Ezeket látta már?

Fizioterápia Világnapja

Ilyen betegségekből gyógyulhat jobban gyógytorna gyakorlatokkal

korányi pulmonológiai intézet Bogos Krisztina fizioterápia

Közös mozgással ünnepelték a Fizioterápia Világnapját az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben.

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet – együttműködve a Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társaságával - az egészségmegőrzés és -helyreállítás jegyében a mozgásszervrendszert, a légzést és keringést érintő fizioterápiás lehetőségeket bemutató ingyenes programokkal, állapotfelmérésekkel, életmód-tanácsadással várta az érdeklődőket.

A Gyógytornászok Világszövetsége által kezdeményezett, minden évben szeptember 8-án tartandó világnap kiváló alkalmat teremt arra, hogy hangsúlyozzuk a fizioterápia orvoslásban betöltött szerepét, valamint felhívjuk a figyelmet a gyógytornászok munkájának fontosságára, még inkább növelve annak ismertségét és elismertségét – jelentette ki köszöntőjében Dr. Bogos Krisztina, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgatója.

Hozzátette: az intézmény kiemelt küldetésének tekinti, hogy ne csak a szakmai közönséget, hanem a társadalom lehető legszélesebb körét meg tudják szólítani a betegségek megelőzése, az egészség megőrzése és visszanyerése érdekében, hiszen a légzőszervi rehabilitáció tekintetében több, mint 100 éves hagyománnyal rendelkeznek.

A rehabilitáció egy betegség után a mindennapi életbe, a munkába való visszaállást segítő komplex folyamat

Ebben a tekintetben a légzőszervi betegségekből eredő funkcióvesztés rehabilitációjának sikerét, a beteg gyógyulását különféle szakemberek összehangolt munkája segíti elő. Ennek során a fizioterápiának, a gyógytornászoknak központi szerepük van az állapotfelmérésben, a tréningprogram összeállításában, a levezetésben, a mellkasi fizioterápiához szükséges módszerek kiválasztásában és alkalmazásában, majd az otthoni mozgásprogram összeállításában – mutatott rá a főigazgató.

A fizioterápia alapvetően természeti energiával történő gyógyítást jelent

Nem azonos a természetgyógyászattal, mert az a szakember, aki legmagasabb szinten tanulja és végzi a fizioterápiás tevékenységet, az világszerte a hagyományos egészségügy részeként teszi mindezt, az orvos partnereként. Hazánkban a gyógytornász a legmagasabban képzett fizioterapeuta. A Gyógytornászok Világszervezete alapításának 45. évfordulójától ünnepeljük szeptember 8.-án a Fizioterápia Világnapját.

Jelenleg 127 tagország több mint 600.000 gyógytornász-fizioterapeutáját tömöríti a szervezet

A gyógytornász-fizioterapeuta az egyének mozgásos funkcionális képességeinek befolyásolásával és helyreállításával foglalkozik az egészség megőrzése, a betegségek megelőzése, a gyógyítás és a rehabilitáció során. Tevékenységét a fizioterápia eszközrendszerével végzi, minden életkorban, és az egészségügy minden színterén, így kapcsolódva szinte az összes orvosi klinikai területhez.

A Fizioterápia Világnapján a gyógytornász-fizioterapeutákat ünnepeljük, hogy tevékenységüket ismertebbé és elismertebbé tegyük annak érdekében, hogy egyre szélesebb körben tudják befolyásolni és javítani a lakosság egészségi állapotát - mutatott rá Balogh Ildikó, a Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társaságának elnöke.

A Fizioterápia Világnapjának központi témája idén az arthritis (ízületi gyulladás) volt. Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet – fő profiljának megfelelően – a légzési problémákkal (például cisztás fibrózis, COPD, asztma, koronavírus-fertőzés stb.) küzdő betegekre kiemelt figyelmet fordít, ezért a tüdőgyógyászat területéhez is kapcsolódva készült szakmai-lakossági programokkal.

A szakemberek hasznos információkkal szolgáltak a fizikai erőnlét, a teljesítőképesség, a mozgással összefüggő testi funkciók és az ízületek egészségének javítása, illetve megőrzése témaköreiben. Az állapotfelmérések és életmód-tanácsadások mellett lehetőség nyílt légzőtorna és mellkasmobilizálás gyakorlatok végzésére, esztétikus testképző torna kipróbálására, Madzsar (funkcionális gimnasztika) foglalkozásra való betekintésre, valamint a „Nordic Walking” alapjainak elsajátítására az intézetet övező ősfás zöldterületen.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Amikor forgatom a fejemet, miért ropog a nyakam? Itt a válasz!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához