Ezeket látta már?

Egy lépéssel közelebb a placebóhatás megértéséhez…

Gyógyszerterápia
2011. augusztus 09. 09:47
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A placebó közismerten a hatóanyag nélküli tabletta, gyógyszervizsgálatokban "üres" kontrollként szolgál, amikor két betegcsoportot hasonlítanak össze, új gyógyszerek vizsgálatakor. Megfigyelés, hogy a placebónak is van jótékony hatása, általában csekélyebb, mint az aktív hatóanyagé. Így tehát fontos kérdés, mitől, miért, és kinél hat a placebó?

Az nem tisztázott, hogy egy betegség objektív, tehát mérhető paramétereit valóban javítja-e a placebó adása. Most egy asztma-vizsgálat zajlott, ahol két különböző placebó, és egy szokásos hörgtágító alkalmazása (albuterol) mellett figyelték, hogy a hörgőkre valóban hatnak-e a hatóanyagmentes készítmények.

doktorno-orvos-d00000E8475dc59169711

Forrás: EgészségKalauz


A megfigyelések lényege, hogy magára a tüdőfunkcióra (értsd itt a hörgők tágulására) nem hatott a placebó, viszont a betegek véleménye szerint csökkentette a diszkomfortérzést, és a szubjektív, beteg által megélt tüneteket.

A vizsgálatot a Harvard Medical School klinikusai a Brigham and Women's Hospital (BWH) és a Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) kórházakban végezték, a tanulmány a neves New England Journal of Medicine (NEJM) hasábjain jelent meg.

Négy csoportot alakítottak ki: egy kapta az aktív gyógyszert (inhalátorban), egy placebó-inhalációt, egy csoport akupunktúrás kezelést, az utolsó pedig nem kapott semmilyen aktív kezelést. A megfigyelések szerint az aktív csoportban az ún FEV1-érték (légzésfunkciós paraméter) 20%-kal javult, a placebós és az akupunktúrás csoportban mintegy 7%-kal.

A betegek úgy írták le tapasztalataikat, hogy kiderült: a placebó és az akupunktúrás csoportban is jelentős tüneti javulást észleltek saját magukon. (A nem kezeltben viszont nem.)

Dr. Wechsler, a kutatás vezetője szerint érdemes újragondolni a placebó-kezelések szerepét a gyógyításban. Állítása szerint sok minden függ a betegek kórtörténetétől, a betegség lefolyásától is, amikor placebóhatást értékel az orvos.

A vizsgálat másik klinikusa Dr. Kaptchuk véleménye, hogy a terápiában mindig nagyon fontos a "kezelés rítusa" tehát maga a beteggel való foglalkozás, a beteg mindig nagyra értékeli, ha foglalkoznak vele, meghallgatják, ápolják, gondozzák... "Ez számunkra igen fontos lecke, a továbbiakra nézve is" – teszi hozzá a kutató.

Forrás: sciencedaily.com

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# általános egészségügyi téma # gyógyszer # pszichológia # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés