Ezeket látta már?

Agyvérzés után: tanácsok a beszédrehabilitációhoz a hozzátartozóknak

Otthonápolás
2020. május 22. 15:35
demencia, agyvérzés, beszédzavar

A kommunikáció, a beszéd nem csupán a szavak megformálását, kimondását jelenti. A beszéd képességének teljes vagy részleges elvesztése rendkívül frusztráló lehet a beteg számára. Hogyan támogathatják a felépülésben a hozzátartozók?

  • Lehet, hogy nemcsak az agyvérzésen átesett betegnek, de nekünk, hozzátartozóknak is új kommunikációs módszereket kell megtanulnunk. Segítsük az érintett felépülését azzal, hogy mi is begyakoroljuk a használt segédeszköz vagy módszer használatát, értelmezését. Minél gördülékenyebb közöttünk a kommunikáció, annál jobban csökkenthetjük a beteg frusztrációját, javíthatjuk a gyógyulási esélyeket!
  • Vegyünk részt legalább egy beszédterápiás foglalkozáson, és egyeztessünk a rehabilitációt végző szakemberrel az esetleges otthoni gyakorlatokról!
  • Sok hozzátartozó hajlamossá válhat arra, hogy a minimálisra csökkenti a kommunikációt a beteggel, mert túlságosan nehézkesnek és lassúnak tartja, vagy zavarja, idegesíti hogy a másik egyébként sem tudja kifejezni magát. Van, akit a jó szándék vezérel, mert úgy gondolja, a kommunikáció kifárasztja, elkeseríti a beteget, így aztán kerüli azt. Ez azonban kifejezetten káros a beteg szempontjából! Egyrészt, magányosnak és elhanyagoltnak érezheti magát, másrészt, nincs lehetősége a gyakorlásra. Pedig minél többet gyakorol a beteg, annál jobb esélyei vannak a felépülésere! Próbáljuk meg minden beszélgetésbe bevonni a beteget, még akkor is, ha csak az időjárásról csevegünk.
  • Legyünk türelmesek! Idővel valószínűleg javulni fog a beteg kommunikációja, még akkor is jobban meg tudjuk majd érteni egymást, ha nem nyeri vissza korábbi képességeit. Ez azonban hosszú folyamat.
  • Bár a kommunikáció rendkívül fontos eleme az emberek közötti kapcsolat fenntartásának, megerősítésének, de nem az egyetlen. Egy stroke-os betegnek már az komoly segítség lehet, ha együtt vagyunk vele, még akkor is, ha nem beszélgetünk. Keressünk olyan elfoglaltságokat, melyeket együtt végezhetünk, de mégsem kell hozzá folyamatosan csacsogni. Ilyen lehet a főzés, vagy a társasjátékozás, kártyázás, kirakózás. Ez utóbbi a finom motorikát, a memóriát, a térlátást és egyéb kognitív képességeket is fejleszti. Ma már olyan, könnyen kezelhető, nagyobb darabokból álló kirakókat is vásárolhatunk, melyeket kifejezetten az idősebbeknek, rosszabbul látóknak, bizonytalanabb szem-kéz koordinációval bíróknak fejlesztettek ki.
  • Ha kommunikálunk a beteggel, igyekezzünk kizárni a zavaró tényezőket! Ne sürgessük a másikat, ne szakítsuk félbe (még akkor sem, ha unalmasnak vagy idegesítőnek tartjuk, ahogy beszél), hagyjuk, hogy a saját tempójában haladjon. Ne fejezzük be helyette a szavakat, mondatokat, vagy találgassuk, hogy mit is szeretne mondani a másik.
  • Egyértelműen jelezzük, ha nem értünk valamit, kérdezzünk vissza, és adjunk neki visszajelzéseket!

Agyvérzés után arctorna és okostelefon a kommunikációs képesség visszaépítéséért

  • Lehetőség szerint egyszerre csak egy témával foglalkozzunk. Ne csapongjunk beszélgetés közben! Tegyük egyértelművé, ha egyik témáról a másikra váltunk.
  • Tegyünk fel olyan kérdéseket is, melyekre tudjuk a választ! Nem az a cél, hogy vizsgáztassuk a másikat, hanem hogy erősítsük a másik önbizalmát, gyakoroljuk a beszédet, a kommunikációt.
  • Ne csak a kommunikáció verbális részére, vagyis a beszédre koncentráljunk! Legalább olyan fontos lehet az érintés, az arckifejezések vagy a szemkontaktus! Beszélgetéshez üljünk kéznyújtásnyi távolságra a másiktól, fogjuk meg a kezét, nézzünk a szemébe!
  • Nyugodtan használjunk segédeszközöket vagy egyedi módszereket a kommunikációhoz! Mutogassunk, rajzoljunk mi is! Még az is előfordulhat, hogy énekelve, dúdolva könnyebben kommunikál a stroke-on átesett beteg.
  • Kérjünk (nem verbális) megerősítést egy-egy kérdés után. Előfordulhat például, hogy bizonyos zavaroknál az érintett nem azt mondja, amit valóban gondol, például nemet igen helyett. A hüvelykujj felfelé vagy lefelé fordításával egyértelműbbé tehetjük a választ.
  • Ne feledjük, a kommunikációs képességek zavara nem az intelligencia zavara!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# otthonápolás # Stroke # agyvérzés # beszédzavar # rehabilitáció

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés