Ezeket látta már?

Miért pisil be a kutya örömében? Ezeket tegye, ha le akarja róla szoktatni

Nevelés
2025. július 08. 13:54
miért pisil be a kutya örömében

Az Ön kutyája is maga alá vizel, ha nagyon örül?

Képzelje el: hazaér egy fárasztó nap után, és a kutyája önfeledten rohan önhöz, farkát csóválja, ugrál – majd egy kis tócsa jelenik meg a padlón. Ha ismerős a jelenet, nincs egyedül. Sok gazdi tapasztalja, hogy a kutyája izgalmában vagy örömében bepisil. De miért történik ez? És mit lehet tenni ellene?

Az örömpisi nem szófogadatlanság

Először is fontos tisztázni: az örömpisi nem viselkedési hiba, nem makacsság és nem büntetendő. A legtöbb esetben ez önkéntelen testi reakció, amely különösen a fiatal, érzékeny kutyáknál figyelhető meg. Ezt az állapotot izgalmi vizelésnek nevezik, és leginkább kölyök- vagy fiatal kutyákra jellemző, akik még nem tanulták meg teljesen kontrollálni a hólyagizmaikat.

A másik gyakori ok az úgynevezett szubmisszív (alárendelődő) vizelés, amely inkább félelemmel vagy szorongással függ össze – például ha a kutya olyan helyzetbe kerül, amit túl fenyegetőnek érzékel.

Hogyan ismerjük fel a két típust?

  • Izgalmi (örömpisi): játék közben, hazaérkezéskor, simogatáskor, új emberek vagy kutyák találkozásakor jelentkezik. A kutya boldognak tűnik, nincs benne félelem.
  • Szubmisszív pisi: amikor a kutya lelapul, fülét hátracsapja, kerüli a szemkontaktust, esetleg hasra fekszik és úgy pisil. Ez alázatot fejez ki, nem örömöt.

E kettő összemosódhat, de fontos különbséget tenni – mert a megoldások is eltérőek.

Mit tehet ellene?

  • Ne büntesse: inkább nyugodtan reagáljon, hiszen a büntetés csak fokozza a szorongást, ezzel még több bepisilést okozva. Inkább maradjon nyugodt, semleges és kerülje a túl intenzív üdvözlést.
  • Érkezzen haza csendesen: ne robbanjon be az ajtón, ne hajoljon rá hirtelen a kutyára és ne túláradó hangon köszöntse. Ehelyett üljön le, hagyja, hogy a kutya megnyugodjon és csak azután simogassa meg (igen, nem könnyű...).
  • Tanítsa meg az önkontrollt játékosan: érdemes alapvető vezényszavakat (pl. „ül”, „marad”) gyakorolni jutalommal, hogy a kutya magabiztosabbá váljon. Ha megtanulja, hogy mit várnak tőle, kevésbé lesz szorongó vagy túlizgatott.
  • Szabályozza a szociális ingereket: ha a kutya új emberekkel vagy más állatokkal találkozik, először tartsa távol tőlük, majd fokozatosan engedje közelebb – így nem egyszerre zúdul rá az élmény és jobban kontrollálja az izgalmát.
  • Mozgás és játék: a kutyák gyakran bepisilnek, ha egyszerre túl sok inger éri őket. A rendszeres séta, szellemi feladatok és játék segítenek levezetni a feszültséget és csökkenteni az ilyen baleseteket.

Mikor múlik el?

A legtöbb kölyökkutyánál az izgalmi pisi 6-12 hónapos korra megszűnik, amikor már jobban uralják a hólyagizmaikat és magabiztosabbá válnak. Ha azonban felnőtt kutyánál is rendszeresen előfordul, érdemes viselkedésterápiát alkalmazni, akár tréner segítségével.

Betegség is okozhatja az örömpisit?

Bár az örömpisi elsőre viselkedési jelenségnek tűnik – és a legtöbb esetben valóban az –, bizonyos helyzetekben érdemes egészségügyi hátteret is feltételezni, különösen akkor, ha a bepisilés nem múlik el kölyökkor végére, szokatlanul gyakran fordul elő, vagy a kutya más, aggasztó tüneteket is mutat. A háttérben ugyanis állhatnak olyan orvosi problémák, amelyek nemcsak kényelmetlenséget, hanem fájdalmat vagy szorongást is okozhatnak az állatnak.

Fiatal kutyáknál, különösen ivartalanított szukáknál előfordulhat enyhe inkontinencia is, amely eleinte csak izgalom vagy öröm hatására jelentkezik. Ez azt jelenti, hogy a hólyagzáró izmok nem működnek megfelelően, és a hirtelen megnövekedett hasi nyomás – például amikor a kutya felugrik, csóvál, izgatottá válik – kis mennyiségű vizelet akaratlan ürülését váltja ki. Ezt gyakran hormonális okok, például az ösztrogénszint csökkenése okozza. Nem ritka az sem, hogy az izgalmi vizelés mögött egy enyhe, kezdeti húgyúti fertőzés rejtőzik. Ilyenkor a hólyag falának gyulladása miatt a kutya vizelési ingere fokozott, és bármilyen érzelmi vagy fizikai inger – legyen az öröm vagy ijedtség – könnyen beindíthatja a reflexes vizelést. Ha ehhez gyakori pisilés, nyugtalan viselkedés, vagy a nemi szervek gyakori nyalogatása is társul, akkor érdemes vizeletvizsgálatot végezni.

Van azonban néhány ritkább, de annál fontosabb kivizsgálandó ok is. Egyes kutyák veleszületett fejlődési rendellenességekkel születnek, például ektopiás húgyvezetékekkel, amelyek nem a megfelelő helyre – például nem a húgycsőbe –, hanem a hüvelybe vagy a húgycső alsó szakaszába nyílnak. Ezek a rendellenességek különösen gyakran okoznak izgalomhoz vagy mozgáshoz társuló bepisilést, mivel a hólyag nem záródik megfelelően. Ugyanígy, neurológiai éretlenség vagy idegrendszeri zavar is akadályozhatja a hólyag izmainak összehangolt működését. Különösen fiatal kutyáknál, ahol a központi idegrendszer még fejlődésben van, előfordulhat, hogy a kutya egyszerűen képtelen visszatartani a vizeletét, ha túl nagy az izgalom. Ha ez a probléma nem múlik el fél–egy éves korra, vagy ha más furcsaság is tapasztalható – például gyenge farokreakció, egyensúlyzavar, esetlen mozgás –, akkor neurológiai kivizsgálásra is szükség lehet.

Fontos megemlíteni, hogy a háttérben állhatnak olyan hormonális betegségek is, mint a Cushing-kór, vagy metabolikus zavarok, például cukorbetegség. Ezek jellemzően megnövekedett szomjúsággal és gyakori vizeletürítéssel járnak, ezért a kutya egyszerűen „túlcsordulhat” – vagyis már nem tudja visszatartani a vizeletet akkor sem, ha szeretné. Bár ezek a betegségek nem kifejezetten örömpisit okoznak, mégis elfedhetik azt, és könnyen félrediagnosztizálhatók.

Összegezve

  • Az izgalmi vizelés önkéntelen testi reakció, különösen fiatal kutyáknál.
  • Az alárendelődő vizelés félelmi reakció eredménye.
  • Az izgalmi vizelés általában 6-12 hónapos korra megszűnik.
  • Egészségügyi problémákat is okozhatnak hasonló tünetek, például hormonális zavarok.
  • Az orvosi kivizsgálás szükséges, ha a probléma nem múlik el vagy más tünetekkel társul.
Miért lógatja vagy nyomja a falhoz a fejét a kutya? Sose hagyja figyelmen kívül ezt a jelet!
Figyelmébe ajánljuk

Miért lógatja vagy nyomja a falhoz a fejét a kutya? Sose hagyja figyelmen kívül ezt a jelet!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# kutya # szobatisztaság # kutya bepisil # kutya nevelés # szorongás # izgatott # öröm

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés