Ezeket látta már?

Hirdetés

Depresszió: a betegség, amelyet magunk elől is titkolunk (x)

RV egkal pr 2

15 százalék – egyes adatok szerint a népesség ekkora hányadát érinti hazánkban a depresszió. Bár a betegség megítélése sokat változott az elmúlt időszakban, még mindig sokan vannak, akik nem jutnak megfelelő segítséghez. Sok esetben azért, mert titkolják a panaszaikat – vagy mert maguk sem ismerik fel a tüneteik hátterében húzódó valódi okot.

Enyhe depresszió: ezt látják belőle a kívülállók

Utolsó pillanatban átlátszó kifogásokkal lemondott találkozók, programok, feladott, korábban szenvedélyesen szeretett hobbik, borús világlátás, negatív jövőkép, múltbeli nehézségeken rágódás, rejtélyes módon megváltozott alvási és/vagy evési szokások, esetleg gyanúsan kicsattanó jókedv – a felsorolt jelenségek az eltitkolt depresszió népszerű álarcai. Jelentős és elhúzódó negatív periódust jelezhet, ha nincs kedvünk, erőnk társaságba menni, ha elveszítjük az érdeklődésünket azok iránt a dolgok iránt, amelyeket szerettünk, és kimerültnek, elszigeteltnek érezzük magunkat.

Nem pillanatnyi, hanem tartós nehézség

Mindenkinek vannak rossz napjai – ez így igaz. Az viszont beláthatóan nagy teher, ha heteken, hónapokon át folyamatosan rossz érzések nyomasztanak bennünket. Az öröm- és a reményérzés elvesztését ráadásul gyakran kíséri bűntudat, ami megnehezíti a segítségkérést. Pedig jó, ha tudjuk: a depresszió nem a mi hibánk és méltók vagyunk arra, hogy segítséget kapjunk a nehézségeink áthidalásához.

Sokszor emiatt titkoljuk a panaszainkat

A depresszió megfelelő terápiával jól gyógyítható – a gyógyulás előfeltétele azonban a betegségbelátás, amely sok esetben hiányzik. Ennek hátterében egyrészt a mentális betegségekkel kapcsolatos tabuk és tévhitek állnak, amelyek miatt a depresszióban szenvedők inkább titkolják a panaszaikat ahelyett, hogy segítséget kérnének. Megfelelő ellátás nélkül azonban az állapotuk súlyosbodhat: a kezeletlen major depresszió tartós munkaképtelenséghez vezethet, és az öngyilkosságok hátterében is sokszor találjuk ezt a mentális betegséget.

Ezért is hiányozhat a betegségbelátás

Előfordulhat olyan is, hogy a tünetek még az elszenvedőik számára sem egyértelműek, kívülről ugyanis úgy tűnik, minden rendben van. Ezt hívja a népszerű pszichológia „magasan funkcionáló depressziónak”. Ennek felismeréséhez arra van szükség, hogy őszintén feltegyük magunknak a kérdést: mikor éreztük utoljára jól magunkat? Ha két hétnél régebben, akkor érdemes segítséget kérnünk.

A magasan funkcionáló depresszió gyakori jelei a következők:

  • van étvágyunk, de nem okoz örömöt az étkezés,
  • valamelyest vágyunk az intimitásra, de nem esik olyan jól, mint korábban,
  • nem hagyunk fel az edzéssel, sem a hobbijainkkal, de gépiesen, örömtelenül végezzük azokat,
  • ugyanannyit alszunk, mint korábban, mégis sokkal fáradtabbak vagyunk,
  • olyan apróságnak tűnő dolgokat is nehéz eldöntenünk, mint például, hogy mi legyen a vacsora,
  • időt töltünk a szeretteinkkel és a barátainkkal, de valahogy mégis üresnek, magányosnak és elszigeteltnek érezzük magunkat,
  • továbbra is jól teljesítünk a munkánkban, de nem tudunk örülni az eredményeinknek.

Figyeljünk az apró jelekre!

A depresszió felismeréséhez érdemes odafigyelni az apró jelekre. Például arra, hogyan beszélünk magunkról és másokról, depresszióval küzdve ugyanis hajlamosabbak lehetünk negatívan megítélni magunkat és a környezetünket. Árulkodó lehet az állandó panaszáradat éppúgy, mint a hallgatásba burkolózás vagy az érzelmek, nehézségek folytonos elviccelése. A visszahúzódás, motivációvesztés, önmagunk és a feladataink elhanyagolása, a kihívások elkerülése szintén figyelmeztető jel lehet.

Remotiv extra: orbáncfűkivonattal az enyhe depresszió ellen

Sokat javíthat az állapotunkon, ha van kinek megnyílnunk. Sokszor már az is megkönnyebbülést jelent, ha beszélhetünk valakinek (barátnak, családtagnak vagy szakembernek) arról, hogy most éppen nem vagyunk jól. Az első lépés mindig nehéz és félelmetes, de sokszor még a legnehezebb gondolatok is az erejüket vesztik, ha megosztjuk azokat valakivel. Enyhe depresszió esetén a gyógynövények is segíthetnek – a lélek napsugarának is hívott orbáncfű például évszázadok óta ismert gyógyír a lelki nehézségekre. Ennek a gyógynövénynek a kivonatát tartalmazza a Remotiv extra.

A Remotiv extra igazoltan enyhíti a belső nyugtalanságot, javítja a hangulatot, fokozza a motivációt, segít az enyhe depressziós panaszok esetén. Ezt a növényi gyógyszert nem kell orvossal felíratni, vény nélkül kapható a patikában.

kockazatokrol22
Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához