Ezeket látta már?

Az ősi vér nyomában

Orvosi lexikon
2012. május 08. 12:09
Módosítva: 2016. november 03. 19:01

Megtalálták a létező legrégebbi emberi vérmaradványt! Ötzinek, a híres jégembernek nagyjából 5300 éves holttestén vizsgálatokat végző tudósok azt állítják, a múmia révén sikerült beazonosítaniuk a létező legrégebbi emberi vért.

A német és olasz tudósokból álló csapat speciális mikroszkóp segítségével vizsgálta meg a gleccserbe fagyott rézkorszaki ősember nyíl által szerzett sebesülésének szövetrészecskéit, és a maihoz teljesen hasonló vérmintákra bukkantak. Amint arról Albert Zink professzor, a bolzanoi Európai Akadémia Múmiákkal és Jégemberekkel foglalkozó Intézetének német vezetője beszámolt, ez az eddigi legrégebbi vérsejtről szerzett bizonyíték.

Az ősi vér nyomában

Forrás: Medipress


Az elmúlt évtizedek során a szakemberek számos adatot gyűjtöttek Ötzi gyomrából, beleiből és fogaiból. Többek között megállapították, hogy a jégember, akit 1991-ben német hegymászók találtak meg jégbe fagyva az osztrák-olasz határon, barna hajú volt, 0-s vércsoportú, és nagyjából 45 évesen lelte halálát egy nyílvessző által. A mostani nanotechnológiás eszköz révén azonban a tudósok minden eddiginél alaposabb vizsgálatnak vethették alá a múmiát, ez tette lehetővé, hogy rábukkanjanak azokra a vörösvérsejtekre, melyek ugyanolyan klasszikus fánk formájúak, mint egy ma élő, egészséges emberé.

Zink professzor arról is beszámolt, hogy az új felfedezéseknek a törvényszéki nyomozások során is nagy hasznát fogják venni a szakemberek, hiszen a bűntett felderítése közben az eddiginél pontosabban meg lehet majd határozni a vércseppek keletkezésének idejét. Hogy biztosak legyenek benne, valóban vérsejteket találtak a holttestben, a professzor és munkatársai egy ellenőrző elemzést is elvégeztek, mely során az úgynevezett Raman spektroszkópiás eljárást alkalmazták. Ennek a módszernek az a lényege, hogy a lézerfénnyel megvilágított mintáról visszaszóródó fényt a műszer segítségével csak az adott anyagra jellemző, úgynevezett Raman-spektrummá alakítják át.

A szakemberek a jövőben Ötzi enzimeinek, proteinjeinek és immunrendszerének további elemzésére készülnek. Az eddig elért eredményekről a Journal of Royal Society Interface című lapban olvashatnak az érdeklődők.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés