Demencia kutyáknál – így ismerheti fel, ha idős kedvence ebben szenved
Ha idős a kutyája, érdemes az alábbi jelekre odafigyelnie.
Ahogy az embereknél, úgy a kutyáknál is előfordulhatnak különféle egészségügyi problémák az öregedés során. Az egyik ilyen állapot, amely egyre több és állatot is érint az a demencia, mely hasonló tünetekkel és mechanizmusokkal jár, mint az embereknél. Ez a degeneratív betegség fokozatosan rontja a kutyák mentális képességeit, befolyásolva a memóriát és a viselkedést is.
Úgy gondolják, hogy a 11-12 éves kutyák közel egyharmadát, a 15-16 éves kutyák több mint kétharmadát érinti. De mégis hogyan lehet megkülönböztetni a kutyák demenciáját az időskori természetes folyamatoktól?
A kutya demencia jelei
- Dezorientáció és zavartság: az érintett kutyák gyakran nehezen tájékozódnak olyan környezetben, amit korábban jól ismertek. Például előfordulhat, hogy nem találják meg az utat vissza a helyükre, vagy zavarodottan bolyonganak a házban. Az is lehet, hogy nem ismerik fel a család tagjait, és emiatt szorongóvá, illetve agresszívvá válnak.
- Parancsszavak elfelejtése: a kutyád elfelejtheti, hogyan kell végrehajtani a korábban tanított kéréseket, nem reagálhat a mindennapi parancsszavakra.
- Passzivitás: a demenciában szenvedő kutyák gyakran tűnhetnek álmatagnak vagy passzívnak, nem reagálnak a környezetükre, és nehezebben vonhatóak be interakciókba.
- Alvás-ébrenlét ciklus zavara: az érintett kutyák alvási szokásai radikálisan megváltozhatnak: előfordulhat, hogy többet alszanak nappal, míg éjszaka nyugtalanok és mozgalmasak, el is szökhetnek.
- Magatartásváltozások: a demencia befolyásolja a kutyák viselkedését, ami abnormális reakciókban nyilvánulhat meg. Például szokatlan agresszió, ingerlékenység vagy éppen fokozott szorongás és félelem jelentkezhet.
- Problémák a szobatisztasággal: korábban szobatiszta kutyák váratlanul elkezdhetnek a ház különböző pontjain üríteni.
- Csökkent interakció: az érintett kutyák kevésbé érdeklődnek a játékok és a gazdikkal való interakció iránt. Az olyan tevékenységek, amelyek korábban örömet okoztak nekik, már nem keltik fel az érdeklődésüket.
- Étvágy változása: a demenciában szenvedő kutyáknál előfordulhat, hogy csökken az étvágyuk, ami fogyáshoz vezethet, vagy éppen ellenkezőleg, túlzott étvágy jelenik meg.
- Ismétlődő viselkedés: gyakori, hogy a kutyák ismétlődő vagy céltalan viselkedést folytatnak: például köröket futnak, kutakodnak egy helyen, vagy folyamatosan ugyanazt a játékot rágják.
- Hangváltozások: a kutyák hangadási szokásai is megváltozhatnak: előfordulhat, hogy ok nélkül elkezdenek ugatni, nyöszörögni vagy olyan hangokat adnak ki, melyeket korábban nem.
Honnan tudni, hogy a kutya demenciában szenved, vagy más egészségügyi problémája van?
Ahhoz, hogy megállapíthassuk, a kutya demenciával vagy más egészségügyi problémával küzd, elengedhetetlen az alapos megfigyelés és az állatorvosi vizsgálat. Az állatorvos részletes fizikális és neurológiai vizsgálatokat végez, valamint laboratóriumi teszteket és képalkotó vizsgálatokat javasolhat annak érdekében, hogy kizárjon más betegségeket, mint például pajzsmirigy rendellenességek, fertőzések vagy látás- és hallásvesztés.
Mit tehet, ha demens a kutyája?
Bár a kutyáknál - akárcsak az embereknél - a demencia nem gyógyítható, a progresszió megfelelő gyógyszerekkel lassítható, valamint az alábbiakkal könnyebbé teheti neki a mindennapokat:
- A kutya nyugodt pihenésének biztosításához hozzon létre zavartalan helyeket, ahol nyugalmat találhat.
- Ha kertes házban él, ne csak nyissa ki neki az ajtót, hanem kísérje is ki, ha szobatisztasági vagy tájékozódási gondokkal küzd.
- Tegye otthonát biztonságosabbá.
- Tegye egy helyre a fekhelyét és az ételt/italt (így nagyobb valószínűséggel találja meg).
- Alakítson ki szorosabb napi rutint (ebbe a rendszeres mozgás is beletartozik).
- Parancsszavakhoz használjon kézjeleket.
- A demens kutyák gyakran válnak más kutyák agressziójának célpontjává (vagy ő lesz agresszív). Ezért figyelje őt, amikor más kutyákkal találkozik. Ha szükséges, válassza el őt a többi kutyától.
Hogyan lehet észrevenni a sztrókot a kutyáknál? Erre figyeljen oda!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!