Ezeket látta már?

Tudja meg, hogy nőként milyen szűréseken érdemes részt vennie 30, 40 és 50 éves kor fölött

vizsgálat szűrővizsgálat nők korosztály

A szűrővizsgálatok igen fontos az egészség megőrzése és visszanyerése érdekében. Fontos tudni, hogy a vizsgálatok szükségessége nemenként és életkoronként eltérőek. Íme, mire hány éves korban érdemes elmenni.

Minél idősebb egy páciens, annál sűrűbben és többféle vizsgálatot ajánlott elvégeztetnie. Tóthné Dr. Herbály Judit Veronika szülész-nőgyógyász, endrokrinológus az alábbi ellenőrzéseket javasolja nekünk, nőknek.

Vizsgálatok 30 – 39 éves kor között

· általános laborvizsgálat (vér és vizelet): 1-2 évente. A megadott referenciaértékeket figyelve a páciens is sok mindent megtud saját egészségi állapotáról, de az eredményt mindenképpen az orvosával beszélje meg.

· pajzsmirigy és a pajzsmirigyhormonok vizsgálata: A pajzsmirigyzavarok leginkább a nőket érintik, sokáig banális tüneteket produkálva. A pajzsmirigyhormonokat vérvétellel (TSH, T3, T4, ATPO) a szervet ultrahanggal ellenőriztessük.

· nőgyógyászati rákszűrés, méhnyakrák-szűrés: évente ajánlatos elvégeztetni, ha lehet HPV-teszttel kiegészítve.

· mellvizsgálat: az emlőket havonta ajánlott tapintással ellenőriznie minden nőnek illetve fiatalabb korban panaszmentesség esetén is évente ajánlott az emlőultrahang a sűrűbb mirigyállomány miatt.

· anyajegyek ellenőrzése, melanómaszűrés: rendszeresen kell ellenőrizni az anyajegyeket, nyár végén különösen. Szakorvossal, ha a páciens az önellenőrzései alkalmával nem talál problémát, 2-3 évente érdemes elvégeztetni a szűrést.

· tüdőszűrésre 2-5 évente ajánlott elmenni, dohányosoknak évente.

Vizsgálatok 40 – 49 éves kor között

Ez az időszak a nők egy részének a változó kor kezdete. Az eddig vizsgálatok kiegészülnek az alábbiakkal:

· mammográfia: ebben az életszakaszban évente ajánlott elvégeztetni.

· szemészeti szűrések: sok páciens ebben az életkorban válik szemüvegessé. Az 1-2 évente elvégzett szemészeti vizsgálatok a zöldhályog szűrése miatt is fontosak (családi halmozódás esetén gyakrabban).

· tüdőszűrésre már évente ajánlatos elmenni.

· kardiológiai vizsgálatok: a szív- és érrendszeri betegségek gyakorisága is megnő, így ajánlatos szívultrahang, terheléses EKG-n, illetve Holter EKG-n is részt venni.

Vizsgálatok 50 éves kor felett

· vastagbélrák-szűrés: amit 5-10 évente kell ismételni. Amennyiben a családban már előfordult ez a betegség, vagy felfedeztek bélpolit, akkor már fiatalabb korban is érdemes rendszeresen kolonoszkópiára menni.

· csontsűrűség-mérés: kiemelten fontos a változókorban és az annál idősebb korban lévő nőknél. Ezt általában kétévente kell elvégeztetni, ha a szakorvos úgy ítéli, gyakoribb kontrollra is szükség lehet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Prosztatarák és vastagbélrák - van, amiben hasonlít a két betegség

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#puffadás

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához