Ezeket látta már?

Állatkísérleteket helyettesíthetnek mesterséges szöveteket kezelő mikrochipek - magyar kutatás

Tudományos kísérletek
2025. május 26. 11:24
állatkísérletek, mesterséges intelligencia kutatás

A jövőben akár egyéni betegekből származó mintákon végzett kísérletek segíthetik a gyógyszerek hatékonyságának biztonságosabb és gyorsabb tesztelését.

Emberi szerveket utánzó, mikrochipeken kialakított mesterséges szövetek vizsgálatán dolgoznak magyar kutatók egy nagy nemzetközi konzorcium részeként. A komplex mikrochipek fejlesztésében a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézetének (HUN-REN EK MFA) kutatói vesznek részt.

A gyorsan fejlődő Organ-on-Chip (OOC) technológia célja az emberi szervek fiziológiai és funkcionális tulajdonságainak lemásolása egy mikrostrukturált platformon, hogy megérthessük működésüket, biokémiai szintű kölcsönhatásaikat, valamint hogy kielemezhessük a terápiás gyógyszerek hatékonyságát és toxicitását. Ezen chipekben létrehozott biológiai modellekkel kiküszöbölhetők az állatkísérletek a gyógyszervegyületek és kozmetikai hatóanyagok előzetes tesztelése során. Ugyanakkor lehetővé teszik a tesztek megbízhatóságának és hatékonyságának releváns értékelését. Az in vivo modelleket helyettesítő megoldások kifejlesztése kapcsán különös kihívást jelent a kémiai környezet és az arra adott összetett biológiai válaszok automatizált elemzése és értelmezése.

Ennek megfelelően a nemzetközi UNLOOC projektben részt vevő kutatók csapata olyan Organ-on-Chip eszközökre épülő technológiai platformot fejleszt, optimalizál, vizsgál és alkalmaz, amely megfelel a gyógyszerhatóanyag tesztekben történő, erősen párhuzamosított felhasználásra. A konzorcium a platformok teljesítőképességét gyakorlati példákon (pl. Skin-on-Chip) keresztül demonstrálja.

A HUN-REN EK Mikrorendszerek Laboratóriumának szakemberei a gyógyszerhatóanyagok, illetve a biológiai kísérletek során releváns egyéb marker molekulák koncentrációjának folyamatos követésére alkalmas (optikai, elektrokémiai és plazmonikai) szenzorrendszerek fejlesztésében vesznek részt.

A német Microfluidic Chipshop GmbH cég által vezetett 51 tagú európai konzorcium távlati célja, hogy a projektben kifejlesztendő OOC technológia ne csak az ellenőrzött gyógyszertesztelést tegye lehetővé, hanem a betegségek patofiziológiájának megértését is.

Az UNLOOC projektben kifejlesztett, valós szöveteket utánzó eszközök a jövőben akár egyéni betegből származó minták elemzésével is segíthetik a gyógyszerek biztonságosabb és gyorsabb tesztelését. Az elért eredmények hosszabb távon akár gyógyszerterápiás protokollok személyre szabott tervezésében is hasznosíthatók lesznek, ami a már projekt közvetlen kiterjesztése lehetne.

A mesterséges intelligencia új életet lehel a régi kórházi rendszerekbe?
Kapcsolódó cikk

A mesterséges intelligencia új életet lehel a régi kórházi rendszerekbe?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: HUN-REN
# állatkísérlet # mesterséges intelligencia # AI # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés