Ezeket látta már?

Hogyan kell szedni az antibiotikumot? Ezeket tartsa be, és nem hibázhat

Hogyan kell szedni az antibiotikumot

Senki sem örül a fájdalomnak, rossz közérzetnek, láznak és hasonló tüneteknek.

Amikor azonban már elkapunk egy betegséget, és nincs más választásunk, igyekszünk minél hamarabb túljutni rajta. Ebben az esetben a természetesnek tekintett antibiotikumok segítségünkre lehetnek.

Mi az antibiotikum?

Az antibiotikumok olyan gyógyszerek, amelyek elpusztítják vagy gátolják a baktériumok szaporodását. Gyakran alkalmazzák olyan fertőzések esetén, mint az arc- és homloküreggyulladás, tüszős mandulagyulladás, középfülgyulladás, hörghurut, tüdőgyulladás, vesemedencegyulladás, húgyúti fertőzések, agyhártyagyulladás és kötőhártya-gyulladás.

Az antibiotikumok folyamatos fejlesztés alatt állnak, mivel a baktériumok hajlamosak rezisztenssé válni rájuk. Ezért fontos, hogy az antibiotikumokat megfelelően alkalmazzuk annak érdekében, hogy minimalizáljuk a rezisztencia kialakulásának kockázatát és maximalizáljuk hatékonyságukat.

Ezek az egyszerű szabályok segítenek abban, hogy az antibiotikumok hatékonyan és biztonságosan alkalmazhatók legyenek, és minimalizálják az antibiotikum-rezisztencia kialakulásának kockázatát.

1. Az antibiotikumokat csak orvosi recept alapján szabad szedni

Ez azt jelenti, hogy nem szabad önkényesen, orvosi felügyelet nélkül szedni őket. Az antibiotikumokat csak bakteriális fertőzések esetén szabad alkalmazni, mivel vírusos fertőzések esetén hatástalanok lehetnek.

2. Mindig be kell tartani az előírt adagot és időtartamot

Az antibiotikumokat mindig pontosan úgy kell szedni, ahogyan az orvos előírta, még akkor is, ha már jobban érzi magát az ember. A kezelési időtartamot mindig be kell tartani, hogy megelőzzük a betegség kiújulását és az antibiotikum-rezisztencia kialakulását.

3. Antibiotikumos kezelés mellett célszerű probiotikumokat is szedni

Az antibiotikumok hatására a bélflóra megváltozhat, ami hasmenést vagy más emésztési problémákat okozhat. A probiotikumok segíthetnek helyreállítani a bélflórát és csökkenteni ezeket a mellékhatásokat.

Az antibiotikum használata előtt mindig olvassa el a gyógyszer csomagolásában található betegtájékoztatót. A gyógyszert mindig az kezelőorvos által előírt utasításoknak megfelelően szedje, és tartsa be a teljes előírt időtartamot. Ne szakítsa meg a kezelést, még akkor sem, ha tünetei enyhülnek, mivel az antibiotikum-kúra félbeszakítása növelheti a baktériumok ellenálló képességét.

Ha elfelejtette bevenni az előírt antibiotikum adagot, igyekezzen pótolni azt mielőbb, majd folytassa a kúrát az orvos utasításai szerint. Ha ez az elfelejtett adag a következő adag bevétele előtt állna, hagyja ki azt, és folytassa a kúrát a rendeltetésszerűen előírt időtartamig. Soha ne vegyen be kétszeres adagot, mert ez növelheti a mellékhatások kockázatát!

Az antibiotikum-kezelés szigorú szakmai irányelvek szerint történik

Az antibiotikumok alkalmazásának szükségességét minden esetben az orvosnak kell eldöntenie.

A különböző baktériumok ellen különböző típusú antibiotikumok hatásosak. A kórelőzmény, valamint a tünetek alapján a kezelőorvos meg tudja állapítani, hogy mi a legvalószínűbb kórokozó, és kiválasztja a megfelelő antibiotikumot. Máskor előfordul, hogy a laboratóriumi és tenyésztési eredmények figyelembevételével határozzák meg a megfelelő antibiotikumot. Az antibiotikum-kezelés időtartama a fertőzés típusától függően változik: néhány naptól több hétig terjedhet.

Az antibiotikumok alkalmazásának formái:

  • szájon át: tabletta, kapszula vagy folyadék formájában;
  • helyileg (lokálisan): krém, spray, cseppek (elsősorban bőrfertőzések kezelésére);
  • injekció vagy infúzió formájában: közvetlenül az izomba vagy a véráramba juttatva (súlyos fertőzések esetén).

Megelőzhető-e a fertőzés antibiotikum szedésével?

Egyes esetekben antibiotikumot azzal a céllal kell szedni, hogy megelőzzük egy adott fertőzés kialakulását (profilaxis). Az alábbi esetekben lehet szükség fertőzésmegelőzésre antibiotikum-kezeléssel:

  • sebészeti beavatkozások előtt: szem műtétei (szürkehályog-műtétzöldhályog-műtét)
  • szervátültetés
  • pacemaker behelyezése
  • bél- és vakbélműtét
  • ortopédiai műtétek
  • reumás lázon átesett gyermekek esetében védelmet jelenthet az újabb fertőzéstől
  • szívbeteg gyermeknél fogászati és fülészeti beavatkozások előtt
  • csökkent immunműködéssel járó állapotok (például leukémiaHIV-fertőzés) a másodlagos bakteriális fertőzések megelőzésére
  • agyhártyagyulladásban szenvedő beteg környezetében
  • állati harapások és egyéb sérülésekkor

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezt kell tudni az antibiotikumokról: típusok, hatóanyagok érthetően

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

antibiotikum

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához