Ezeket látta már?

Magyar orvosi kutatás forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák kezelését

Hírek
2025. február 12. 10:04
Az új, vágás nélküli eljárás Magyarországot is a pajzsmirigyrák kezelésének élvonalába helyezi

Egy magyar orvosi kutatás eredménye forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák kezelését Kelet-Közép-Európában. Az új, vágás nélküli eljárással Magyarország vezető szerepet játszhat az orvosi innovációk területén.

Azt írták, sikerrel zárult a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet munkatársai által végzett több éves kutatás egyes pajzsmirigydaganatok új, minimál-invazív kezelési módszerének kidolgozására. A tanulmány eredményeként Magyarországon érhető el a régióban elsőként a vágás (nyitott műtét) nélküli technológia, amely nemcsak a betegek számára biztosít gyorsabb és kevesebb kockázattal járó gyógyulást, hanem a pajzsmirigy működését is megőrzi. Az alternatív kezelési technológia a magánellátás mellett állami finanszírozásban, a Semmelweis Egyetemen is elérhető.

A közleményben Deák Pál Ákos, a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet intervenciós radiológus főorvosa, egyetemi docens az új módszerről elmondta: Magyarország ezzel vezető szerepet játszhat az orvosi innovációk területén, különösen a minimál-invazív rákkezelés területén.

Rámutatott, hogy a hőkezelési technológiát, a rádiófrekvenciás ablációt (RFA) az elmúlt években a Premier Med alkalmazta először és egyedüliként Kelet-Közép-Európában a jóindulatú pajzsmirigy göböknél, és most már a rosszindulatú pajzsmirigydaganatok kezelésére is sikerrel használják.

- A módszer lényege, hogy ultrahangon nyomon követve egy vékony tűvel megszúrják a pajzsmirigy rákos daganatát, felmelegítik a szövetet, a keletkezett hő pedig elpusztítja a kóros sejteket anélkül, hogy a pajzsmirigy működését károsítaná. A beavatkozás után a betegeknek nem szükséges hormonpótló kezelés, jelentősen csökkennek a szövődmények, és a felépülés is sokkal gyorsabb. Az egy centimétert meg nem haladó papilláris pajzsmirigyrákoknál vizsgálták a kezelés biztonságosságát. Ez a leggyakrabban előforduló elsődleges rosszindulatú pajzsmirigydaganat, ezért létfontosságú a gyors és biztonságos kezelés - fejtette ki a közleményben Deák Pál Ákos.

Egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy az ambulánsan elvégezhető abláció során minimalizálható a műtéti terhelés, a fertőzésveszély, nem marad heg, jelentősen lerövidül a felépülési idő, csökken a beavatkozástól való szorongás, emellett a kezelés sokkal kevesebb erőforrást és anyagi ráfordítást igényel, mint a fekvőbeteg-ellátásban nyújtott, jellemzően műtéti megoldások.

Ráadásul a kezelés - amely nem igényel altatást - nem befolyásolja a pajzsmirigy működését, szemben a pajzsmirigy egészének vagy egy részének eltávolításával.

Reismann Péter, a Semmelweis Egyetem belgyógyász-és endokrinológus szakorvosa, egyetemi docense a közleményben ismertette: a beavatkozást megelőzően alapos kivizsgálás keretén belül választották ki a kutatásban részt vevőket, ezek alapján 55-ből 28 páciens (19 nő és 9 férfi) felelt meg a beválogatási kritériumoknak.

Az eredmények szerint a termoablációval kezelt daganatok a 12 hónapos kontroll után már nem voltak láthatóak a képalkotó vizsgálatokon. Nem alakult ki semmilyen súlyos mellékhatás, például hangszálbénulás vagy vérzés. A kutatásnál alkalmazott módszerek és az általuk elért eredmények alátámasztják, hogy a rádiófrekvenciás abláció hatékony és biztonságos alternatíva lehet a pajzsmirigy rosszindulatú, korai stádiumú daganatainak kezelésében.

- fogalmazott Reismann Péter.

Riesz Zsófia, a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet stratégiai és kommunikációs igazgatója a közlemény szerint elmondta: a csaknem 300 millió forintos kutatást az NKFI több mint 167 millió forinttal támogatta.

Riesz Zsófia arra is kitért, hogy a kutatóintézet a legújabb orvosi technikák oktatásában is élen jár, így orvostanhallgatók és képalkotó diagnosztikai analitikus hallgatók - köztük a Semmelweis Egyetem hallgatói - számára biztosít lehetőséget a legmodernebb kezelési módszerek elsajátítására.

A Premier G. Med cégcsoport 2015-ben nyitotta meg Egészségközpontját, 2019-ben pedig a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézetet, ahol a méh jóindulatú daganatai (mióma), a pajzsmirigy göbös (strúmás) betegek, a jóindulatú emlőtumorral diagnosztizált páciensek kezelése történik rádiófrekvenciás ablációval (RFA).

A projektet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) több mint 167 millió forinttal támogatta - közölte a kutatásban részt vevő Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet és a Semmelweis Egyetem az MTI-vel.

Kapar a torka? Hétköznapi torokfájással, berekedéssel is jelezhet a pajzsmirigyrák
Kapcsolódó cikk

Kapar a torka? Hétköznapi torokfájással, berekedéssel is jelezhet a pajzsmirigyrák

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# pajzsmirigyrák # Kutatás # daganat # tumor # rák # magyar

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés