Ezeket látta már?

Szinte állandóan fáradt? Ez a 4 betegség is lehet az oka

Diagnosztika
2024. augusztus 08. 07:19
állandó fáradtság oka tünete hormonzavar inzulinrezisztencia

A krónikus fáradtság hátterében többféle hormonzavar is állhat. Az endokrinológus elmondja, melyek ezek.

Ebben a kánikulában természetes, hogy mindenki fáradtabb a megszokottnál. Azonban, ha ez Önnél még régóta fennáll, érdemes utánajárnia, mi minden okozhatja a problémát.

1. Inzulinrezisztencia

A cukorbetegség előszobájaként ismert állapot sajnos egyre több nőt – és férfit- érint manapság. Ekkor a sejtek rezisztenssé válnak az inzulinnal szemben, mely a vércukorszint normalizálásáért felelős.Inzulinrezisztencia esetén azonban kompenzálásként egyre több inzulin termelődik, hogy kordában tudja tartani a glükóz mennyiségét.

Ennek viszont nagy veszélye, hogy a hasnyálmirigy (ami az inzulint termeli) kifárad, majd kialakul a 2-es típusú diabetes. Sajnos az IR gyakran lappangva, tünetmentesen alakul ki, ám ha mégis jelentkeznek panaszok, akkor menstruációs zavarok, meddőség, fokozott szőrösödés, hajhullás, fáradékonyság, álmosság, zsíros, pattanásos bőr, valamint túlsúly keseríti meg a beteg mindennapjait.

Az állapot életmódváltással, személyre szabott diétával, rendszeres testmozgással és szükség esetén gyógyszeres terápiával sikeresen kezelhető.

2. Mellékvese fáradtság

A mellékvese olyan fontos hormonokat termel, mint pl. a kortizol, melyet főleg anti-stressz hormonként ismernek. Amennyiben valaki feszített tempóban él, akkor a kortizol szintje megemelkedik.

Viszont ez azt jelenti, hogy ha huzamosabb ideig sokat kell termelnie a mellékvesének ebből a hormonból, akkor – akárcsak a hasnyálmirigy - kifáradhat és kialakul a mellékvese fáradtság, melynek vezető tünete a lehangoltság, valamint krónikus fáradtság.

A betegség laborvizsgálattal diagnosztizálható, és szükség esetén a hiányzó hormon pótlásával kezelhető- mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa és inzulinrezisztencia specialistája.

3. Pajzsmirigy-alulműködés

A pajzsmirigy- alulműködés szintén egy olyan hormonzavar, ami fokozott fáradékonyságban is megnyilvánulhat. Ekkor a szerv nem képes elegendő mennyiségű T3 és T4 hormont termelni, melyre a megemelkedett TSH szint hívja fel a figyelmet.

A kimerültségen túl gyakori tünetei közé sorolható a túlsúly, székrekedés, csökkent hidegtűrés, hajhullás, depressziós hangulat, menstruációs zavarok és a teherbeesési nehézségek. A betegség gyógyszeresen eredményesen kezelhető, melyre a páciensek az esetek többségében élete végéig szüksége van.

4. D-vitamin-hiány

Ősszel a tartós fáradtság hátterében gyakran D-vitamin-hiány húzódik, hiszen ahogy kevesebb napfényhez jutunk, úgy csökken a D-vitamin mennyisége a szervezetünkben. Szintjéről laborvizsgálattal lehet megbizonyosodni, és szükség esetén szakember által meghatározott dózisban pótolni szükséges.

Érdemes tudni, hogy számtalan hormonális probléma esetén D-vitamin hiány is jelen van, ezért célszerű az említett állapotok fennállásakor is ellenőriztetni a mennyiségét! Fontos! Érdemes tudni, hogy a fent említett zavarok gyakran egyszerre fordulnak elő, ezért célszerű mindhárom állapot irányába vizsgálatokat végezni!

Összegzés

  • A krónikus fáradtság hátterében többféle hormonzavar is állhat.
  • Folyamatos fáradtságot érezhetünk inzulinrezisztencia, mellékvese probléma és pajzsmirigy-alulműködés miatt is.
  • Az ok feltárásához laborvizsgálatok és személyre szabott kezelések szükségesek.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hétköznapi tünetnek hiszik, pedig az agyalapi mirigy daganatát jelzi



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Budai Endokrinközpont
# D vitamin hiány # inzulinrezisztancia # krónikus fáradtság # pajzsmirigyzavar

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés