Ezeket látta már?

Antibiotikumok mellékhatásai: a génszerkesztett baktériumok segíthetnek?

Orvosi gyógymódok
2022. április 14. 17:04
génszerkesztés, antibiotikum, probiotikum, kutatás

Kutatók génszerkesztéssel olyan baktériumtörzset hoztak létre, ami antibiotikumok szedése mellett megvédheti a bélflórát.

A Harvard és a Massachusetts Institute of Technology kutatói olyan baktériumtípust hoztak létre, amely potenciálisan megvédheti az embert az antibiotikumok káros mellékhatásaitól - derült ki a Nature Biomedical Engineering című folyóiratban megjelent új tanulmányból, amit a webmd.com szemlézett.

Így működnek az antibiotikumok

Bár az antibiotikumok továbbra is a bakteriális fertőzések elleni küzdelem fontos eszközei, a hasznos bélbaktériumokat is kiirthatják, ami hasmenéshez, gyulladáshoz vagy olyan súlyos fertőzésekhez vezethet, mint a vastagbél gyulladása. A széles körű antibiotikum-használat hozzájárult a rezisztens mikrobák terjedéséhez is. Sok orvos probiotikumot ír fel az antibiotikum mellé, hogy segítse a bélflóra regenerálódását. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy az antibiotikumok a probiotikumokra is hatással lehetnek.

"Életünk során ezek a bélmikrobák egy rendkívül változatos közösséggé alakulnak, amely fontos funkciókat lát el a szervezetünkben" - mondta Andrés Cubillos-Ruiz, PhD, a tanulmány vezető szerzője.

"A gyógyszerek vagy bizonyos típusú diéták hatással vannak a bélflóra összetételére, és egy megváltozott állapotot, úgynevezett diszbiózist hoznak létre. Egyes mikrobiális csoportok eltűnnek, mások anyagcsere-aktivitása pedig megnő. Ez a kiegyensúlyozatlanság különböző egészségügyi problémákhoz vezethet" - tette hozzá a kutató.

Génszerkesztett baktériumok hatása

Cubillos-Ruiz és kollégái génszerkesztéssel módosítottak egy Lactococcus lactis törzset, amely az emberek számára biztonságos, és gyakran használják a sajtgyártásban. Ennek a mesterséges baktériumtörzsnek a hatására olyan enzim képződik, amely képes lebontani a béta-laktám antibiotikumokat úgy, hogy azok a fertőzésekkel szemben továbbra hatásosak maradnak. Az Egyesült Államokban legtöbbet felírt antibiotikumok közül sok, köztük a penicillin, az ampicillin és az amoxicillin is ebbe a kategóriába tartozik.

Az egereken végzett vizsgálatból a kutatók megállapították, hogy a génszerkesztett baktériumok "jelentősen" csökkentették az ampicillin által okozott károkat, és a bélmikrobák 3 nap után helyreálltak. A törzs emellett kevésbé valószínűvé tette, hogy az antimikrobiális rezisztenciagének bekerüljenek a bélmikrobiomba, és megakadályozta a bélgyulladást okozó C. difficile ellen harcoló mikrobák elvesztését. Ezzel szemben azok az egerek, amelyek csak antibiotikumot kaptak, sokkal több bélmikrobát vesztettek el, és magas volt a bélrendszerükben C. difficile szintje.

Megjósolható, hogy melyik szerve lesz beteg: ezt mutatja meg a biológiai kora - olvasson tovább!

A kutatócsoport most a kezelés egy olyan változatán dolgozik, amelyet olyan embereken lehetne tesztelni, akiknél magas a bélrendszer diszbiózisából származó betegségek kialakulásának kockázata.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Webmd
# vastagbél # antibiotikum # bélrendszer # bélflóra # bélmikrobiom

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés