Ezeket látta már?

Otthoni HPV-teszt: egyszerű, de mennyire megbízható?

Vizsgálat
2020. február 20. 09:10
hpv, teszt, otthon, méhnyakrák

A HPV-fertőzöttség és a méhnyakrák kialakulása között kétségbevonhatatlan a kapcsolat, így a humán papilloma vírusra vonatkozó tesztek rendkívül fontos elemei a daganatos betegség megelőzésének.

A humán papilloma vírusok a leggyakoribb fertőző kórokozók közé tartoznak, a becslések szerint a népesség közel 80 százaléka fertőzött lesz élete során legalább egyszer. A vírusok sokféle betegséget okozhatnak, a legbanálisabbak ezek közül a szemölcsök. A száznál is több HPV-altípus közül legalább 15 magas kockázatút tartanak nyilván, melyek daganatos betegségeket okozhatnak. Ezek elváltozásokat okozhatnak a méhnyak nyálkahártyájában, idővel pedig kialakul a méhnyakrák. A rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálatokkal, a citológiai kenetvétellel időben fel lehet fedezni a daganatmegelőző állapotot, a rendellenes sejteket. Azonban a nőgyógyászati szűrésekbe a HPV-teszt általában nem tartozik bele.

Ha magasabb a kockázat, több odafigyelésre van szükség

A magas kockázatú HPV-vel való fertőzöttség természetesen még nem jelenti automatikusan azt, hogy valaki rákos lesz! A HPV-fertőzés sokszor magától is elmúlik (igaz, ez nem egy-két napon belül következik be), és nem okoz semmilyen szövődményt. Ha azonban valakinél a fertőzés hosszan elhúzódó, ráadásul a magas kockázatú típus található meg a szervezetében, akkor a méhnyakrák rizikója a sokszorosára nő. Ilyenkor gyakrabban, akár félévente érdemes a citológiai vizsgálatot elvégeztetni, így ugyanis sokkal nagyobb az esélye annak, hogy a rendellenes sejteket időben megtalálják, megkezdjék a kezelést. Az időben, korai stádiumban felfedezett daganatos betegségek esetén jobbak a gyógyulás és a túlélés esélyei!

HPV-teszt otthon: egyszerű, diszkrét, megbízható?

Néhány szakmai szervezet ajánlása szerint sokkal nagyobb figyelmet kellene szentelni a HPV-szűrésnek, a nőgyógyászati rákszűrést és a citológiai vizsgálatot pedig az eredmények ismeretében javasolt elvégezni. Az egyszerűen használható, otthoni tesztek segítségével megkönnyíthető a hölgyek dolga, hiszen kényelmesen el tudják végezni a HPV-fertőzöttség vizsgálatát, nem kell azért külön orvoshoz menni. A hazánkban is elérhető tesztek a leggyakoribb, magas kockázatú HPV-típusokkal való fertőzöttséget vizsgálják, vagyis nemcsak azt, hogy valaki fertőzött-e vagy sem. Ez utóbbinak egyébként sem lenne túl sok diagnosztikai haszna, hiszen a legtöbb ember szervezetében megtalálható a HPV valamely típusa.

A teszt elvégzése meglehetősen egyszerű, nagyjából annyi gyakorlat kell hozzá, mint egy tampon felhelyezéséhez. A speciális eszközzel az érintett területről közvetlenül vehetünk mintát, maga a művelet nem tart tovább két-három percnél. Az otthoni HPV-teszteknél nincs szükség kenetkészítésre, és a teszt kiértékelése is felkészült laboratóriumban történik. Ez is csökkenti a hibák lehetőségét! A levett mintát általában postán kell elküldeni a laboratóriumba, és szintén postán kapjuk meg a teszt eredményét.

Ne halogassa, szerezze be az otthoni HPV tesztet! Kattintson, és tájékozódjon ITT!

Természetesen, mint minden egészségügyi vizsgálat, az otthoni HPV-teszt 100%-osan tökéletes, azonban a használati utasítások pontos betartásával a hibák száma minimálisra csökkenthető. Mivel a teszteket speciális laboratóriumban értékelik ki, annak esélye, hogy a kiértékeléskor történő hiba miatt kapjon valaki téves eredményt, szinte teljesen lehetetlen.

Megkaptam az eredményt, hogyan tovább?

Az otthoni HPV-teszt eredménye lehet negatív és pozitív. A negatív teszt azt jelenti, hogy a vizsgált, magas kockázatú vírustípusokat nem lehet kimutatni a mintából, míg a pozitív, hogy ezek jelen vannak a szervezetben. Utóbbi esetben mindenképpen nőgyógyászhoz kell fordulni, hogy további vizsgálatokat végezzenek el, vagy hogy meghatározzák, milyen időközönként érdemes megismételni a vizsgálatokat.

2020 a Női Egészség Éve! Menjen el kivizsgálásra ön is - az egészségünk a legnagyobb kincsünk! A szűrésekkel most nyerhet is, a részletekért kattintson ide!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# HPV # HPV-teszt # méhnyakrák # nőiegészségéve # daganat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés