Ezeket látta már?

Olcsóbb és jobb méhnyakrákszűrés? Igen!

Diagnosztika
2018. augusztus 22. 12:58
Módosítva: 2018. augusztus 22. 12:58
a-i

A mesterséges intelligencia már jelenleg is sokat segít a gyógyításban, elég csak a Watsonra gondolnunk. Hogyan lehet az AI által olcsóbb, pontosabb és gyorsabb a nők egyik legveszélyesebb rákbetegségének a diagnosztizálása?

Az elmúlt években egyre többet hallhatunk a mesterséges intelligenciával rendelkező gépekről, illetve arról, hogyan tudják ezek a "robotok" jobbá tenni az emberek mindennapi életét. A mesterséges intelligencia (artificial intelligence – AI) sok szempontból túlszárnyalja az emberi képességeket, például gyorsabban vagy biztonságosabban végez el bizonyos bonyolult műveleteket.

Folyamatosan keresik azokat a lehetőségeket is, melyekkel a robotokat az egészségügy hatékonyabbá és gyorsabbá tételére használhatják. Ezek közül kiemelkednek azok az elképzelések, melyek szerint az AI-k jelentősen javíthatnak a különböző szűrővizsgálatok pontosságán, gyorsaságán, ráadásul ez a költségek csökkenésével is együtt járhat.

"Az emberek és a számítógépek nagyon jól működnek együtt, kiegészítik egymást" - mondta Sharon Xiaolei Huang professzor, a Lehigh University kutatója. "Egyáltalán nem tartjuk valószínűnek, hogy a gépek teljesen átvehetnénk a radiológusok munkáját, de biztosan megkönnyíthetik azt."

Ígéretes jövő előtt áll a mesterséges intelligencia a diagnosztikában

Ígéretes jövő előtt áll a mesterséges intelligencia a diagnosztikában

Forrás: EgészségKalauz


Huang professzor a csapatával olyan mesterséges intelligenciával rendelkező számítógépek, illetve programok kifejlesztésén dolgozik, melyek képesek felismerni és elemezni a különböző képeket.

Hogyan lehetne még korábban felismerni a méhnyakrákot?

A szakemberek szerint a cél, hogy olyan technológiát alkossanak, mely "lehetővé teszi, hogy a számítógépek hasonlóan értsék meg és elemezzék a különböző vizuális jeleket, mint az emberi agy." Ezt pedig a kutatók szerint nagyszerűen lehet majd használni az orvosi és egészségügyi képek elemzésénél.

A most bemutatott technológiát az onkológiai szűrővizsgálatoknál, pontosabban a méhnyakrák korai felismerésénél lehet majd alkalmazni. A számítógépes program rendkívül hatékonyan képes elemezni a felvételeket, és legalább olyan jól találja meg a méhnyakrákra utaló elváltozásokat, mint egy, a hagyományos teszteredményeket elemező szakember.

A számítógépes program ráadásul sokkal olcsóbb, mint a hagyományos vizsgálatok, így szegényebb, fejlődésben lévő országokban is könnyen lehetne használni (a méhnyakrákos esetek 80 százalékát ezekben az országokban diagnosztizálják, és a méhnyakrákkal összefüggő halálesetek száma is jelentős ezekben az országokban).

Mi az a cervisgram?

A technológia alapja az úgynevezett cervigram, vagyis a méhnyakról készült digitális felvétel. A felvételt elemezve felismerhetőek azok az elváltozások, úgynevezett neoplazmák, abnormálisan növekvő, burjánzó szövetek, melyek általában a méhnyakrákot megelőző állapotra utalnak.

A cervigram – mivel más elv alapján működik, mint a hagyományos szűrővizsgálatok – olcsó és széles körben elérhető diagnosztikai eszköz lehetne, de sokan tartanak attól, hogy a felvételek elemzése nem lehet elég pontos. Huang professzor viszont úgy gondolja, hogy az AI segítségével az esetleges hibák könnyen kiküszöbölhetőek.

A mesterséges intelligencia bevonult az orvoslásba. Olvasson tovább!

A program kifejlesztéséhez, illetve teszteléséhez 1112 cervigramot vizsgáltak, melyek közül 345-ön volt magas kockázatú elváltozás (vagyis olyan szövetburjánzás, mely nagy eséllyel alakul daganattá), 767 esetén pedig kisebb mértékű elváltozás volt a felvételen, mely általában negatív eredménynek tekinthető.

A számítógép nemcsak rendkívül nagy pontossággal volt képes felismerni az elváltozásokat, illetve azok súlyosságát, de az úgynevezett fals pozitív eredmények számát is jelentős mértékben csökkentette.

A kutatás eredményeiről a Pattern Recognition című szaklapban számoltak be.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Diagnosztika # méhnyakrák # szűrővizsgálatok

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés