Ezeket látta már?

Tudja-e a jobbkéz, hogy...? (az oldaliság nyomában)

Életmódorvoslás
2011. február 09. 10:49
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Agyunk dönt jobb- vagy balkezességünkről! A tudósok szerint agyunk határozza meg, hogy melyik kezünket használjuk inkább. A Royal Society Biology Letters című folyóiratban megjelent friss tanulmány arra is magyarázatot ad, miért létezik számos faj esetében végtag-preferencia.

A Discovery News arról számolt be, hogy a hajlam a szemlencse dominanciájával áll kapcsolatban, vagyis azzal a tendenciával, amikor valaki az egyik szemébe bejutó információt preferálja a másikéval szemben. A szemlencse dominanciáját viszont a cerebrális lateralizáció határozza meg, ami pedig azt befolyásolja, hogyan oszlanak meg az agy bal és jobb féltekéje között az információk.

tukorben-d00000A1127a072d19344

Forrás: Medipress


Culum Brown, a Macquarie Egyetem munkatársa és egyben a tanulmány társszerzője, Maria Magat segítségével ausztráliai papagájokon tanulmányozta a jelenséget. Ezek a madarak, az emberekhez hasonlóan hajlamosak dominánsan vagy a jobb, vagy a bal végtagjaikat használni. A kutatók a papagájok szem- és lábdominanciáját figyelték meg, miközben azok kis gyümölcsdarabokat és élénk színű farönköket vizsgálgattak.

A madarak többsége egyértelműen vagy a bal, vagy a jobb szemét használta a vizsgálódás közben, és a szem preferenciája közvetlen összefüggésben állt azzal, hogy melyik lábukkal vették fel az ételt vagy fadarabot. Például amelyik madár jobb szemével fókuszált a gyümölcsre, az a jobb lábával is vette fel, nyilván mert így a preferált szeméhez közelebb tudta emelni a tárgyat.

Valószínűleg hasonló folyamat zajlik az emberekben is. Csecsemőként még nem tudjuk, hogy idővel egyik kezünket többet fogjuk használni a másiknál. A tapasztalatok során azonban kiderül, melyik kézzel kényelmesebb dolgozni, és így állandóvá válik annak használata.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # idegrendszeri betegség # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés