Ezeket látta már?

Zenei tehetségek? Vannak még, vagy már mindenkit felfedeztünk?

Életmódorvoslás
2011. október 12. 10:45
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Korunk tele van zenei tehetségkutató versenyekkel... Miért nem tudnak sokan énekelni? Az elterjedt vélemény szerint az emberiség 10-20 százaléka képtelen tisztán énekelni, ám egy új kutatás ennél sokkal magasabbra teszi az abszolút tehetségtelenek arányát.

"Az éneklés összetett folyamat." – magyarázta a kutatás vezetője Sean Hutchins, a Montreali Egyetem Nemzetközi Agy- Zene- és Hangkutató Intézetének munkatársa. Énekelni nehéz, mert el kell találni az adott hangot, és pontosan kell életre kelteni, mert megfelelő módon kell mozgatnunk a hangszálak izmait, és kontrollálnunk kell őket, hogy ne csússzon el a hangszín.

ferfi-vastag-csaba-d00000EDDa71c55b90a61

Forrás: Napidoktor


Ez pedig sok önjelölt rocksztárnak vagy slágerénekesnek nem sikerül. A Journal of Experimental Psychology: General című lapban megjelent tanulmány szerzői arra keresték a választ, hogy kinél hol csúszik hiba a folyamatba.

A kutatók olyan embereket vontak be a vizsgálatba, akik részt vettek zenei képzésben és olyanokat is, akik nem. Azt figyelték meg, hogy mennyire tisztán tudják visszaadni a hangszertől vagy egy énekestől hallott különböző magasságú hangokat. A csoportoktól függően a nem zenészek 40-62 százaléka nem tudta helyesen elvégezni a feladatot.

Az eredmények szerint az érintettek 20 százaléka azért nem tudott tisztán énekelni, mert nem volt képes megfelelően uralni a hangszálai izmait. 35 százaléknak az okozott nehézséget, hogy a hallott hangot a saját hangszálaihoz igazítsa, 5 százalék pedig maga sem hallotta a különböző hangok közti különbséget.

Az éneklés képessége sok tekintetben genetikus: "Vannak olyan emberek, akik természetesen is szépen énekelnek, és többé-kevésbé kellemes hangjuk van." – mondta Hutchins. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy csakúgy, mint az élsportolók, a legjobb énekesek is azok közül kerülnek ki, akik a természetes tehetségüket sok gyakorlással fejlesztik tovább.

Legkevésbé a legrosszabb énekesek hajlandóak a tanulásra. A legfontosabb az lenne, hogy el tudjuk találni a megfelelő hangot. Nem számít, milyen szörnyűnek is képzeljük magunkat, hallgatóságunk megértő lesz, legtöbben ugyanis elnézőek egy-egy hamis énekhang hallatán. "A legtöbb hallgatónak nem tűnik fel, ha valaki nem pontosan énekel, ellenben azt azonnal meghallja, ha a másik félreütött a zongorán." – véli Hutchins.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés