Ezeket látta már?

Góckutatás - ezekben az esetekben indokolt

Diagnosztika
2024. november 05. 16:34
Shutterstock 129146261

Sok esetben a szervezetben lévő gócok okozzák visszatérő, kellemetlen tüneteinket.

Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa hangsúlyozza, hogy a góckutatás során az egész szervezet állapotát kell vizsgálni, nem elég csak egy-egy szervre koncentrálni.

Mik azok a gócok?

A gócok olyan "idegen elemek" a szervezetben (többnyire letokoltan elhelyezkedő baktériumokról van szó), amelyek az immunrendszertől elzárt helyen találhatóak, vagyis annak ellenére, hogy jelenlétük immunválaszt indít be a szervezetben, az immunrendszer mégsem tud megküzdeni velük. Ez a folyamatos és eredménytelen harc, az állandósult immunreakció különböző tüneteket okoz, leginkább olyan panaszokat, amelyek az általános közérzetet, a beteg életminőségét rontják.

Góckutatás: több éves panaszok esetén nincs értelme

Ha a beteg több hónapja észrevehetően fáradékonyabb, levertebb, úgy érzi, a mindennapos feladatainak elvégzése egy ideje sokkal nehezebben megy, esetleg hőemelkedése is van, de nincs egyéb – például légúti – betegsége, ami ezt indokolná, ez esetben javasolt a góckutatás elvégzése. Több éve fennálló panaszok esetén azonban más irányba kell vizsgálódni, hiszen a gócok ennyi idő alatt már más, konkrétabb tünetet is okoztak volna.

Milyen vizsgálatokat érdemes elvégeztetni?

Az állandósult immunreakció miatt a gócok környezetében – például az orrüregben, fogakban, mandulákban, ízületekben - gyulladások alakulhatnak ki. A szervezetben zajló gyulladásos folyamatokat a CRP szint emelkedése mutatja, de erre utalhat a gyorsult vérsüllyedés is. Ezeket az értékeket vérvizsgálattal lehet kimutatni.

Az egyes szervek helyett a szervezetet vizsgálni?

A góckutatás során fontos, hogy kiderítsük, hogy az egész szervezetet érintő elváltozásról van-e szó, vagy egyetlen szerv betegségéről! Hiábavaló a mandulák eltávolítása, de egy gócosnak vélt fog kihúzása sem fogja elmulasztani a tüneteinket, ha a problémánk valójában immunológiai eredetű. Ezt a megfelelő vizsgálatok elvégzése, a beteg alapos kikérdezése és a laboreredményeknek a beteg tüneteivel történő összevetésével tudjuk megállapítani. Amennyiben a tünetek oka immunológiai eredetű, akkor nem elég a tüneti kezelés vagy az adott góc eltávolítása. Ilyen esetben a gyulladásos folyamatok gátlásával, gyógyszeres kezeléssel lehet javulást elérni.

Mikor van rá szükség?

A szervezet rejtett helyein kialakult tartós fertőzési gócok sokféle tünetet okozhatnak, amelyek időnként góckutatást igényelhetnek. Ilyen tünetek közé tartozhat a hajhullás, fejfájás, bőrkiütések, ízületi gyulladás, hőemelkedés, vesebetegségek, fáradékonyság és szemgyulladás. Ezek a tünetek gyakran hosszú időn át – akár heteken vagy hónapokon keresztül – jelentkeznek, és változékonyak lehetnek: előfordulhat, hogy egyszerre csak egy, vagy több tünet is mutatkozik.

Góckutatásra akkor lehet szükség, ha a tünetek a kezelések ellenére is fennmaradnak vagy visszatérnek. A fertőzési gócok gyakran a szervezet elzárt területein található baktériumok vagy vírusok jelenlétéből származnak, amelyeket az immunrendszer nem képes teljesen elpusztítani. Ezek a fertőzések az immunrendszer folyamatos ingerlése által távoli szervekben is tüneteket okozhatnak.

A leggyakoribb fertőzési gócok közé tartoznak a fogak, a mandulák és a húgyutak. Azonban nem minden góc fertőzés eredetű; különböző immunrendszert érintő betegségek, mint például az autoimmun betegségek, daganatok, implantátumok vagy szervátültetések is hasonló problémákat eredményezhetnek.

A sokféle ok és a széleskörű tünetek miatt a góckutatást legjobb, ha speciális szakorvosok, például infektológusok vagy immunológusok irányítják. A góckutatás során különböző szakorvosi vizsgálatokra lehet szükség annak érdekében, hogy a fertőzési gócokat azonosítsák vagy kizárják.

Gyulladásos gócok is állhatnak a visszatérő fejfájás hátterében
Ez a cikk is érdekelheti

Gyulladásos gócok is állhatnak a visszatérő fejfájás hátterében



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Immunközpont
# góc # fogászati góc # immunrendszer # immunerősítés # immunterápia # immunhiány # tünet # góckutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés