Ezeket látta már?

Új ügyeleti rendszer indul Budapesten - külön gyermekügyeleti központok is lesznek

Hírek
2024. szeptember 13. 22:19
Új ügyeleti rendszer gyermekügyeleti központ Budapesten

Október elsejével Budapest is csatlakozik ahhoz az országos egységes alapellátási ügyeleti rendszerhez, amelyet az Országos Mentőszolgálat koordinál.

Ezzel a főváros lesz az utolsó állomás, ahol elindul az új rendszer, és így az egész országra kiterjed az egységes ellátás. A fővárosban külön ügyeleti helyszínek lesznek a gyermekek és a felnőttek számára, valamint két speciális nappali ellátóhely is létrejön, ahol a lakcímkártyával nem rendelkező betegek is igénybe vehetik az ellátást - adta hírül az Infostart.

112, ha nagy baj van, 1830, ha kisebb a baj – fogalmazott Takács Péter a fővárosi ügyeleti ellátásról tartott sajtótájékoztatón. Az új rendszer szeptember 30-a éjféltől lép életbe Budapesten is. A 1830-as szám tárcsázásakor a Mentőszolgálat szakemberei segítenek eligazodni a helyzetben: ellátóhelyet ajánlanak, orvost küldenek, vagy ha szükséges, mentőt is riasztanak. Takács Péter hozzátette, hogy az új rendszert a helyi igényekhez igazították, figyelembe véve a főváros és a kerületek javaslatait is.

Gyermekek és felnőttek számára külön ellátás

A fővárosban három, kifejezetten gyermekek számára kialakított ügyeleti pontot alakítanak ki, amelyek mellett egy mozgó szolgálat is segíti majd a munkát. Ezen kívül 13 felnőtt ügyeleti helyszín lesz elérhető, ahol összesen 26 rendelő fogadja majd a betegeket. Takács Péter hangsúlyozta, hogy emellett két nappali ügyeleti helyet is kialakítanak, ahol azok is orvosi ellátáshoz juthatnak, akik nem rendelkeznek budapesti lakcímkártyával. Ezek az ellátóhelyek a II. és a IX. kerületben találhatók majd, és 24 órás szolgáltatást nyújtanak.

Az ügyeleti szolgáltatás hétköznapokon délután 16 órától reggel 8 óráig, hétvégén pedig 24 órában működik. A lakosok az Életmentő applikáció segítségével könnyen megtalálhatják a legközelebbi ügyeleti ellátóhelyeket, és a jövőben az ügyeleti pontok a népszerű útvonaltervező alkalmazásokban is elérhetők lesznek.

Felkészült személyzet és új technológia

Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója elmondta, hogy minden szükséges feltétel adott az új rendszer indulásához. Eddig 260 háziorvossal kötöttek megállapodást, akik részt vesznek az ügyeleti ellátásban. Kiemelte, hogy a háziorvosok feladata nem a sürgősségi esetek kezelése lesz, de igyekeznek mindenhol biztosítani, hogy a közelben legyen sürgősségi osztály (SBO).

Csató Gábor hozzátette, hogy a főváros egyes ügyeleti helyszínei közel vannak a kórházakhoz, mint például a Heim Pál Gyermekkórház, a Bethesda Kórház vagy a Bajcsy-Zsilinszky Kórház. Szerinte a tapasztalatok azt mutatják, hogy a betegek túlnyomó többsége enyhébb panaszokkal fordul ügyeleti ellátáshoz, amelyeket a helyszínen kezelni lehet.

Tévhitek és tények a rendszerrel kapcsolatban

Az egészségügyi államtitkár sajtótájékoztatón cáfolta azokat a híreszteléseket, miszerint ezer forintos időpontfoglalási díjat vezetne be a kormány, és az is félreértés, hogy a háziorvosok kötelező havi ügyelete hat alkalomra növekedne a jelenlegi kettő helyett.

Végezetül elmondta, hogy október elsején a rendőrség is figyelemmel kíséri majd a 1830-as szám hívásainak forgalmát, mivel a Pest megyei ügyelet indulásakor meghekkelték a rendszert. Az OMSZ adatai szerint a hívásfogadó központban átlagosan 35 másodperc várakozási idővel lehet számolni.

Az új ügyeleti rendszer célja, hogy hatékonyabb és gyorsabb ellátást biztosítson a főváros lakosainak, valamint hogy mindenki időben megkapja a szükséges orvosi segítséget.

Sürgősségi ellátás: ne menjen el hiába! Mikor keressük fel az SBO-t?
Következő cikk

Sürgősségi ellátás: ne menjen el hiába! Mikor keressük fel az SBO-t?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Infostart
# ügyelet # orvosi ügyelet # SBO # sürgősség # sürgősségi ellátás # mentő # Országos Mentőszolgálat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés