Ezeket látta már?

Ezért egyen több sütőtököt, ha magas a vérnyomása!

Természetes gyógymódok
2023. november 16. 07:49
sütőtök hatása magas vérnyomás ellen

A sütőtöknek számos pozitív hatása van az egészségünkre, most pedig a fogyasztásának egy újabb előnye is felkerülhet a listára. A tök és a tökmag ugyanis a vérnyomást is csökkentheti.

Amerikai kutatók állatkísérletek során megállapították, hogy a sütőtök, valamint a tökmag normalizáló hatással van a vérnyomásra, és a szívizmok egészségét is javítja.

Csökkenti a vérnyomást?

Dr. Soweto Thomas, az alabamai Tuskegee University kutatója és csapata speciális, magas tök- és tökmagtartalmú étrendet állított össze patkányok számára, melyet 8 hétig kaptak az állatok. A sütőtököt kapó patkányok vérnyomása mintegy 20 százalékkal volt alacsonyabb, mint a hasonló, de tököt nem tartalmazó étrenden tartott állatoké.

„A sütőtök, illetve a tökmag és a tökmagolaj régóta ismert pozitív hatásairól, de a magas vérnyomással kapcsolatban még nem vizsgálták” - mondta dr. Thomas.

Az állatkísérletben annyi sütőtököt, illetve tökmagot használtak, ami az embereknél napi 250-300 gramm sütőtöknek, illetve 30 gramm tökmagnak felel meg. A szakemberek szerint ez olyan mennyiség, melyet könnyű beilleszteni az étrendbe.

Érdemes gyakrabban enni sütőtököt

Természetesen, további kutatásokra is szükség van, hogy megállapítsák, az emberekre is ugyanolyan jótékony hatással van-e a sütőtök, mint az állatokra, de az kétségtelen, hogy a zöldség fogyasztása pozitívan hat az egészségünkre.

A sütőtök vitaminokban, ásványi anyagokban, rostokban gazdag. Az egyik olyan zöldségféle, mely az ún. DASH-étrendben is fogyasztható. A DASH-étrendet szív- és érrendszeri panaszok, főként magas vérnyomás esetén, azok megelőzésére ajánlják. Sószegény, zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonafélékben gazdag. A magas zsírtartalmú ételek, a cukrozott üdítők, az édességek fogyasztását korlátozza.

Mitől alalul ki a magas vérnyomás?

A magas vérnyomás megjelenhet elsődleges betegségként (primer hipertónia), illetve kialakulhat valamilyen betegség társtüneteként is (szekunder hipertónia). Kezelése attól függ, hogy van-e a magas vérnomyás hátterében álló más betegség, és hogy milyen mértékű a magas vérnyomás.

Az életkor előrehaladtával az erek rugalmasságvesztése következtében a vérnyomás mindenkinél fokozatosan nő, ami bizonyos – ellenőrzött – határok között természetes folyamat. A magas vérnyomás előfordulási gyakorisága 60 év felett 60%.

A vérnyomásértékek osztályozása

KategóriaSzisztolés érték(Hgmm) Diasztolés érték(Hgmm) 
Optimális< 120 és< 80
Normális120–129 és/vagy80–84
Magas normális130–139 és/vagy85–89
I. fokú magas vérnyomás140–159 és/vagy90–99
II. fokú magas vérnyomás160–179 és/vagy100–109
III. fokú magas vérnyomás≥ 180 és/vagy≥ 10
Izolált szisztolés magas vérnyomás≥ 140 és< 90

Ezek a hipertónia tünetei

A tartósan magas vérnyomás egyik alattomos tulajdonsága, hogy sokáig semmiféle tünete nincs. Gyakran pusztán véletlenül fedezi fel a háziorvos, egy rutinvizsgálat során. Ennek oka, hogy a szerveink egy bizonyos fokig képesek hozzászokni a megváltozott körülménekhez.

A hosszú ideje fennálló, de lappangó magas vérnyomás viszont éppúgy károsítja a keringési rendszert (szív, vesék, szem, végtagok erei), mint az, amely valamilyen tünettel ad hírt magáról: például fejfájással (általában reggel), tarkótáji nyomásérzéssel, szédüléssel vagy férfiak esetében akár erekciós zavarokkal.

Ekkor forduljon orvoshoz!

Ha otthon legalább 3 alkalommal nyugalomban magas vérnyomás értékeket mért különböző időpontokban, mindenképpen forduljon háziorvosához! Az orvos munkáját nagyban segíti, ha vérnyomásnaplót vezet.

  •  Amennyiben a beállított gyógyszerek szedése mellett a vérnyomása meghaladja a 140/90 Hgmm-t, ismét keresse fel kezelőorvosát.

Fontos! Szélsőségesen magas (180/120 Hgmm felett) vagy a korábbiakhoz képest abnormális értékek esetén akár sürgősségi beavatkozásra is szükség lehet. Az extrém vérnyomás-emelkedés a legsúlyosabb szív- és érrendszeri eseményekhez vezethet (szívritmuszavarok, stroke, vérzések, szívinfarktus, veseelégtelenség, aortarepedés).

A magas vérnyomás mellett tapasztalt légszomj, hányinger, hányás, válaszképtelenség az úgynevezett hipertenzív krízist jelezhet, ekkor haladéktalanul hívja a 112-t és kérjen mentőt!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mire jó a füge? A magas koleszterin ellen is javasolják



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# vérnyomás # sütőtök # tökmag # magas vérnyomás # tökmagolaj

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés