Orvosmeteorológia: itt a fordulat, de nagy árat fizetünk érte! Ezeket a hatásokat erősen megérezzük kedden
Több lesz a napsütés, de a meteogyógyász szerint a frontérzékenyek erősen meg fogják érezni a keddi meteogyógyászati hatásokat.
A Meteo Klinika részletes tájékoztatása szerint jelentős eltérések lesznek a légrétegek humánmeteorológiai-orvosmeteorológiai hatásaiban. Kedden gyenge hideg- és melegfronti hatásokkal lehet számolni a magasság függvényében, illetve direkt fronthatás nélküli humánmeteorológiai-orvosmeteorológiai terhelések jelentkeznek.
Összetett meteogyógyászati hatások várhatók, főleg a fokozottan frontérzékenyek számára a meteogyógyász szerint
Kedd a fokozottan frontérzékenyek napja lesz, amikor a különböző légrétegekben gyenge, de számukra jól érezhető hideg- és melegfronti hatások is jelentkeznek.
Az éjszaka folyamán egy gyenge hidegfront érintő hatása érvényesül, a talajszinten elsődlegesen hidegfront jellegű meteogyógyászati következményekkel. Közben a magasabb légrétegekben melegedés zajlik melegfront szerű változásokkal. Az előbbi hatások inkább a keleti, az utóbbi a nyugati országrészben lesznek határozottabbak.
Ezek nem a szokásos direkt fronthatások, ezért ezeket a fokozottan frontérzékenyek fogják érezni elsődlegesen. Ez a kettősség és a felhőzetben, csapadékban várható változékonyság és a megélénkülő légmozgás is erősíti ezeket a hatásokat.
Figyelje magát, milyen ingadozást tapasztal az állapotában!
Jelentkeznek-e szédüléssel bizonytalanság- és diszkomfort-érzettel járó panaszai, ingadozik-e a vérnyomása, változik-e a mentális állapota? Például szokatlan fáradtság, fokozott figyelmetlenség, esetleg szorongásos érzetek, de romolhat az alvásminősége és főleg a nyugatabbi területeken fejfájás migrén is jelentkezhet. A panaszok az egyéni adottságok függvényében eltérően alakulhatnak ki. Ha ennek nincsenek ismert szervi okai, akkor a fokozott frontérzékenység lehet a kiváltó oka. Fontos ezzel tisztában lennie, mert így tudja helyén kezelni az életminőségi problémáit.
Szabadtéri programok
Jelentősen javuló a helyzet a kültéri programok szempontjából. Sok lesz a napsütés, de még zavaró a lehet az élénk szél, többfelé zápor, zivatar. Érdemes kimenni a szabadba, tiszta a levegő, de közepes a pollenkoncentráció, és 6-os index közeli az UV-sugárzás, fontos a védekezés mindenkinek.
Közlekedés, balesetveszély
Közepes a baleseti veszélyeztetettség! A fontosabb zavaró feltétel: élénk szél, zápor, zivatar. A közlekedésmeteorológiai következmények: vakító napsütés, változó útviszonyos, figyelmetlenség, lassuló reflexek.
Milyen idő lesz?
Kedden az ország nagy részén sok napsütésre számíthatunk. Délután nyugaton, délnyugaton megnövekedhet a felhőzet és késő délutántól eső, zápor, zivatar alakulhat ki, de egy-egy jelentéktelen, rövid zápor elszórtan is előfordulhat. A középső megyékben élénk marad az északnyugati szél. Hajnalban 3 és 11, délután 19-25 C-fok valószínű.
Pollenjelentés
Fokozatosan emelkedik a pázsitfűfélék és a kora nyári gyomok pollenkoncentrációja.
A pázsitfűfélék pollenszórása fokozódik, miközben a tavaszi fák virágzása már a végéhez közeledik az Aerobiológiai Monitorozási Hálózat friss adatai szerint. A májusi esőzések és a lehűlés átmenetileg csökkentették a pollenterhelést, azonban a közelgő melegedés hatására a következő napokban gyorsan nőhet a virágpor mennyisége a levegőben Az allergiások számára javasoljuk, hogy kövessék az NNGYK naponta frissülő polleninformációs szolgáltatását, amely az MTVA csatornáin is elérhető, az időjárás-jelentést követően.
A meteorológiai előrejelzések szerint a napokban még lehetnek záporok és zivatarok, ezek hatása csak átmeneti enyhülést hozhat a pollenterhelésben. Ezek elmúltával ismét melegedés várható, amely hatására a pázsitfűfélék virágporának koncentrációja gyorsan emelkedhet: sok helyen elérheti a magas, sőt akár a nagyon magas szintet is. Emellett elkezdődött a csalánfélék virágzása is – pollenjük az ország nagy részén közepes mennyiségben lehet jelen. A lórom és az útifű pollenje is egyre gyakoribb; több helyen már tüneteket válthat ki az arra érzékenyeknél.
A tavaszi fák közül már csak néhánynak – például a tölgy, az eperfafélék vagy a fenyőfélék, ciprus- és tiszafafélék virágpora fordul elő a levegőben kisebb mennyiségben.
A pollenterhelés mérséklésében a kert- és földtulajdonosoknak is fontos szerepük van. A fűfélékre virágporára sokan allergiásak, ezért ebben az időszakban különösen fontos a rendszeres fűnyírás és kaszálás. A pollenre érzékenyek lehetőleg ne tartózkodjanak a szabadban a fűnyírás ideje alatt, amennyiben ez nem lehetséges, viseljenek maszkot. A beltérben is sok pollen rakódhat le, ezért javasolt a gyakori, nedves portörlés.
Ebben az időszakban a levegőben szálló nyárfaszösz sokak számára kellemetlen jelenség, azonban fontos tudni, hogy nem okoz allergiás tüneteket, mivel nem tartalmaz allergéneket. Ugyanakkor lerakódhat a klímaberendezésekben és szellőzőrendszerekben, csökkentve azok hatékonyságát. A nyárfaszöszök szóródása várhatóan június elején véget ér, így érdemes erre az időszakra időzíteni a légszűrők cseréjét vagy tisztítását.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!