Ezeket látta már?

Meggyengült bélflóra: ez segíthet helyreállítani az egyensúlyát

Életmódorvoslás
2025. január 31. 10:54
influenza, probiotikum prebiotikum bélflóra

Javában tombol az influenzajárvány, rengetegen szenvednek szezonális légúti betegségben. A szakértő szerint ebben az időszakban különösen fontos rendben tartani a bélflórát, mert az kedvezően hat az immunrendszerre is, elősegíti a gyógyulást és megelőzheti az újabb megfertőződést, a szövődményeket.

Ennek érdekében érdemes olyan terméket választani, amelyben egyszerre van jelen akár 7 különböző jótékony baktériumtörzs és ezek táptalaja. Neve is van azoknak a készítményeknek, amelyek pro- és prebiotikumot is tartalmaznak: ezek a szimbiotikumok.

A bélflóra egyensúlyának felborulása miatt könnyebben megbetegedhetünk

Amikor a bélflóra egyensúlya megbomlik és a jótékony baktériumok helyett a kórokozók kerülnek túlsúlyba, annak negatív következményei lehetnek: a hasmenéstől, az anyagcsere-betegségeken át, a gyakoribbá váló légúti fertőzésekig terjedhet a panaszok sora. A légúti fertőzések is ritkábbak, ha valakinek rendben van a bélflórája, kisebb az elhízás esélye, sőt a mentális állapotnál és az alvászavaroknál is bizonyítottan kimutatták a bélflóra állapotának hatását. Ezért is fontos támogatni a bélflórát abban, hogy biztosítsa a szervezet ideális működését.

„Talán már alapvetéssé vált a köztudatban, hogy antibiotikumos kezelés mellett probiotikumra is szükség van, hogy elkerülhető legyen a hasmenés, de emellett számos más esetben is rendkívül hasznosak a kívülről bevitt jótékony baktériumok” – hívta fel a figyelmet dr. Budai Marianna szakgyógyszerész. „Bármilyen fertőzés esetén fontos az alkalmazásuk, mert a kórokozó baktériumok, vírusok legyengítik a szervezetet. Emellett, a mentális stressz miatt vagy gyógyszeralkalmazás mellékhatásaként is megváltozhat a bérflóra, így például gombaellenes gyógyszer, gyomorsavcsökkentő esetén is érdemes a probiotikumok használatára gondolni” - sorolta a szakértő.

Válasszunk okosan!

„Nem elég jótékony baktériumokkal ellátni magunkat, az is lényeges, hogy a baktériumok jól érezzék magukat a beleinkben!” – fogalmazott a szakértő. Vagyis életteret kell biztosítani a jótékony baktériumok számára. Ezt a célt szolgálják a „hatást fokozó” prebiotikumok.

A prebiotikumok olyan anyagok, amelyek egyedi változásokat idéznek elő a bélflóra összetételében és a bélben élő baktériumok aktivitásában, egyfajta táptalajt jelentenek bizonyos jótékony baktériumok számára, ilyen módon kedvezően hatnak az emberi szervezetre. Prebiotikumból többféle létezik, az egyik leggyakrabban alkalmazott a frukto-oligoszacharid (FOS).

A szakértő felhívta a figyelmet olyan vizsgálatokokra, amelyek eredménye szerint a probiotikum és a prebiotikum együttes adagolása kedvezőbb hatású, mintha külön-külön alkalmaznák a pro- vagy a prebiotikumot.

Megismerve azt, hogy milyen előnyöket kínál a pro- és prebiotikumok együttes alkalmazása, a szakemberek bevezettek egy új elnevezést azokra a termékekre, amelyek mindkét típusú összetevőt tartalmazzák, ez a szimbiotikum.

- ismertette dr. Budai Marianna. „A szimbiotikumok tehát egyaránt tartalmaznak pro- és prebiotikumot, ilyen módon kínálva az együttes adagolás előnyeit” – tette hozzá.

A szakértő a szimbiotikumok esetében azt tanácsolta, hogy válasszunk jól ismert, megbízható márkát, életkorra szabott terméket, és nézzük meg, hogy a készítmény lehetőség szerint tartalmazzon minél többféle, humán baktérium törzset, és figyeljünk oda a helyes táplálkozásra is!

Az élőflórás termékek, kefirek, joghurtok, az erjesztett termékek, például a savanyúkáposzta, illetve a rostos tápanyagok, zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű termékek, szintén jó táptalajt biztosítanak a hasznos baktériumok számára, de vannak olyan időszakok, amikor kevésbé tudunk hozzájutni ezekhez. Ilyenkor is jó szívvel fordulhatunk a szimbiotikumok felé.

– javasolta a szakgyógyszerész.

Összegzés

  • Az influenzajárvány idején fontos a bélflóra rendben tartása.
  • A jótékony baktériumok segítenek az immunrendszer erősítésében és a gyógyulás elősegítésében.
  • Probiotikumok és prebiotikumok együttes alkalmazása hatékonyabb lehet.
  • A mindkét típusú összetevőt tartalmazó étrendkiegészítők a szimbiotikumok.
  • Az élőflórás termékek és rostos tápanyagok is fontosak a bélflóra támogatásában.
Fogamzásgátlás trombózis után - mit válasszak?
Kapcsolódó cikk

Fogamzásgátlás trombózis után - mit válasszak?

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# bélflóra # probiotikum # prebiotkum # szimbiotikum

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés