18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

A mentális egészségre is hatással lehet a hüvelyszárazság

Extra ajánló
2024. november 15. 09:56
Fotó: Shutterstock

A hüvelyszárazság sokkal gyakoribb probléma, mint gondolnánk, a nők mégsem beszélnek róla – sokszor még az orvosuk előtt is titkolják: szégyellnivalónak hiszik a kellemetlen, sőt fájdalmas testi tüneteket. A hüvelyszárazság kezeletlenül nemcsak a fertőzések kockázatát növeli, de szorongást, önértékelési zavart is okozhat, és a párkapcsolatra is negatív hatással lehet.

A hüvelyszárazság a legtöbb esetben hormonális változás miatt alakul ki, ezért kötik a problémát sokszor kizárólag a változókorhoz, amikor a petefészkek működésének leállása miatt fokozatosan csökken a szervezetben az intim régió, így a hüvelyhám állapotáért és síkosságáért is felelős ösztrogén szintje. A természetes folyamat következtében állandósult hormonhiány miatt a hüvelyszárazság tartóssá válik. Átmeneti hormonszint-ingadozás azonban fiatalabb életkorban is előfordulhat, például szülés után, a szoptatás idején a kismamák is gyakran tapasztalják a tüneteket. A hüvelyszárazság oka lehet fogamzásgátló, illetve egyes gyógyszerek (antidepresszánsok, antihisztaminok) szedése, betegség (endometriózis, diabétesz), műtéti beavatkozás (pl. petefészek-eltávolítás), nőgyógyászati daganatos megbetegedést követő sugár- vagy kemoterápia is; kiválthatja a tüneteket túlzásba vitt sport, drasztikus diéta vagy tartós stressz.

Szégyellnivaló tabutéma

A hüvelyszárazság gyakoriságát nehéz pontosan meghatározni, mert az érintettek többsége – az idősebb korosztályban az arányuk akár 70 százalék is lehet – egyszerűen nem beszél a tüneteiről, még az orvosnál sem. Ennek egyik oka lehet, hogy a női intimegészség, a szexualitás még ma is kényes témának számít, az ezzel kapcsolatos problémákat, mint amilyen a hüvelyszárazság is, sokan szégyellnivaló tabunak tartják. A másik ok az ismerethiány: az érintettek sokszor nem rendelkeznek megfelelő információval a hüvelyszárazságról, nem tudják, mi ez, miért alakul ki és hogyan lehet kezelni. A nőgyógyászati vizsgálatok során sem mindig kerül szóba a hüvelyszárazság, emiatt is érezhetik úgy a nők, hogy a tüneteik nem fontosak, ezért nem is beszélnek ezekről.

Stresszforrássá válhat az intimitás

A nőiesség érzése sok esetben összekapcsolódik a testtel és annak működésével. A hüvelyszárazságot kísérő kellemetlen tünetek – égő érzés, viszketés, fájdalom, esetleg vérzés a szexuális együttlét során, vizelési panaszok – elbizonytalaníthatják a nőket önmagukban. A hüvelyszárazság miatt úgy érezhetik, mintha a testük „nem működne rendesen”, amit sokan kudarcként élnek meg. Ha negatívan gondolnak a saját testükre, nincs felszabadult magabiztosság az intim pillanatokban, akkor fogy az önbizalom, csökken az önértékelés. Az intimitás stresszforrássá válhat, szorongást okozhat a nőkben. Mivel a tünetek – kezelés híján – állandóan jelen vannak, az aktus közben érzett fájdalom miatt az érintettek kerülik az együttléteket, ami a partnerben kétségeket ébreszthet – ez megterhelheti, akár véget is vethet a párkapcsolatnak.

Merjünk beszélni róla!

A hüvelyszárazság nemcsak az örömteli, meghitt együttléteket teszi lehetetlenné, de a mindennapokat is megkeserítheti – kezelés nélkül pedig növeli a hüvelyi és húgyúti fertőzések kockázatát, de a mentális egészségre is rossz hatással van. Érdemes lenne szélesebb körben megismertetni a tüneteket, az okokat, bemutatni a kezelési módokat: a nyílt és őszinte kommunikáció ugyanis segíthet abban, hogy a nők szégyenkezés nélkül merjenek segítséget kérni. Fontos, hogy a partner is tudja, milyen testi és lelki tünetektől szenved a párja, mert a megértő támogatás könnyebbé teszi az intimitás újraépítését. A nőknek tudniuk kell, hogy nincsenek egyedül, a hüvelyszárazság gyakori probléma, amely nem csökkenti nőiességüket. Az állapot kezelhető – az orvos segítségével mindenki megtalálhatja a maga számára legmegfelelőbb módszert.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Változókor: csak könnyedén # Cikatridina # hüvelyszárazság

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés