Elkezdődött a szúnyoggyérítés: ezekben a vármegyében permeteznek a héten
Két vármegyében biológiai, másik két vármegyében kémiai védekezés folyik a szúnyogok ellen.
A nyár első felében tapasztalt szárazság miatt csak kevés helyen alakultak ki a szúnyoglárvák számára megfelelő élőhelyek. Ennek következtében idén eddig jóval kevesebb szúnyoggyérítésre volt szükség, mint a megelőző években. A júliusi viharok következtében elszórtan több lárvatenyészőhely is létrejött, az elmúlt héten ezért több helyen biológiai lárvagyérítés zajlott. A szúnyoggyérítéssel nem elérhető kisebb pocsolyákból, ház körüli vizekből megkezdődött a kifejlett szúnyogok rajzása, így esténként egyre több helyen bukkannak fel a vérszívók. A héten két vármegyében lesz biológiai gyérítés, két másik vármegye 66 településén pedig kémiai - tájékoztat a Katasztrófavédelem.
A lárvák ellen Békés és Csongrád-Csanád vármegyében, a folyók holtáginál kerül sor biológiai védekezésre, légi kijuttatással. A kifejlett szúnyogok ellen az észak-nyugati országrészben, Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegye településein védekeznek kémiai módszerrel. A kifejlett szúnyogok elleni kezeléseket a települések lakott részein végzik, platós gépjárműre szerelt permetező berendezésekkel. A készítményt finom permetként, nagyon alacsony dózisban juttatják ki az esti és éjszakai órákban, így a méhekre és más nappal aktív rovarokra nincs hatással a beavatkozás, ahogy emberre és háziállatokra sem. A kijuttatott készítmény a szabadban néhány óra alatt lebomlik.
Az elszórtan kialakuló záporok, zivatarok után a ház körüli tárgyakban megáll a víz, ami kiváló tenyészőhelyet biztosít az emberközeli életmódú szúnyogoknak. Ezek néhány deciliter vízben is tömegesen fejlődnek. Lárváik ellen szervezetten nem lehet védekezni, de egy kis odafigyeléssel, az élőhelyeik megszüntetésével jelentősen csökkenthető a számuk.
Nem csak a központi szúnyogirtás a fontos
A Nemzeti Népegészségügyi Központ arra hívja fel a figyelmet, hogy a szúnyoginvázió ellen nemcsak a hivatalos szúnyogirtás jelent megoldást – legalább ilyen fontos az, amit mi magunk tehetünk otthon.
Kevesen tudják, hogy a csípőszúnyogok lárvái már egy kisebb pohárnyi, pangó vízben is képesek kifejlődni. Egy-egy eső után a kertben vagy az erkélyen maradt vízgyülemek – egy elfelejtett kerti játék, egy felborult vödör, a virágcserepek alátétjei – ideális helyszínt kínálnak a szúnyogoknak a szaporodáshoz. Ha ezek zavartalanul maradnak, akár egy héten belül tömegesen kelhetnek ki az újabb vérszívók.
A központi szúnyoggyérítések – akár földről, akár repülőről végzik – elsősorban a kifejlett példányokat pusztítják. A lárvák ellen viszont ezek mit sem érnek, ha közben minden háztartásban ott lapul egy-egy tenyészőhely. Ezért a szakemberek arra kérnek mindenkit: vegyük kézbe a védekezést mi is.
Mit tehet otthon, hogy visszaszorítsa a szúnyogokat?
Először is, nézzünk körül a saját portánkon. Van-e olyan tárgy, amelyben megállhat a víz? Műanyag edények, játékok, eső után vízzel telt talicskák – mind ideális bölcső a lárváknak. Ezeket ürítsük ki, fordítsuk fejjel lefelé, vagy ha lehet, tároljuk fedett helyen.
A kerti tavakban vagy dekorációs medencékben is megbújhatnak a lárvák. Ha nem akarunk lemondani ezekről, érdemes apró halakat telepíteni, amelyek természetes módon megeszik a lárvákat. A medencét, ha nincs használatban, takarjuk le vagy tartsuk tisztán, fertőtlenítve.
A háziállatok itatóját sokan csak újratöltik, pedig fontos lenne rendszeresen ki is önteni, átmosni. A virágcserepek alátéteit szintén érdemes eső után kiüríteni, a temetői vázákba pedig homokot vagy kavicsot helyezni, hogy a víz ne álljon meg bennük.
Az ereszcsatornák és vízelvezető árkok tisztítása sem elhanyagolható – ha ezek eldugulnak, pangó víz keletkezik, ami megint csak szúnyogcsalogató.
Miért olyan fontos mindez?
A szúnyogok nemcsak bosszantóak, hanem bizonyos fajok betegségeket is terjeszthetnek – ilyenek például a nemrég megjelent inváziós fajok, amelyek akár Nyugat-Nílusi lázat vagy Dengue-lázt is hordozhatnak. Ha nem lépünk időben, a meleg nyári napok alatt a lárvák tömegesen kikelhetnek, és gyorsan újratermelődhet a probléma – még akkor is, ha a környéken nemrég volt szúnyogirtás.
A szúnyoggyérítő konzorcium tagadja, hogy magzatkárosító a szúnyogirtás
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!