Élve szippantotta be az MRI a férfit – sokkoló részletek a long islandi tragédiáról
Egy rutinszerű MRI-vizsgálat során vesztette életét az 50 éves férfi, miután a készülék beszippantotta a nyakában lévő fém nyakláncot.
Ritkán fordul elő, hogy egy rutin orvosi vizsgálat halálos végkimenetelű, de ami egy New York állambeli MRI vizsgálaton történt, az egész világot megrázta. Ahogy már mi is megírtuk, a 61 éves férfi, Keith McAllister életét vesztette, miután a felesége vizsgálata közben nyakában egy fém nyaklánccal belépett a mágneses térbe. A hatalmas erővel működő gép szó szerint beszippantotta a láncot – és vele együtt a férfit is.
Keith egy úgynevezett „edzőláncot” viselt, amelynek súlya meghaladta a 9 kilogrammot. Az MRI mágneses tere olyan hatalmas erővel rántotta be a férfit, hogy az olyan sérüléseket szenvedett, hogy másnap a kórházban meghalt.
Csak meg akarta nyugtatni feleségét
A férfi azért lépett be a helyiségbe, hogy segítsen a feleségének, aki szorongott az MRI-vizsgálat közben. A klinika dolgozója – vélhetően a szabályokkal ellentétben – beengedte anélkül, hogy megbizonyosodott volna arról, nincs nála fém tárgy. A férfi láncáról pedig nemcsak hogy nem figyelmeztették, de az sem derült ki, kapott-e egyáltalán előzetes írásos tájékoztatást a veszélyekről.
Azonnal elvesztette az eszméletét
A férfi lánca olyan nehéz volt, hogy az MRI mágneses tere „torpedószerűen” rántotta be. A szemtanúk szerint a gép gyakorlatilag „lecsapta” a férfit, aki azonnal elvesztette az eszméletét. A felesége, Adrienne Jones-McAllister, a kezelőablakon át nézte végig az esetet – az ő visszaemlékezése szerint férje „megrándult, aztán teljesen elernyedt”.
- Nem egy szerencsétlen, ügyetlen mozdulat volt. Ez a lánc nem kis ékszer volt, hanem egy 20 fontos edzőlánc, amit sosem szokott levenni. A személyzetnek tudnia kellett volna” – mondta a feleség a People magazinnak.
Szakértők is megszólaltak
Az MRI-gépek mágneses tere akár tízezerszer erősebb is lehet a Föld természetes mágnesességénél – figyelmeztetett Dr. Payal Sud, a North Shore University Hospital sürgősségi orvosa. Szerinte egy ekkora lánc elszakíthatja a légcsövet, elmozdíthatja a nyaki csigolyákat, vagy akár szívmegállást is okozhat.
Dr. Emanuel Kanal, MRI-specialista úgy fogalmazott a New York Post-nak, hogy ez nem olyan, mintha valakit meglöknének – ez olyan, mintha hirtelen több száz kilónyi erő rántaná neki a testet a gépnek.
Jogi eljárás indulhat
A McAllister család ügyvédje szerint az MRI-központ több ponton is megszegte az előírásokat. A férfit nem kellett volna beengedni az aktív mágneses térbe, különösen nem egy hatalmas fém lánccal. A család perre készül, hogy felelősségre vonják az intézményt és a vizsgálatot végző személyzetet.
A New York állam egészségügyi hatóságai vizsgálatot indítottak, és több MRI-központ is belső auditot rendelt el a biztonsági protokollok újraellenőrzésére.
A legtöbb MRI-helyiség ún. „zónákra” van osztva, és szigorúan tilos belépni az aktív mágneses térbe bármilyen fémmel – még a kísérő hozzátartozóknak is. Ennek ellenére a jelek szerint a vizsgálatot végző személyzet nem tartotta be az előírásokat. Egyetlen apró hiba is végzetes lehet: egy elfelejtett piercing, egy zsebben maradt kulcs, vagy – mint ebben az esetben – egy hatalmas nyaklánc.
Ezekre figyeljen, ha MRI-re készül
Ha Ön MRI-vizsgálatra készül:
- Soha ne viseljen fémet – még a szemüveg szára vagy melltartókapocs is veszélyes lehet.
- Minden esetben kérdezzen rá, hogy van-e írásos tájékoztató, és kérje, hogy a személyzet ellenőrizze, minden fém tárgyat eltávolított-e.
- Ha hozzátartozót kísér be, ő is vegyen le minden ékszert, övet, és kövesse a protokollt – még akkor is, ha csak a váróhelyiségbe megy be.
MR, CT, ultrahang, röntgen: melyik vizsgálat mire való?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!