Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Alvászavar: a gyógynövény vagy a melatoninszedés hatékonyabb segítség?

Extra ajánló
2023. június 29. 10:52
A gyógynövények nem pótolják a melatonint! GettyImages-1391590062

Rosszul alszik? Tudnia kell, hogy a nyugtató, lazító hatású gyógynövények csak akkor segítenek az elalvásban, ha az alvászavart stressz, túlpörgés, idegeskedés, lelki trauma okozza. A melatonint azonban nem tudják helyettesíteni.

Akárcsak az altatóknak, a gyógynövény alapú szereknek is fontos szerepe lehet az alvászavarok kezelésében, illetve megelőzésében. A legnépszerűbb gyógynövényeket, például a kamillát, a citromfüvet, komlótobozt, orbáncfüvet vagy a macskagyökeret hosszú ideje alkalmazzák, és sokan esküsznek ezekre. Azonban, mint bármely más étrend-kiegészítő fogyasztása előtt, érdemes ezekről is tájékozódni, a hatásuk ugyanis egyénenként eltérő lehet.

A legtöbb olyan altató, mely gyógynövényeket tartalmaz, nyugtató, relaxáló hatású, így segít az elalváshoz szükséges ellazult állapotot elérni. A gyógynövénytartalmú étrend-kiegészítők előnye, hogy sem másnapi levertséget, sem pedig hozzászokást nem okoznak. Azonban ahhoz, hogy kifejthessék a hatásukat, hosszabb idő (minimum egy hét) is szükséges lehet.

Gyógynövények helyett melatonin?

A melatonin nem a hagyományos értelemben vett étrend-kiegészítő, így sokkal szigorúbb szabályozás érvényes rá, mint a gyógynövényekre vagy a gyógyhatásúnak tartott készítményekre. Magyarországon hivatalosan nem is lehet étrend-kiegészítőként forgalmazni, csak gyógyszerként, amelyet vény nélkül árusítanak a patikákban.

Mivel a melatonint hazánkban gyógyszerként tartják nyilván, ez garanciát jelent a tényleges hatóanyag-tartalomra (ez a gyógynövényes készítményeknél időnként kétséges lehet), a hatását nem az anekdotikus feljegyzések és a „hagyományok” igazolják, hanem klinikai vizsgálatok. Sajnos az internetes áruházak virtuális polcain található ellenőrizetlen termékek nagy része ellenőrizetlen és alig tartalmaznak hatóanyagot.

Ki szedjen melatonint?

Bár a melatonint az egészséges emberek, illetve a különböző alvászavarokban szenvedők is szedhetik, különlegesen jó hatással lehet azokra, akiknek az álmatlansága a cirkadián ritmus zavaraira vezethető vissza. Ezek közé tartozik például a jet-lag vagy az éjszakai, illetve váltott műszakos munkavégzéssel összefüggő alvászavar.

Szintén sikerrel és biztonságosan enyhítheti a melatonin az alvászavarokkal összefüggő kellemetlenségeket az idősebbek (55-60 év felettiek) esetében, náluk ugyanis a természetes öregedési folyamat részeként a melatonin-termelődés is lelassul. A melatonint nem kell hosszasan szedni ahhoz, hogy a pozitív hatásait érezhessük, egy-két adag is elég lehet az alvás javításához.

Az alvászavarokat igen körültekintően, az egyéni jellegzetességeket, tüneteket, alapbetegségeket is figyelembe véve kell kezelni, és a gyógynövényes étrend-kiegészítők, illetve a melatonin csak egy része a „tökéletes” terápiának. Azt se feledjük el, hogy a melatonint és a gyógynövény-tartalmú készítményeket akár együtt is alkalmazhatjuk! Mindemellett fontos az egészséges szokások, a megfelelő napi ritmus kialakítása, a megfelelő alvási higiéniához kapcsolódó szabályok betartása.

Hallgassa meg egy alvásszakértő tanácsait:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Alvászavar # alvászavar tünete # alvászavar kalkulátor # Alvás-ébrenlét zavar

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés