Ezeket látta már?

Zsugorodik az agyunk - mégis okosabbak leszünk?

Életmódorvoslás
2011. február 07. 14:13
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az emberi agy az elmúlt 30 ezer év alatt zsugorodott, ami a szakértők szerint nem azt jelzi, hogy butábbak lettünk, hanem azt, hogy az evolúció fő szervünket formatervezettebbé és hatékonyabbá próbálja alakítani.

A modern ember, a Homo sapiens agyának átlagos mérete ebben az időszakban körülbelül 10 százalékkal, vagyis 1500-ról 1359 köbcentiméterre csökkent. A nők agya, amely átlagosan kisebb a férfiakénál, ugyanilyen arányú csökkenést mutatott. Ezek a méretek Európában, a Közel-Keleten és Ázsiában feltárt koponyák vizsgálatán alapul.

agy-gerinc280x200-d000006E10fbba9f0ba19

Forrás: Medipress


"Evolúciós léptékben ez egy szempillantás alatt végbe ment méretcsökkenésnek számít" – állítja John Hawks, a Michigani Egyetem kutatója.

Más antropológusok szerint azonban az agy térfogatának csökkenése nem igazán meglepő, mert minél erősebbek és nagyobbak vagyunk, annál több szürkeállományra vagy szükségünk a nagyobb tömeg irányításához. A neandervölgyi, a modern ember "unokatestvére", amely eddig ismeretlen okokból 30 ezer évvel ezelőtt eltűnt, sokkal erőteljesebb felépítésű volt, nagyobb térfogatú aggyal a koponyájában. A Lascaux-i barlangrajzokat hátrahagyó, több mint 17 ezer évvel ezelőtt élt cromagnon-i ember számít a legnagyobb aggyal rendelkező Homo sapiensnek. Ők erősebbek is voltak modern leszármazottaiknál.

David Geary, a Missouri Egyetem pszichológia professzora szerint ezek a jegyek elengedhetetlenek voltak az ellenséges környezetben való túléléshez. A professzor 1,9 millió és 10 ezer év között vizsgálta a koponyaméret alakulását, mialatt őseink egyre összetettebb szociális környezetben éltek. Munkatársaival a szociális komplexitás mérésére a népsűrűséget használta, azzal a feltételezéssel, hogy minél több ember élt egymás közvetlen közelében, annál nagyobb volt a kölcsönhatás, a munkamegosztás és a különféle emberi interakciók mértéke. A vizsgálatból az derült ki, hogy az agy mérete a népsűrűség növekedésével párhuzamosan csökkent.

"Miközben bonyolult társadalmak alakultak ki, az agy egyre kisebb lett, mert az embereknek nem kellett olyan okosnak lenniük a túléléshez" – állítja Geary.

A méretcsökkenés azonban nem jelenti azt, hogy a modern ember butább lenne őseinél. Brian Hare, a Duke Egyetem antropológusa szerint valójában az intelligencia más, kifinomultabb formáit fejlesztette ki. A szakember úgy véli, ez a jelenség figyelhető meg a háziállatok esetében is, ha összehasonlítjuk a vadon élő állatokkal. A husky kutyák agytérfogata például talán kisebb, mint a farkasoké, mégis okosabbak és kifinomultabbak, mert az embergyerekekhez hasonlóan megértik az emberi kommunikációs gesztusokat.

"Bár a csimpánz agya nagyobb, mint a bonobóé, az ember legközelebbi rokonáé, és bár a farkas agya sokkal nagyobb, mint a kutyáé, a kutya sokkal kifinomultabb, intelligensebb és rugalmasabb, tehát az intelligencia nem közvetlenül az agytérfogathoz kapcsolódik" – mondja Hare.

Az emberek a bonobótól és az agresszívabb és dominánsabb csimpánztól is örökölt tulajdonságokat.

"A csimpánz azért erőszakos, mert hatalmat akar, megpróbálja megszerezni az irányítást a többiek felett. A bonobó ezzel szemben arra használja fel az erőszakot, nehogy valaki elnyomja. Az emberek természetüket tekintve a csimpánzokhoz és a bonobókhoz is hasonlít. A kérdés az, hogyan érhetjük el, hogy több bonobót és kevesebb csimpánzt eresszünk ki magunkból. Remélem, a bonobó fog győzni... ez mindenkinek jobb lenne" – véli a szakértő.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # genetika # idegrendszeri betegség # pszichés betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés