioxidot termel

Magyarországon az elmúlt száz év során mintegy 0,7 fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet, mely fokozatosan gyorsuló ütemben növekszik, 2100-ra a nyári átlaghőmérséklet növekedése akár 1,5-2 fokos is lehet. A Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia (NÉS) dokumentuma radikális széndioxid kibocsátás csökkentést és a zöld beruházások jelentős élénkítését irányozza elő, ám a lakosság ehelyett nagyobb mértékben választja a légkondicionálást, az egyik leginkább környezetszennyező, energiapazarló megoldást lakások és irodák nyári hűtésére. A NÉS háttéranyagaként szolgáló dokumentum szakértői becslése alapján a hűtőberendezések működtetésének energiaigénye akár 300.000 tonna CO2 kibocsátást is jelenthet Magyarországon.

A Magyar Tudományos Akadémia és a Környezetvédelmi Minisztérium kutatói szerint a szélsőséges időjárási események évente kb. 150-180 milliárd forintnyi kárt okoznak Magyarországnak. Ez az arány pedig csak növekszik, ha figyelembe vesszük, hogy évről évre egyre emelkedik a hőmérséklet. Az ENSZ Meteorológiai Világszervezetének jelentése alapján globálisan 2010 jelentette a valaha mért legmelegebb esztendőt.

Van környezetkímélő megoldás

Az energiapazarló klímaberendezések használata helyett, a Knauf Insulation szakértői szerint, lényegesen hatékonyabban és költségkímélőbben védekezhetünk megfelelő szigeteléssel.

"A magas CO2 kibocsátás változást eredményezett a Föld légkörében, s hogy védekezzen az így okozott meleg hatás ellen, a lakosság klímaberendezések használatába menekül, mellyel csak fokozza a bajt" - mondta Aszódy Tamás, ügyvezető igazgató. "Megfelelő szigeteléssel télen a falak állapotától függően 35-40%, de akár 60-65%-os energia-megtakarítás is elérhető, míg nyáron 5-7 fokkal csökkenti a lakások hőmérsékletét, mely az áramszámlákat is jelentősen csökkenti" - tette hozzá a szakember.

Egy átlagos teljesítményű klímaberendezés ugyanis havonta kb. 250 kWh-val növeli meg az áramfogyasztást, ami pedig mintegy 8-10 ezer forinttal terheli meg villanyszámlánkat. Ezzel szemben az újrahasznosított anyagból készülő szigetelés már az első, de legkésőbb a második nyáron megtérülő befektetést jelent, anélkül, hogy növelné a levegő széndioxid-tartalmát.

Ördögi körbe taszítanak minket a klímaberendezések. Minél többet használjuk a légkondicionálót, annál melegebb lesz a hőmérséklet. Van megoldás! A szigetelés megóvja a pénztárcánkat és a Földünket is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# életmód # környezetvédelem

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés