Ezeket látta már?

Ezt az eljárást hívjuk ma méhnyakrák szűrésnek, citológiai mintavételnek

Diagnosztika
2024. november 01. 10:54
méhnyakrák szűrés citológiai mintavétel

A 40-es években dr. George Papanicolaou kifejlesztett egy vizsgálati módszert, amivel felismerhető a méhnyak rákos és rákmegelőző állapota - és ezzel azóta is milliók életét mentette meg.

Mi a citológiai mintavétel?

A citológiai mintavétel egy diagnosztikai eljárás, amely során a szervezet különböző területeiről sejtmintákat vesznek, hogy azokat mikroszkóp alatt megvizsgálhassák. Ez a vizsgálat lehetővé teszi az orvosok számára, hogy megállapítsák a sejtek normál működésétől való eltéréseket, például rákos vagy gyulladásos állapotokat. A citológiai mintavétel leggyakoribb formája a nőgyógyászati Pap-teszt, amely segít a méhnyakrák korai felismerésében. Egyéb területeken, például légutak, emlő vagy pajzsmirigy esetében is használják, ahol vékony tűvel vett mintából vizsgálják a sejteket.

Miért fontos a citológiai vizsgálat?

A citológiai mintavétel korai stádiumban azonosíthatja a rákos vagy egyéb kóros sejteket, lehetővé téve a gyors beavatkozást. A vizsgálat általában gyors és hatékony, és széles körben alkalmazzák a daganatos betegségek diagnózisának kiegészítéseként.

Ezek a citológiai vizsgálat típusai

  1. 1 Pap-teszt: a méhnyakról vett sejtmintát a méhnyakrák és más rendellenességek szűrésére használják.
  2. 2 Vékonytű-aspiráció: ezt a módszert szilárd daganatok, például pajzsmirigy, emlő vagy nyirokcsomók esetén alkalmazzák.
  3. 3 Húgyúti és légúti mintavételek: a vizelet vagy köpetmintából végzett citológia segít a húgyhólyagrák vagy tüdőrák felismerésében.

Miért ajánlott a méhnyakrákszűrés elvégzése?

Méhnyakrák szűrés alkalmával már a korai stádiumú változásokat is észlelhetőek a méhnyakon. Ezek az elváltozások később akár rákos sejtekké is alakulhatnak, de ha korán felismerik őket; kezelhetőek. Mint ahogy sok egyéb szűrővizsgálat, a citológiai mintavétel sem 100 százalékos pontosságú. Előfordulhat, hogy a levett minta nem tartalmazza az abnormális sejtet, vagy nehezen vizsgálható, mert vért vagy nyákot tartalmaz.

Mindezen korlátok ellenére nemzetközileg elfogadott tény, hogy a kétévenként elvégzett méhnyakrák szűrésével 90 százalékban megelőzhető a leggyakoribb méhnyakrák típus.

Hogyan végzik a méhnyakrák szűrést?

A szűrővizsgálat ambulánsan, néhány perc alatt, kismedencei vizsgálat során elvégezhető. Érzéstelenítést nem igényel, az eredmény 2 héten belül várható.

A leggyakoribb méhnyakrák típus kifejlődéséhez 10 év kell, így elég a kétévenkénti rákszűrés. Azonban, ha a megelőző szűrések bármilyen kóros elváltozást mutattak, vagy a páciensnek magasabb a kockázata méhnyakrák kialakulására; az orvos gyakoribb vizsgálatot tanácsolhat.

Hogyan zajlik a citológiai mintavétel?

Az eljárás általában fájdalommentes vagy minimális kellemetlenséggel jár. A mintavétel módja attól függ, hogy melyik testterületről van szó: például egy Pap-teszt során a méhnyak területéről sejteket gyűjtenek egy kis eszközzel, míg vékonytű-aspiráció esetén finom tűvel vesznek mintát.

Kinél szükséges a gyakoribb rákszűrés?

Gyakrabban kell rákszűrésre járniuk, akiknek nagyobb a méhnyakrák kialakulásának kockázata. A kockázat magasabb, ha:

  • korán kezdte a nemi életet, főleg ha több partnere volt;
  • olyan férfipartnere volt, akinek megelőzően több partnere volt;
  • volt nemi betegsége, különösen olyan, amit vírus okoz, mint például genitális szemölcs (human papilloma vírus, HPV), vagy genitális herpesz;
  • legyengült az immunrendszere, pl. HIV fertőzés miatt vagy szerv transzplantáció után;
  • megelőzően volt pozitív rákszűrése; vagy
  • dohányzik

Mi történik, ha rendellenes eredményt kapunk?

Ha a lelet pozitív, próbáljunk nem aggódni - 10 vizsgálatból legalább egyszer előfordul, hogy rendellenes sejtek láthatóak. Ennek több oka is lehet, legtöbbjük nem súlyos, tehát a lelet értelmezése és az esetleges további teendők elvégzése végett keressük fel orvosunkat.

Mikor van szükség rákszűrésre?

Általánosan elmondható, hogy az első rákszűrésre 18 évesen kerül sor, vagy 1-2 évvel a nemi élet megkezdése után. Ezután kétévente végzendő, még akkor is, ha már nem élünk szexuális életet - hiszen az életkor előrehaladtával a kockázat nő. Becslések szerint a méhnyakrákkal diagnosztizált nők legalább 50%-a 50 év feletti.

A menopauza után is ajánlott a rákszűrés egészen 70 éves korig, ezután a kezelőorvos javasolhatja a további szűrések mellőzését.

Teljes méheltávolítás után nem szükséges a rákszűrés elvégzése, de fontos, hogy erről konzultáljunk orvosunkkal.

Hova fordulhatok, ha szeretném a rákszűrés elvégzését?

Forduljon nőgyógyászához, háziorvosi beutaló a vizsgálathoz nem szükséges.

Mit tegyünk, ha pozitív lett a HPV-tesztünk? Ezek a legfontosabb lépések
Kapcsolódó cikk

Mit tegyünk, ha pozitív lett a HPV-tesztünk? Ezek a legfontosabb lépések

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Források:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# méhnyakrák # szűrés # rákszűrés # citológiai mintavétel # onkológiai szűrések

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés