Ezeket látta már?

Gyógytorna a mindennapokban

Orvosi gyógymódok
2012. július 25. 10:23
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az elmúlt években köszönhetően az egészséges életmód térhódításának egyre több mozgásforma és a test harmóniába hozását segítő lehetőség áll rendelkezésünkre, ahhoz, hogy a testet és a lelket megfelelő állapotban tartsuk. Egészséges , probléma-, és fájdalommentes ízületekkel és izmokkal könnyedén találhatunk olyan sportot és mozgásformát amely változatos erősítéssel és nyújtással egyaránt segíti a test aktív állapotának megtartását. Sok esetben viszont olyan fájdalmak és panaszok jelenthetnek akadályt a mozgásban amivel a sport, de még a mindennapi mozgások is nehezítetté válnak. A gyógytorna olyan mozgásforma amelynek segítségével az ízületek védelmével, célirányosan egyénre szabottan és hatékonyan állítható össze az izmok nyújtása, vagy erősítése aszerint, mely izomcsoportnak mire van szüksége.

Tény, hogy a gyógytorna alapvetően már meglévő mozgásszervi betegségek kezelésére hívatott leginkább, de nagyon fontosnak tartom a megelőzésben játszott szerepét is. Egy, a gyógytornász által állapotfelmérés keretében történt vizsgálat után olyan személyre szabott torna állítható össze amivel megelőzhetőek a várható problémák, a meglévőek pedig hatékonyan és tartósan gyógyíthatóak, kezelhetőek.

vallfajdalom-280x200-d00000357e15b6d61467b

Forrás: MTI


A legtöbb esetben a gerinc valamely szakasza, főképp a derék területe, vagy a körülötte lévő izmok jelezhetnek problémát, de előfordul a vállban, vagy csípőben jelentkező fájdalom is, ezek akár sport, vagy rendszeres mozgás után okoznak panaszokat.

A gyógytorna olyan koncentrált izommunkára késztet, amely a komfortzónában dolgozó izmokat és a mozgáspálya középrészén mozgó ízületeket egy nagyobb és több erőt kívánó mozgásba vezeti, ezáltal felismerve tényleges izomerőnket és ízületi mozgásterjedelmünket. Sokan a gyógytorna gyakorlatok során szembesülnek egyensúlyi-, vagy koordinációs helyzetben történő gyengeségükkel és korlátaikkal.

Ezek a tényezők egy jól összeállított mozgássorral és a gyógytornász kontrolljával hatékonyan orvosolhatóak a probléma okától függően akár véglegesen is. Változatos és az izmok mozgását tovább fokozó tornaeszközökkel tovább színesíthető az egyébként amúgy is változatos paletta amellyel a gyógytorna lehetőségünkre áll.

A mindennapok során végzett munka és tevékenység észrevétlenül terheli a testet, az évek során egymásra rakódott izomfeszülések pedig kopásokat, deformitásokat, fájdalmas mozgást eredményezhetnek.

A tünetek általában észrevétlenül és lassan alakulnak ki, mikorra megjelennek már nehezebb a gyógyításuk és kezelésük. Leginkább érintett csoport az ülőmunkával foglalkozóak, akik napi szinten extrém módon terhelik a gerincet, az aszimmetrikus tartás és ülés következtében pedig a csípő ízületet is.

Masszázsterápiával és időszakos kezelésekkel némileg enyhülést mutatnak a panaszok, de a tartós eredményhez ez sajnos nem elég. Kizárólag a rendszeres, célirányos gyakorlatsor nyújt megoldást. Ezek a gyakorlatok segítenek a fáradt és kötött izmok fellazításában, a beszűkült ízületek megolajozásában a szellemi frissítésben!

A jelen helyzetben amikor a fizikai és mentális terhek a mindennapok során egyre fokozódnak szem előtt kell tartanunk önmagunk karban tartását és az egészség fenntartását. Hiszem, hogy mindenkiben ott a szándék a teljesség és az egészség lehető legmagasabb fokának megéléséhez. Ez nem mehet testtudat és test-nevelés nélkül az ehhez szükséges első lépés pedig az aktív mozgás!

Kívánok mindenkinek örömben gazdag, mozgással teli napokat!

Pap Andrea gyógytornász

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# gyógytorna # terápia # Testmozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés