Ezeket látta már?

Magyarországon a szív- és érrendszeri betegségek továbbra is vezető halálozási oknak számítanak

Hírek
2024. október 03. 12:34
szív- és érrendszeri betegségek halálozási ok magyarország

A kardiovaszkuláris betegségek megelőzésére hívják fel a figyelmet.

A szív- és érrendszeri betegségek jelentik továbbra is a vezető halálozási okot Magyarországon. A szívelégtelenség a felnőtt népesség körülbelül két százalékánál jelentkezik, ennek megfelelően világszerte hozzávetőlegesen 64 millió, az Európai Unióban 15 millió, hazánkban pedig több mint 200 ezer beteget érint. 1 E betegségben szenvedők körében az éves halálozási arány hazánkban – részben a késői diagnózis miatt – több, mint 15 százalék 2, azaz a leggyakoribb ráktípusokéval egyezik meg. A megelőzés érdekében a rendszeres szűrővizsgálatok szerepére hívja fel a Szív Világnapja alkalmából közös kampányában a figyelmet az MKT és az AstraZeneca.

Többek között az Európai Egészségügyi Rendszerek és Politikák Megfigyelőközpontja és OECD kutatási eredményei is megerősítik, hogy a magyar lakosság egészségi állapotát jelentős mértékben befolyásolják az életmóddal összefüggő tényezők.3 Magyarországon a várható élettartam öt évvel elmarad az európai átlagtól, és ez nagyrészt olyan megelőzhető kockázati tényezőknek tudható be, mint a magas vérnyomás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód. A Magyar Kardiológusok Társaságának célja, hogy felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy a szív- és érrendszeri betegségek nagyrészt megelőzhetőek, jól diagnosztizálhatók, és hatékonyan kezelhetők.

Szívügyeink hátterében

Az egyik gyakori szív- és érrendszeri megbetegedés, a szívelégtelenség hátterében a szív pumpafunkciójának károsodása áll. Amikor a szív összehúzódásában vagy elernyedése károsodik, akkor nem tudja ellátni feladatát, nem képes a szervezet számára megfelelő mennyiségű vért pumpálni, ezt az állapotot nevezzük szívelégtelenségnek. A kórképekhez gyakran társulnak egyéb betegségek is, például a szívkoszorúér-megbetegedés, az elhízás, a diabétesz, a tartós magas vérnyomás és az idült vesebetegség (CKD); legismertebb tünetei a fáradékonyság, lábdagadás és a nehézlégzés, melyek könnyen felismerhetőek, ha a betegek tisztában vannak azzal, hogy a tünetek mögött mi húzódhat meg.

Prof. Dr. Becker Dávid, a Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke kiemelte: „A szív- és érrendszeri betegségek megelőzése egyéni és társadalmi szinten, gazdasági szempontok alapján is kulcsfontosságú feladat. Az egészséges életmódra való nevelés, a rendszeres szűrővizsgálatok, valamint a közösségek támogatása alapvető jelentőségű a lakosság szív- és érrendszeri egészségének javítása érdekében.”

Nővérek a főszerepben

A szívelégtelenségre specializálódott nővérek jelenléte elengedhetetlen, hiszen nem csak az orvos munkáját segítik, hanem a megfelelő szaktudás és képzés mellett önálló tevékenységet is végeznek, szélesítve az ellátást, tovább javítva az elengedhetetlen orvos-nővér-beteg kapcsolatot, ezzel javítva a betegek elengedhetetlen együttműködését. Az MKT és az AstraZeneca együttműködésében a nővérek továbbképzésére helyezték a hangsúlyt, hiszen a nővérek részt vesznek a szívelégtelen betegek oktatásában, utánkövetésében a betegek kórházi elbocsátása után, ezen tevékenységek nagyban csökkentik az újbóli kórházba kerülés kockázatát.

Szeptember végén az egészséges szívé a főszerep

A Szív Világnapja idén szeptember 29-én került megrendezésre, melynek keretében az egészségügyi szervezetek és gyógyszeripari szereplők nemzetközi szinten még kiemeltebben hívták fel a rendszeres szűrővizsgálatok szerepére a figyelmet és kihangsúlyozták, hogy Magyarországon a felnőtt lakosság körében továbbra is a vezető halálozási okot a szív- és érrendszeri betegségek jelentik, közöttük több, mint kétszázezer 18 év feletti lakos érintett szívelégtelenségben.

Összegezve

  • A kardiovaszkuláris betegségek továbbra is vezető halálozási oknak számítanak Magyarországon.
  • Egészségügyi szervezetek és gyógyszeripari szereplők felhívják a figyelmet a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságára.
  • Több mint 200 ezer beteg érintett szívelégtelenségben Magyarországon.
  • Az egészséges életmódra való nevelés is lényeges a betegségek megelőzésében.

Hivatkozás:

1. A,Norhammar; J,Bodegard; M, Vanderheyden; N, Tangri; A, Karasik; A,P, Maggioni6, K, A, Sveen; T, Taveira-Gomes; M, Botana; L, Hunziker; M, Thuresson; A, Banerjee; J, Sundström, A, Bollmann: Prevalence, outcomes and costs of a contemporary, multinational population with heart failure - Volume 109, Issue 7-BMJ Journals-2023

2. Tomcsányi János Orv Hetil. 2020; 161(24): 1012–1014.

3. State of Health in the EU Hungary Country Health Profile 2023 WHO; https://eurohealthobservatory.who.int/publications/m/hungary-country-health-profile-2023

Örökletes szívbetegség: így lehet felismerni időben
Ez a cikk is érdekelheti

Örökletes szívbetegség: így lehet felismerni időben



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Magyar Kardiológusok Társasága
# hírek # Szív- és érrendszeri betegségek # szívbetegség # magyar # Magyarország # kardiológia # kardiovaszkuláris betegség # prevenció # megelőzés # Életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés