Ezeket látta már?

Már egyetemista korban el kell kezdeni a megelőzést!

Életmódorvoslás
2014. október 20. 12:12
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Három hazai egyetemen zajlik immár két éve a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének térítésmentes, szakmai programja, az Energia-egyensúly Egészségprogram Egyetemistáknak, amely az energiaegyensúly megtartását célzó, egészséges táplálkozást és életmódot népszerűsíti a hallgatók között. A program dietetikus szakemberek előadásaiból, ingyenes, személyes szaktanácsadásból és gyors állapotfelmérésből áll. A három évre tervezett projekt utolsó tanévére még várják az érdeklődőket, de már eddig is közel 4500 egyetemista vette igénybe a tanácsadást.

A három egyetemen eddig összesen 4326 egyetemista kereste fel az E3 program tanácsadásait vagy ült be a dietetikus szakemberek előadásaira. Budapesten egy kicsit többen vettek részt a programban, mint a pécsi vagy debreceni egyetemeken. Érdekes, hogy míg a fővárosban kiegyenlített a nemek aránya, addig a két vidéki helyszínen inkább a lányokat érdekelte jobban az E3 program, kétszer annyian jelentkeztek rá, mint a fiúk. Pedig a gyors állapotfelmérésből az is kiderült, hogy zömmel nem a csodadiéták, fogyókúrás módszerek miatt keresték fel a dietetikusokat, sokkal inkább az egészséges táplálkozás alapjairól szerettek volna többet megtudni (64%).

fiatalok-olvasas-d00000F1D006056dfdadd

Forrás: Napidoktor


Nem mutatott lényeges eltérést a három helyszínen a fiatalok testtömeg indexe (BMI), szerencsére az átlag a normálisnak tekintett tartományba eső 22,82 kg/m2 volt. Ugyanakkor nem lehet elmenni amellett, hogy a hallgatók 18%-a már súlyproblémákkal küzd, Budapesten (370 fő) majdnem kétszer annyian, mint a vidékieknél (Pécs 208 fő, Debrecen 198 fő.)

Az energiaegyensúly hosszú távú megtartásának a helyes táplálkozás mellett a mozgás a másik pillére. Egyelőre e téren is jobban állnak még az egyetemisták, mint a felnőttek, mert az előbbiek 44%-a sportol rendszeresen, míg az utóbbiaknak már csak 23%-a, azaz kevesebb, mint a hazai felnőtt lakosság negyede végez rendszeres testmozgást. Az viszont már szomorú, hogy az egyetemisták közül is minden tizedik mozgásszegény életmódot folytat.

Ami a folyadékfogyasztást illeti, a többség némileg elmarad az ajánlott napi folyadékbeviteltől, ami a nők esetében 2 liter, a férfiaknál 2,5 liter, amely természetesen egyéntől és egyéb körülményektől függően változhat. Az egyetemisták zöme (44,5%-a) viszont csak 1-2 litert iszik meg naponta.

Az étkezéseik számáról elmondható, hogy főként napi háromszor (37%) vagy négyszer (33%) étkeznek, a szakemberek által ajánlott ötszöri étkezés (3 nagy és két kis étkezés) csupán 19%-ukra jellemző.

Jó hír, hogy a dohányzás már visszaszorulóban van ennél a korosztálynál, 70%-uk egyáltalán nem gyújt rá, 18% pedig csak alkalmanként él ezzel a szokással.

A korosztályukban a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás és az anyagcsere-betegségek előfordulása egyelőre szerencsére elenyésző, nem haladja meg az 1-2 %-ot. Viszont bizonyos mutatók, a nem mozgók viszonylag magas száma és már ilyen fiatalon súlyproblémákkal küzdők aránya előrevetíti, hogy a kor előrehaladtával ez a szám sajnos nőni fog.

"Biztos vagyok benne, hogy már ennél a korosztálynál hatalmas szerepe van a prevenciónak a későbbi egészségi állapotuk és életkilátásaik szempontjából – értékeli a helyzetet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke, dr. Kubányi Jolán. – Egyrészt azért, mert már ennél a fiatal, felsőfokú végzettséget szerző populációnál is jelen vannak azok a problémák, elsősorban az elhízás és a mozgásszegény életmód, amely később, életformává válva súlyos következményekkel járhat. Másrészt viszont az E3 program iránt érdeklődők száma megerősít abban, hogy a megelőzés iránt nyitottak a fiatalok és azt fontosnak tartják."

A Coca-Cola Alapítványtól nyert pályázati pénzből megvalósuló E3 program az utolsó két szemeszteréhez ért. A program végén részletes elemzést ígér az MDOSZ a vizsgált egyetemista korosztályról.

Az idei szemeszter előadásaira és tanácsadásaira az MDOSZ honlapján (www.mdosz.hu) lehet bejelentkezni és időpontot kérni.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés