Ezeket látta már?

Új remények a rákkezelésben – a COVID-19 -től jöhet segítség

Rákkutatások
2024. november 29. 18:24
rák kezelés COVID-19 daganat kutatás

Megdöbbentő dologra figyeltek fel a tudósok.

Egy friss tanulmány eredményei megdöbbentő fordulatot hozhatnak a rákkutatásban és a rákkezelés jövőjében. Egy egérmodell vizsgálata során felfedezték, hogy bizonyos ráktípusok kezelhetőek lehetnek egy valószínűtlen forrásból származó segítő kéz, a COVID-19 révén. Az immunmechanizmus, amely aktiválódott az egerekben, amikor súlyos COVID-19-et szimuláló gyógyszereket adtak nekik, mellékhatásként harcolt a rák ellen, és négyféle daganat zsugorodását okozta – írja az IflScience.

Az elmúlt évtizedekben az onkológia forradalmi fejlődésen ment keresztül azáltal, hogy kifejlesztették a szervezet saját immunrendszerének a rákos sejtek elleni harcra történő alkalmazását. Míg az immunterápia ötleteinek gyökerei mélyre nyúlnak vissza, a Rákkutató Intézet rámutat, hogy 2019-től az immunterápia véglegesen megváltoztatta a rákkezelési környezetet. (A 2018-as fiziológiai és orvosi Nobel-díj odaítélése James P. Allison és Tasuku Honjo számára jelentős mérföldkő volt ezen a területen végzett munkájukért).

Annak ellenére, hogy számos immunterápia nagy sikert aratott és számtalan beteg számára előnyös volt, továbbra is vannak olyan esetek, ahol a rák ellenáll a jelenlegi kezelésekkel szemben. A kutatók folyamatosan új és továbbfejlesztett megközelítéseken dolgoznak, és ez a legújabb egérmodellben végzett szerény felfedezés ígéretes új úthoz vezethet.

- Az itt végzett tanulmány a fehérvérsejtek egyik típusára, a monocitákra összpontosított – magyarázta Justin Stebbing, az Anglia Ruskin Egyetem orvosbiológiai tudományok professzora, aki nem vett részt közvetlenül az új tanulmányban.

- Ezek az immunsejtek döntő szerepet játszanak a szervezet fertőzésekkel és egyéb fenyegetésekkel szembeni védelmében. Rákbetegeknél azonban a monocitákat néha elrabolhatják a tumorsejtek, és rákbarát sejtekké alakíthatják át, amelyek megvédik a daganatot az immunrendszertől.

A tanulmány szerzői azonban arra a megállapításra jutottak, hogy bizonyos körülmények között a monociták egy speciális részhalmazát lehet előállítani, amelyek rákölő tulajdonságokkal rendelkeznek. Az egyik ilyen körülmény a SARS-CoV-2 akut fertőzése volt, amely a COVID-19 mögött álló vírus. A szerzők észrevették, hogy egyes rákos betegeknél, akik szintén súlyos COVID-19 betegségben szenvedtek, csökkent a daganatok mérete.

Ezek a monociták egyedülállóak abban, hogy a szervezet később nem alakítja át őket rákbarát típussá. Felszíni receptorokat expresszálnak, amelyek tökéletesen kötődnek a SARS-CoV-2 specifikus RNS-szekvenciájához. "Ha a monocita zár volt, és a COVID RNS kulcs volt, akkor a COVID RNS tökéletesen illeszkedik" - mondta Ankit Bharat, a tanulmány szerzője a Live Science-nek.

Stebbing gyorsan rámutatott, hogy ez természetesen nem azt jelenti, hogy az embereknek aktívan kellene próbálniuk elkapni a COVID-t, amit az üzenet erősítése érdekében is hangsúlyozunk. Kutatásuk alapján a szerzők úgy vélik, hogy megtalálták a módját, hogy ezt a monocitapopulációt gyógyszerekkel indukálják, ahelyett, hogy egy komoly vírusos betegség kialakulását kockáztatnák.

A kutatásról

A kutatás során négy különböző 4. stádiumú ráktípusban szenvedő hím és nőstény egereket értékeltek: tüdőrák, vastagbélrák, mellrák és melanoma. Olyan gyógyszert kaptak, amely serkenti az immunrendszert, utánozza a súlyos COVID-19 fertőzés hatását, és indukálja a speciális monociták termelését. Az eredmények szerint mind a négy ráktípusnál a daganatok zsugorodni kezdtek a kezelés hatására.

Új távlatok a rákkezelésben

Ez a felfedezés új távlatokat nyithat a rákkezelésben, és reményt adhat azon betegek számára, akiknek rákja eddig ellenállt a hagyományos kezeléseknek. Az immunrendszer rejtett képességeinek kihasználása lehetővé teheti, hogy új, hatékonyabb terápiákat fejlesszünk ki a jövőben.

Bár ezek az eredmények egyelőre csak egereken végzett kísérletekre vonatkoznak, és további klinikai vizsgálatokra lesz szükség ahhoz, hogy az eredményeket emberekre is át lehessen ültetni, a szerzők megjegyzik, hogy hasonló gyógyszereket már engedélyeztek emberi használatra.

-Tekintettel arra, hogy a NOD2 agonisták már engedélyezettek emberi alkalmazásra, eredményeink klinikai következményekkel járhatnak a jelenlegi immunterápiákkal szemben rezisztens rákos megbetegedések esetén – fogalmaznak a kutatók.

A súlyos COVID-19 életveszélyes lehet, különösen azok számára, akik már eleve súlyos betegségekkel, mint például a rák, küzdenek. Azonban, ha a betegség hatásainak egy részét a javunkra tudjuk fordítani, miközben elkerüljük a tényleges fertőzést, az mindenképpen jó hír lehet mindenki számára.

Rákkezelés: tudósok szerint ezzel meghosszabbítható lehet a betegek élete
Ez a cikk is érdekelheti

Rákkezelés: tudósok szerint ezzel meghosszabbítható lehet a betegek élete



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: IFLScience
# rák # Kezelés # rákkezelés # Kutatás # rákkutatás # covid # daganat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés