Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

HPV-fertőzés: hogyan értelmezzük a nőgyógyászati leletet?

Extra ajánló
2024. szeptember 06. 18:44
Fotó: Shutterstock

Felnőtt, illetve aktív nemi életet élő nők esetében nagyon fontos a rendszeres, éves nőgyógyászati szűrővizsgálat. Az észlelhető tünetekkel járó betegségeken túl ezzel olyan – általában – tünetmentes állapotot is felismerhet az orvos, mint a HPV-fertőzés. A tesztek lehetőséget nyújtanak arra is, hogy időben azonosítsuk és kezeljük a HPV okozta elváltozásokat, és így megelőzzük a méhnyakrák kialakulását.

Nem kell tartani ezektől a kontrollvizsgálatoktól, hiszen általában egyszerűek, gyorsak, fájdalommentesek, és csak minimális kellemetlenséggel járnak. A kenetvétel során a nőgyógyász a méhnyak felszínéről egy speciális kefe segítségével sejt- és nyálkamintát vesz, amelyet laboratóriumi elemzésre küld. A leleten szereplő eredményekből az orvosunk könnyedén kiolvashatja, hogy szükség van-e további teendőre.

A HPV-fertőzés legtöbbször tünetmentes

A HPV-fertőzés igen gyakori az általános népességben, és a nőknél ez a víruscsalád tehető felelőssé a cervikális (méhnyaki) diszpláziáért, amely a méhnyak nyálkahártyasejtjeiben észlelhető rendellenes elváltozásokat jelenti. Bármely életkorban kialakulhat, de leggyakrabban a 25-35 év közötti nőknél jelentkezik.

A cervikális diszplázia fokozatai

CIN I: enyhe elváltozás, amely általában a méhnyak hámjának alsó egyharmadát érinti.

CIN II: középsúlyos elváltozás, amely többnyire a méhnyak hámjának alsó kétharmadát érinti. Rákmegelőző állapotnak tekinthető.

CIN III: a kóros elváltozás a méhnyak hámjának több mint kétharmadában megtalálható. Korai méhnyakráknak tekinthető.

Cervikális diszpláziára utaló tünetek:

  • nemi szemölcsök,
  • abnormális vérzés,
  • nemi aktus utáni pecsételő vérzés,
  • hüvelyfolyás,
  • derékfájdalom.

Az esetek többségében azonban nem észlelhetők ezek a panaszok, ezért a korai diagnózis és kezelés érdekében fontos a rendszeres nőgyógyászati szűrésen való részvétel.

Teszteljünk HPV-re!

1. PAP-teszt (Papanicolaou-teszt): a nőgyógyászati rutinvizsgálat része, amely során a méhnyakról vett felületi sejtminta normalitását vagy abnormalitását vizsgálják mikroszkóppal. Pontos diagnózist nem ad, ezért, ha rendellenes sejteket találnak, további vizsgálatokra lehet szükség.

2. HPV-teszt: csak külön kérésre, vagy akkor végzik el, ha a PAP-teszt rendellenes eredményt mutat. Segítségével a HPV genetikai anyagát lehet kimutatni a sejtmintában.

3. HPV PCR-teszt: a vírus DNS-ét mutatja ki, és lehetőséget ad a vírus típusának meghatározására. Különösen fontos a magas kockázatú HPV-típusok, például a 16-os és 18-as típus felismerésében, amelyek leggyakrabban vezetnek a méhnyakrák kialakulásához.

4. Full spektrum HPV-szűrés (COBAS): korszerűbb módszer, amely a HPV teljes spektrumát képes kimutatni és tipizálni.

5. Kolposzkópia: speciális nagyítóval vizsgálják meg a méhnyak felszínét, hogy azonosítsák a rákmegelőző vagy rákos elváltozásokat.

6. Biopszia: szövetmintát vesznek a méhnyakból további vizsgálatok céljából. Több fajtája van, és gyakran helyi érzéstelenítésben vagy rövid altatásban végzik.

Mit jelent az eredmény?

A rutinvizsgálaton elvégzett méhnyakrák-szűrés eredményei kétféle rendszer, a Pap-teszt és a Bethesda-rendszer szerint értékelhetők. Mutatjuk, mit láthat a leleten, és mit jelentenek az értékek.

Papanicolau (P) rendszer vagy Pap-teszt:

P0: nem értékelhető minta.

P1: normális sejtek, nincs elváltozás.

P2: normális sejtek, enyhe gyulladás vagy fertőzés.

P3: közepes fokú elváltozás, gyulladás van vagy rákmegelőző állapot gyanúja áll fenn, amely további vizsgálatot, például HPV-tesztet vagy ismételt Pap-tesztet igényelhet.

P4: súlyos elváltozás, amely nagy valószínűséggel rákmegelőző állapotot vagy korai rákot jelez, és kolposzkópiát, valamint biopsziát igényelhet.

P5: Daganatos sejtek jelenléte, amely azonnali további vizsgálatokat és kezelést igényel.

Bethesda-rendszer

Háromféle leletet különböztetünk meg:

-negatív

-egyéb elváltozások (pl.: gyulladás)

-kóros

Kóros elváltozások osztályozása

AS-CUS: atípusos laphámsejtek, amelyek jelentősége nem egyértelmű. Ilyenkor gyakran javasolt a HPV-teszt elvégzése, hogy kizárják a magas kockázatú HPV-fertőzést.

ASC-H: nem egyértelmű, de nem kizárható, hogy súlyos laphámelváltozás észlelhető.

LSIL: jelzi az enyhe cervikális diszpláziát. Ilyenkor is javasolt a HPV-teszt.

HSIL: jelzi a súlyosabb cervikális diszpláziát. Ilyenkor kolposzkópiát és biopsziát javasolnak a pontos diagnózis érdekében.

AGC-NOS: kóros mirigyhámsejt, amely nem egyértelműen értékelhető.

AGC-FN: mirigyrák lehetősége felvetődik, de nem egyértelműen értékelhető.

AIS: hámbeli mirigyrák.

Mit tegyünk, ha pozitív eredményt kapunk?

Ha a Pap- vagy a HPV-teszt eredménye pozitív, az nem jelent automatikusan rákdiagnózist. Az eredmény függvényében az orvos fogja meghatározni a következő lépéseket, de mi magunk is sokat tehetünk az egészségünkért. Fontos a rendszeres ellenőrzés és az immunrendszerünk megerősítése, hiszen a szervezet sokszor saját maga is képes legyőzni a vírust. Ebben mi is tudjuk támogatni: kiegyensúlyozott étrenddel, rendszeres mozgással, az alkohol és a dohányzás mellőzésével, valamint megfelelő intimhigiéniával. Pozitív HPV-eredmény esetén ne felejtsük el tájékoztatni a partnerünket sem, és gondoskodjunk a biztonságos nemi életről – azaz használjunk óvszert!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Teendők pozitív HPV-teszt esetén # Colpofix hüvelyi gélspray # nőgyógyászat # HPV-fertőzés # méhnyakrák

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés