Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Ahány nő, annyiféle változókor – ismerjük fel és kezeljük a tüneteket a jóllétünk érdekében

Extra ajánló
2024. november 15. 09:54
Fotó: Shutterstock

A nők többsége a negyvenes éveinek közepén tapasztalja meg a változókor első jeleit. Van, akinél az ösztrogénszint csökkenése nehezen elviselhető tüneteket okozva borítja fel a mindennapok egyensúlyát, másokat kevésbé visel meg az idősödéssel természetesen együtt járó hormonális változás. A klimax elkerülhetetlen, de ha ismerjük a tüneteket, felkészülhetünk rá.

Akár egy évtizednél is hosszabb lehet

Ha mindent nem is, egy dolgot biztosan minden nő tud a klimaxról: ez az az időszak, amikor megszűnik a ciklus, véget ér a termékenység korszaka. Ez azonban nem egyik napról a másikra és nem észrevétlenül történik meg. A Nemzetközi Szülészeti Nőgyógyászati Társaság meghatározása szerint a változókor a 45 és 60 év közötti életszakasz a nők életében, amelynek hossza egyénenként eltér. Van, akinél néhány év alatt lezajlik, mások akár egy évtizednél hosszabb ideig is tapasztalják a hormonális változások okozta menopauzális tüneteket, amelyek gyakorisága, intenzitása is más: ahány nő, annyiféle a klimax.

Menopauza előtt és után

A tudomány több szakaszra osztja a változókort az átlagosan 51 éves kor körül bekövetkező menopauzához, azaz az utolsó havivérzés időpontjához képest, amelyet 12 hónapon át nem követ újabb. Az ezt megelőző perimenopauzában a petefészkekben fokozatosan csökken a női hormonok, előbb a progeszteron, majd az ösztrogén termelődése. A menstruációs ciklus szabálytalanná válhat, megjelenhetnek a hőhullámok, éjszakai izzadás, alvászavar, hangulatingadozás, fejfájás, hízás okozhat problémát. Az utolsó menzeszt követő posztmenopauzában állandósul az ösztrogén alacsony szintje, a korábbi tünetek enyhülhetnek, de sokaknál akár élethosszig is fennállhatnak. Ebben a szakaszban állandósul a hüvelyszárazság, amelyhez libidócsökkenés, húgyúti problémák is társulhatnak, de ízületi fájdalmak is jelentkezhetnek, a munkavégzést pedig a fáradékonyság, a memóriazavar nehezítheti meg.

Tanácsok, hogy könnyebb legyen a változókor

  • A rendszeres mozgás segíthet az alvászavarok, a súlygyarapodás és a hangulatingadozások kezelésében. Séta, laza futás, túrák, biciklizés, jóga, pilates, zumba vagy aquafitnesz a barátnőkkel – napi fél óra mozgással már sokat tettünk magunkért.
  • Az étkezés jóllétünk egyik sarokköve. A változókorú nők számára ideális választás a zöldségekben, gyümölcsökben, rostban és zsírszegény húsokban, halakban gazdag mediterrán diéta. Kerüljük a túl fűszeres ételeket, mert azok növelhetik a hőhullámok gyakoriságát.
  • A csontok egészsége érdekében ne feledkezzünk meg a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitelről.
  • Változókorban különösen fontos a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele is.
  • Tanuljunk meg „jól aludni”: igyekezzünk mindig ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni, teremtsünk sötét, csendes, „képernyőmentes” környezetet a pihenéshez. Ha fáradtak is vagyunk, bírjuk ki estig, a délutáni szundi megzavarhatja az esti elalvást, ahogyan egy késői kávé is.
  • Amennyire lehet, kerüljük a stresszt. A relaxációs technikák, a meditáció és a légzőgyakorlatok segíthetnek a kezelésében – ma már az interneten is találhatunk ehhez jól használható anyagokat.
  • Álljunk ki magunkért a munkahelyen: legyen az irodában ventilátor vagy klíma, hogy csillapíthassuk a hőhullámok okozta kellemetlenségeket.
  • Hagyjuk el a rossz szokásokat! A dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás általában nem egészséges, de változókorban ezek súlyosbíthatják a tüneteket.
  • A rendszeres orvosi ellenőrzés (nőgyógyászat, endokrinológia) segít megelőzni a klimaxszal járó hosszú távú egészségi kockázatokat. Járjunk el az ajánlott szűrésekre: mammográfia, laborvizsgálatok, vércukorszint-ellenőrzés, csontsűrűségmérés.

Még mindig érzékeny téma

Bár a változókorral kapcsolatban egyre gyakrabban megszólalnak ismert, híres nők a nyilvánosságban, sokak számára ez még mindig érzékeny téma. Egy 2022-ben készült globális felmérésből kiderült: a magyar nőknek csak mintegy harmada vallja, hogy számára nem okoz gondot a változókorról, az azzal kapcsolatos problémáikról beszélni. Panaszaik vannak, segítséget azonban nem kérnek – ami baj. A menopauza után állandósuló ösztrogénhiány ugyanis a középkorú nők körében megnöveli a szív- és érrendszeri, valamint az anyagcsere-betegségek és a csontritkulás kockázatát. Magyarországon egymillió nő érintett, fontos, hogy minél több hiteles információval rendelkezzenek a változókorról, ahogyan az is, hogy a téma társadalmasításával olyan környezet alakuljon ki, amelyben a nők mernek beszélni az intimegészségüket érintő problémákról.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Változókor: csak könnyedén # Remifemin Plus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés