Ezeket látta már?

Hirdetés

Hogyan előzhetjük meg a betegségek kialakulását?

GettyImages-634474305

Az orvostudomány célja, hogy segítséget nyújtson a betegségek és az egészséget fenyegető problémák kezelésében, azonban, a betegségek megelőzése könnyebb feladat, mint azok gyógyítása.

Az elmúlt évtizedekben jelentős változások következtek be a betegségek előfordulási gyakoriságában, a nem fertőző betegségek terhe messze túlhaladta a fertőzések hatását. A nem fertőző betegségek jelenleg világszerte a halálozások 70%-áért felelősek, míg Magyarországon az összes halálozás 94%-át nem fertőző betegségek okozzák.

Melyek a leggyakoribb nem fertőző betegségek?

A korai halálozások túlnyomó többségét négy fő nem fertőző betegségcsoport okozza: a szív- és érrendszeri betegségek, a rák, a cukorbetegség és a krónikus légzőszervi megbetegedések. A nem fertőző betegségek közül a szív- és érrendszeri betegségek (CVD) a legelterjedtebbek, és széles körben úgy vélik, hogy ezek nagyrészt megelőzhetők: a CVD halálesetek 80%-a elkerülhető lenne a kockázati tényezők korai felismerésével és megfelelő kezelésével.

Hogyan előzhetjük meg a kialakulásukat?

Elsődleges megelőzésnek nevezzük azt a kezelést, amely segít megelőzni a tüneteket okozó betegségek kialakulását. Számos betegség a legkönnyebben vérvizsgálat segítségével azonosítható, még a tünetek megjelenése előtt. Ezen az elven alapszik a Health for Hungary – Hungary for Health (H4H) Program is, amely egy világszintű kutatás részét képezi. A hosszú távú klinikai vizsgálatot a Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) 2021-ben indította el.

Mit tesz a H4H Program a betegségek megelőzése érdekében?

A Nobel-díjas Dr. Krausz Ferenc által vezetett CMF Kutató Központ H4H Programjához már több, mint tízezren csatlakoztak. Ennek keretében 10 éven keresztül, tizenötezer önkéntestől gyűjtenek vérmintát, hogy megállapítsák a részvevők molekuláris ujjlenyomatát egy lézeres módszer segítségével, és kifejlesszenek egy új orvosdiagnosztikai eszközt, amellyel bizonyos betegségek molekuláris szinten felismerhetők lehetnek még a tünetek megjelenése előtt.

Fotó: H4H Fotó: H4H Forrás: EgészségKalauz

A H4H Program keretében kérdőívek és rutin vérvizsgálatok során gyűjtött egészségügyi adatok segítségével már ma is lehetőség van számos betegség korai felismerésére. A leginkább aluldiagnosztizált állapotok közé a magas koleszterinszint, a cukorbetegség és a pajzsmirigybetegség tartozik, melyek mind növelik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, és megrövidítik a várható élettartamot.

Fotó: H4H Fotó: H4H Forrás: EgészségKalauz

Szemben a jelenlegi módszerekkel, amelyeket néhány betegség szűrésére fejlesztettek ki, az CMF megközelítése egyértelműen más: céljuk, hogy a vér molekuláris összetevőinek széles skáláját nyomon kövessék. A normálistól való eltérések felismeréséhez személyre szabott normál tartományhoz hasonlítják a mérési eredményeket. Ez a stratégia a rendellenességek legkorábbi felismerését teheti lehetővé, megelőzve a tünetek megjelenését. A CMF hosszú távú célja a H4H Program segítségével egy korszerű egészségmonitorozási eljárás létrehozása, amely egy új lehetséges lakossági szűrővizsgálatként számos korai halálesetet segíthet megakadályozni, hozzájárul a várható élettartam növeléséhez, ezzel is javítva mindannyiunk életminőségét.

A H4H Program az NKFI alapból, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával megvalósuló program.

További információért látogasson el a www.h4h.hu weboldalra.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához