Ezeket látta már?

Autoimmunológia

Orvos válaszol
2017. március 02. 13:10
Módosítva: 2017. március 16. 10:47

Kérdés: Tisztelt Doktor Úr/ Doktornő!

Azt szeretném megkérdezni, hogy akinek 2008-ban kezdődő Raynaud-szindrómát állapítottak meg, de nem kezelték, és a tünetek súlyosbodtak, annyira, hogy ha 20 foknál hidegebb helyen vagyok, már szédülök is, fájnak a végtagjaim a hidegtől és ha melegbe megyek, jobban leszek. Ez azt jelentené, hogy a súlyosabb fázisban vagyok? Meg ha hosszabb ideig hidegben vagyok, a keringésem összeomolhat?

Válasz:

A Raynaud-szindróma egy másodlagos jelenség, melyben a primer Raynaud-kórhoz hasonló jelenség figyelhető meg. Nevezetesen elsősorban a kéz (leggyakrabban a mutató és középső) ujjainak többnyire hideg vagy érzelmi behatásra történő elfehéredése, fájdalma. Ehhez a lábujjak és ritkábban az orr, fülek, ajkak érintettsége társulhat még. A jelenséget az ujjakat (vagy a fentebb említett egyéb testrészeket) tápláló arteriolák heveny, reflexes, átmeneti szűkülete okozza. Ezt az érfali simaizomsejtek hirtelen kialakuló spazmusa, "görcsös" összehúzódása okozza. Ennek a hátterében az arteriolák keresztmetszetét szabályozó vegetatív idegrendszeri mechanizmus elégtelensége, nevezetesen a szimpatikus idegrendszernek a túlzott aktivitása áll. Amikor ez a jelenség más alapbetegséghez kapcsolódva, azok járulékos "szövődményeként" fordul elő, akkor beszélünk Raynaud-szindrómáról. Azon betegségek, melyekhez járulékos Raynaud-szindróma is csatlakozhat, nagyrészt autoimmun eredetűek, vagy valamely malignus vérképzőszervi betegséghez tartoznak.

Ilyenkor a tüneti kezelésen kívül alapvetően az alapbetegség eredményes kezelése vezet tartós sikerre. A tüneti kezelés az artériák spazmusának, szűkületének oldódását segíti elő. Javasolt a mielőbbi meleghatás biztosítása. Meleg helyre menni, az érintett testrészeket melegíteni. Lehetőség van gyógyszeres segítségre is. Erre alkalmas gyógyszerek a Ca-csatorna gátló gyógyszerek (pld. nifedipin, diltiazem) vagy nitroglicerin tartalmú kenőcsök. Újabb készítmények az USA-ban alkalmazott prosztaglandin származékok (Alprostil).

A tartós panaszmentességet azonban az alapbetegség kezelése segíti.

A Raynaud-szindróma lefolyásában nem ismerünk stádiumokat. A jelenség jelentkezésének gyakorisága illetve az erek összehúzódásának mértéke az alapbetegség állapotával szorosan összefügg, de jól kezelhető a fenti lehetőségek valamelyikével. A keringés összeomlása emiatt biztosan nem következik be.

Amennyiben az ujjak elfehéredésével járó érösszehúzódás tartós és lassabban oldódik, a vérlemezkék összecsapzódását gátló gyógyszerek (pld. Aspirin Protect) rendszeres szedése javasolt a kis artériák trombotikus elzáródásának megelőzése végett.

Alapvetően a jelenség hatására súlyos szövődmény kialakulásától ne tartson. Alapbetegségére vonatkozó kezelési lehetőséggel és annak kimenetelével kapcsolatban kérje kezelőorvosának a segítségét.

Üdvözlettel: Dr. Szuromi Péter, szakorvos

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Allergológia és klinikai immunológia # Reumatológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés