Ezeket látta már?

Két kitűnő aromás fűszer, ami fájdalomcsillapításra és stresszre is jó

szerecsendió, szegfűbors, gyógynövény, fűszer

A két aromás fűszert nemcsak kellemes, intenzív ízük miatt érdemes rendszeresen fogyasztani, hanem gyógyhatásuk miatt is.

A szegfűborsban és a szerecsendióban olyan hatóanyagokat találhatunk, melyek segítségével megőrizhetjük az egészségünket és csökkenthetjük súlyos, krónikus betegségek kockázatát is.

Szerecsendió: a jókedv fűszere

A szerecsendió egy trópusi örökzöld magja, melyet a legtöbbször reszelve, őrölve teszünk az ételeinkbe. Egészen kevés is elegendő belőle, hogy kellemes, édeskés aromáját élvezhessük, például burgonyás ételekben, krémlevesekben vagy ünnepi süteményekben, mézeskalácsban. A szerecsendió mikro tápanyagokban – így többek között magnéziumban, rézben, vasban, káliumban, mangánban és B-vitaminokban – gazdag, értékes hatóanyagai pedig gyulladáscsökkentő, görcsoldó, antioxidáns és hangulatjavító tulajdonságokkal is rendelkeznek.

A myristicin és az elemicin, a szerecsendióban található két vegyület például serkentően hat az agyra, nyugtatnak, relaxálnak, csökkentik a szorongást, így a könnyebben tudunk megbirkózni a stressz káros hatásaival is. A fűszert évezredek óta alkalmazzák a kognitív képességek, a koncentráció, a tanulás és a memória javítására, újabb kutatási eredmények szerint pedig a szerecsendió hatóanyagai az Alzheimer-kór megelőzésében is szerepet kaphatnak.

A szerecsendió még szájszag ellen is jó

A megfelelő agyműködéshez nemcsak az szükséges, hogy az ébrenlét órái alatt minél hatékonyabbak legyünk, hanem az is, hogy éjszakánként kipihenjük magunkat. A szerecsendió természetes nyugtatóként is működik, így segít elaludni. Esténként, lefekvés előtt igyunk meg egy bögre tejet, melybe keverjünk egy kevés (maximum fél kávéskanálnyi) őrölt szerecsendiót!

A szerecsendióban gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatóanyagokat is találunk, melyeket bevethetünk az ízületi és izomfájdalmak ellen, de akkor is, ha fogfájással vagy kellemetlen szájszaggal küzdünk. A fűszer rendszeres fogyasztása az immunrendszerünk működését is serkenti, kutatások során pedig az is kiderült, hogy a szerecsendió kivonata rendkívül jót tesz a férfiak libidójának.

Legyünk azonban óvatosak a szerecsendióval, mert nagyobb mennyiségben fogyasztva toxikus hatású: a naponta javasolt maximális mennyiség fél teáskanál. A túl sok szerecsendió hallucinációkat, zavarodottságot, hányingert és hányást, hasmenést, szédülést okozhat.

Szegfűbors: öregedés ellen

A szegfűbors Közép-Amerikából, illetve a karibi térségből származó fűszer, melyet közel 600 éve használnak Európában is, többek között sütemények, húsételek, szószok, savanyúságok ízesítésére, de a növény egyéb részeit például parfümökhöz, fatárgyak készítéséhez vagy rovarirtó szerek előállításhoz is felhasználják.

A szegfűborsot gyógynövényként is alkalmazzák, bár a kutatók figyelme csak most kezd efelé a fűszer felé fordulni. A hagyományos gyógyászat szerint a szegfűbors jót tesz az emésztésnek, enyhíti a túlzott gázképződéssel, puffadással, hányingerrel és hasi görcsökkel járó kellemetlen tüneteket, így különösen jótékony a fogyasztása nagyobb lakomák után. Görcsoldó hatásait a hölgyek is kipróbálhatják: a szegfűborsból készült tea nemcsak a menstruációs fájdalmakat csökkentheti, de az azzal összefüggő fejfájást is enyhítheti, de nyugtató és kiegyensúlyozó hatásai is vannak.

Ginko biloba: ezért együk-igyuk tompuló memóriára is. Kattintson!

Annak is érdemes rendszeresen szegfűborsot fogyasztania, aki szeretné erősebbnek, energikusabbnak érezni magát, esetleg lassítani kívánja az öregedés folyamatát, enyhíteni az azzal összefüggő tüneteket. A szegfűborsban található vegyületek és mikrotápanyagok, többek között például a vas, a mangán és a réz, nélkülözhetetlenek az energikusságunk megőrzéséhez – ráadásul ez a fűszer olyan hatóanyagokat is tartalmaz, melyek antioxidáns hatásaikkal védik a sejtjeinket az idő előtti öregedéstől.

A szegfűbors alkalmazását sem ajánlott túlzásba vinni, mert étvágytalanságot, hányingert és émelygést okozhat, az arra érzékenyeknél pedig akár bőrtünetekkel is együtt járhat a "túladagolása". A maximálisan javasolt napi mennyiség fél teáskanálnyi, de azoknak, akik gyógyszert szednek, krónikus gyomor- és bélrendszeri panaszokkal küzdenek vagy várandósak, egyáltalán nem szabad a szegfűborsot gyógynövényként használni.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához