Ezeket látta már?

Orvos-beteg kapcsolat a facebook-on?

Életmódorvoslás
2010. december 20. 16:06
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Árthat a Facebook a beteg-orvos kapcsolatnak... Érdekes helyzetet teremt az orvosok léte a közösségi oldalakon, mert így elmosódik a határ a magánélet és a gyógyítás között – áll a Journal of Medical című lap online kiadásában megjelent tanulmányban.

A tanulmány szerzői 405 posztgraduális képzésben résztvevő fiatal orvost kérdeztek meg a Facebookról, akik fele küldte vissza a kérdőívet. A válaszolók 73 százaléka volt fent a közösségi oldalon.

no-doktornal-orvos-d00000E85cb06fe044e52

Forrás: Medipress


Nagyjából felük szerint a beteg máshogy néz az orvosára, miután felfedezi annak Facebook-adatlapját. Ezt a háromnegyedük kiegészítette azzal, hogy mindez csak akkor történik meg, ha az adatok a beteg számára is hozzáférhetőek. A tagok szinte mindegyike megadja adatlapján a teljes nevét és a születési adatait, 91 százalék pedig fényképet is felrak magáról.

Eddig mindössze 6 százalékukat jelölte be egy betegük ismerősnek, de a kutatók szerint a jövőben az ilyesmi sokkal gyakoribb lesz. 85 százalékuk ma azt mondja, visszautasítana egy ilyen felkérést. Akik mégis elfogadnák, azzal indokolták a véleményüket, hogy mindkettőjük számára kínos helyzetet teremtene, ha nem ezt tennék. Az elutasítók szerint etikátlan lenne, ha barátjuk lenne a beteg a Facebookon, sőt, egyesek akár romantikus ábrándokat is szőnének köréjük.

"Ez az újfajta kapcsolat valóban olyan helyzetet teremt, amely etikailag kérdéses, mivel nem kapcsolódik közvetlenül a gyógyításhoz." – állítják a tanulmány szerzői, majd hozzáteszik: "Nem szerencsés, ha a betegek túl mély információkkal rendelkeznek orvosaik magánéletéről. Fontos, hogy a fényképek és kommentek ne legyenek félreérthetőek, és ne lehessen belőlük következtetni a doktor világképére és magánéleti szokásaira. Nem kell, hogy olyanok is hozzáférjenek, akiknek nincs közük hozzá."

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés