Ezeket látta már?

Ezért ne hagyja a kocsiban a PET palackot - komoly következményekkel járhat

Hírek
2024. augusztus 16. 19:04
PET palack kocsi otthagy

Ne csak azért vegye ki, mert így felmelegszik benne a víz.

Míg a gyártási folyamatból származó egyes vegyszer maradványok az összes műanyag edényt beszennyezik és a benne lévő élelmiszerekbe vagy italokba kerülhetnek, a PET műanyag vizes palackok viszonylag alacsony mennyiségben tartalmazzák ezeket a mikroműanyagokat, így viszonylag biztonságosan használhatók vízhez.

Itt a probléma

Ezeket a palackokat nem arra szánják, hogy napfénynek tegyék ki, vagy forró autóban tárolják őket.

Az UV-sugárzás képes ugyanis megszakítani a kémiai kötéseket a műanyagokban, (beleértve a PET palackokat is) is és ez a műanyag gyors lebomlását okozza. A Plastics Today egyik cikke szerint: "A PET érzékeny az UV-fényre, különösen a magas hőmérsékletre. Ez a folyamat akkor is megtörténik, amikor az emberek a kulacsukat az autójukban, vagy maguk mellett tartják a strandon."

A Recycle Magazine cikke szerint: „Az adatok egyértelműen azt mutatják, hogy az ultraibolya sugárzásnak való kitettség nagyon káros a PET-anyagra. Más szóval, a napfény és a hő lebontja a műanyagot, és rengeteg vegyszert termel."

Mi a baj azzal, hogy a műanyagokból származó vegyszerek lebomlanak?

Az Endocrine Society szerint : „a műanyagok veszélyes vegyi anyagokat tartalmaznak, beleértve az endokrin rendszert károsító vegyi anyagokat (EDC), amelyek veszélyeztetik az emberi egészséget. "

Az EDC-k olyan vegyi anyagok, amelyek megzavarják a szervezet hormonrendszerét, és rákot, cukorbetegséget, meddőséget és neurológiai károsodásokat okozhatnak. A jelentés számos bizonyítékot ír le, amelyek alátámasztják a műanyagokban található mérgező kémiai adalékanyagok és az endokrin rendszerre gyakorolt ​​speciális egészségügyi hatások közötti közvetlen ok-okozati összefüggést.

A PET-csomagolások fejlesztésére szakosodott Plastic Technologies által végzett kutatás megállapította, hogy a palackok újrahasznosítás előtti ultraibolya sugárzásnak való kitettsége komoly hatással van a következő generációs, újrahasznosított (rPET-) palackok fizikai tulajdonságaira és vizuális jellemzőire.

Az Ecology Center 2022-es jelentésében a következőket írja: „Partnereink a Defend Our Healthnél húsz népszerű, műanyag palackos csomagolású italt teszteltek, és minden palackban antimont, rákkeltő műanyag vegyi anyagot találtak. A vizsgált italok 40 százaléka magasabb antimonszintet mutatott az ivóvízre vonatkozó közegészségügyi célértéknél.”

Az antimon, amely mérgező a májra és a szívre, a PET műanyag előállítása során a végső reakció felgyorsítására szolgál.

Az Ecology Center 2022-es jelentésében a következőket írja: „Partnereink a Defend Our Healthnél húsz népszerű, műanyag palackos csomagolású italt teszteltek, és minden palackban antimont, rákkeltő műanyag vegyi anyagot találtak. A vizsgált italok 40 százaléka magasabb antimonszintet mutatott az ivóvízre vonatkozó közegészségügyi célértéknél.” Az antimon, amely mérgező a májra és a szívre, a PET műanyag előállítása során a végső reakció felgyorsítására szolgál.

"A műanyag azonban túlságosan nagy piaci tényező ahhoz, hogy a folyamatok megváltozzanak" – hívja fel a figyelmet a Food Safety News cikke. 2021-ben 390 millió tonna műanyagot állítottak elő, és ez a mennyiség minden kimutatott egészségügyi veszély ellenére dinamikusan emelkedik.

Egyes szakértők szerint a problémára a műanyag újrahasznosítása sem elég hatékony megoldás. Alternatív, egészségügyi és környezetvédelmi szempontból az alumíniumdobozok lehetnek az egyetlen olyan helyettesítő eszközök, amelyek megtörhetik a műanyag károkozását.

Összegezve

  • Nem szabad napfénynek vagy magas hőmérsékletnek kitenni a PET palackokat, mert az UV-sugárzás gyors lebomlást okozhat.
  • A műanyagok veszélyes vegyi anyagokat, az endokrin rendszert károsító EDC-ket tartalmazhatnak, amelyek számos egészségügyi problémát okozhatnak.
  • Az alumíniumdobozok remek alternatívák lehetnek.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Rosszindulatú daganatos elváltozás: 9 tünet, ami már korán jelezheti



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: FSN
# PET-palack # napfény # mikroműanyag # vegyszer # hormonzavar

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés