Ezeket látta már?

Megmarad a C-vitamin tartalma, ha ezzel a módszerrel készíti el a csipkebógyó teát!

Gyógynövények
2023. november 08. 09:04
csipkebogyó, gyűjtése, szárítása, köhögés ellen

Valójában így kellene helyesen elkészteni a csipkebogyó teaát ahhoz, hogy a hatóanagok megmaradjanak, és kioldódjanak belőle.

Magas C-vitamin-tartalma miatt a csipkebógyó az egyik legkeresettebb gyógynövény. Könnyen fel lehet ismerni.

A nálunk leginkább elterjedt vadrózsa és rokon fajai főként a hegyvidékek, kopár, cserjés domboldalain, erdőszélen, legelőkön nőnek, másutt sövénynek ültetik, kultúraként is. Szinte bárhol megtalálható!

Csipkerózsa, csipkebogyó, vadrózsa (Rosa canina)

Küllemi leírás: A cserje 2-3 m magasra megnő, ágaik ívesen hajló, tüskés ágak. A levelek összetettek, 5-7 levélkéből állnak, amik szárnyaltak. A virág 3-4 cm átémérőjű, ötös szimmetriájú, fehér vagy halványpiros színű, május-júniusban virágzik. Termése álbogyótermés, tojás, körte vagy gömb alakú, húsos falú, éréskor meggypirosra színeződik.

Milyen drog készül belőle: a fenti álbogyótermés képezi a drogot, részben egyszerűen megszárítva, részben pedig tisztított formában, (magokat, szőröket eltávolítják), mint csipkehús.

Mit tartalmaz: kb. 0,5-1% C-vitamint, 10-20% cukrot, 10% pektint, 3% alma- és citromsavat, vasat, magnéziumot, illóolajat, cseranyagot, nyomokban egyéb vitaminokat.

Olvasson tovább! Ennyi mindenre jó a szegfűbors és a szerecsendió!

Mire jó a csipkebogyó?

Felhasználásának igen tág tere van: gyakran teaként fogyasztják, de készül belőle íz, bor, pálinka, likőr, sőt készülhet mártás és leves is. Főként C-vitamin tartalma miatt kedvelt, bármely más vad- vagy kerti növénynél többet tartalmaz!. Tehát elsősorban a megfázásos, hűléses betegségek időszakában igen hasznos, ily módon immunerősítő is, de alkalmazható vese- és hólyagbántalmak, hurutos megbetegedések, bélhurut, hörghurut esetén, valamint epe- és májproblémákban is.

Az élelmiszeriparban szintén kedvelt: szörpök, borok stb. formájában is kapható.

Csipkebogyó gyűjtése, szárítása

A piros csipkebogyót szeptembertől októberig érdemes gyűjteni. A bogyón lévő szőrök irritációt okozhatnak, ezért célszerű kesztyűt húzni. Ha teának szeretnénk a csipkebogyót eltenni, akkor a termést ki kell szárítani. Ezt a legegyszerűbben egy aszalógépben tehetjük meg. Ha az nincsen otthon, akkor nyitott sütőajtónál alacsony hőfokon is kiszáríthatjuk a csipkebogyót.

Piroslik az erdő, a mező a csipkebogyótól, ami igazi kincs ilyenkor.

C-vitamin-tartalma tízszer nagyobb a citroménál, ezen kívül nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns polifenolokat (pl. tanninok, flavonoidok), karotinoidokat, cinket, rezet, vasat, magnéziumot, rostokat, valamint folsavat, A-, B1-, B2-, P-, és K-vitaminokat. Kiváló immunerősítő, meghűléses, influenzás időszakban különösen ajánlott fogyasztása.

Így a legjobb szedni, elkészíteni a csipkebogyó teát

Legjobb még kemény állapotában szedni, mert bár a sötét mélyvörös, puha húsú finom édes, viszont a C-vitamin tartalmának jó része már elveszett. Akkor a legmagasabb a tápértéke, ha az első őszi fagyok idején leszedjük, és gyűjtés után azonnal fel is használjuk, pl. teát készítünk belőle. De nem mindegy, hogyan - írták meg a Málnalevél Patika gyógyszeréeszei.

A C-vitamin hőérzékeny, ezért a főzés – de még a forrázás is – csökkenti a tea C-vitamin tartalmát. A hatóanyagok másik része azonban csak forrázás hatására oldódik ki.

A frissen szedett csipkebogyó végeit vágjuk le, majd vagdossuk is be a végein. Áztassuk langyos vízbe éjszakára (10-12 szem / 2,5 dl víz). Reggel szűrjük le, és ezt a levet tegyük félre. Majd a kiáztatott bogyókat forrázzuk 1 dl vízzel, s hagyjuk állni további 10 percig. Végül a két levet öntsük egybe. Az ízletes, piros színű tea így a lehető legtöbb hatóanyagot tartalmazza majd.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Gyógyteák őszre, télre Szabó Gyuri bácsi házipatikájából



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

forrás: Rápóti-Romváry: Gyógyító növények, Castleman: Gyógynövény-enciklopédia

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# csipkebogyó # immunerősítés # köhögés # gyógynövény # C-vitamin # hatóanyag

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés