Ezeket látta már?

Eladná a sejtjeit, ha milliókat keresne vele?

Orvosi lexikon
2017. május 09. 10:27
Módosítva: 2017. május 09. 10:27
verminta

A vérplazma donációja hazánkban sem ismeretlen eljárás, ugyanakkor külföldön már évek óta bevett gyakorlata van annak, hogy emberek akár 10-20 ezer forintnyi összegeket keresnek belőle alkalmanként.

Nem mindenki adhat, de nem is mindenki szeretne – mondják a tapasztalt donorok és a szakemberek, pedig nélkülözhetetlen segítség lenne bizonyos genetikai eredetű betegségeknél, de akár a világ népességének 20%-át érintő Hepatitis B kutatásában is fontos szerepet tölt be. A vérzékenységgel született

Ted Slavin az egyik legjobb példa erre, hiszen a férfi élete során többször is részesült transzfúzióban, így megszámlálhatatlan esélye volt rá, hogy Hepatitisszel fertőződjön. Mivel azonban Slavin vére nem alvadt, ellenállónak mutatkozott a vírusos sejtekkel szemben. A vértesztek alkalmával meg is találták a Hepatitisz B antitesteket, így Slavin igazi aranybányává vált a hematológusok számára. Antitestjeit most már kutatásokra használják, az ő segítsége nélkül el sem készülhetett volna az első vakcina fertőző májgyulladás ellen.

Vérplazmánk, sejtjeink értékes kutatási anyaggal szolgálhatnak a tudomány számára.

Vérplazmánk, sejtjeink értékes kutatási anyaggal szolgálhatnak a tudomány számára.

Forrás: EgészségKalauz


Nem ő ugyanakkor az egyetlen olyan ember, akinek sejtjeiért milliókat adnának. Anna O'Connell kutatót pajzsmirigy daganattal diagnosztizálták 28 éves korában, és –Slavinhez hasonlóan– az ő vérében is antitestekre bukkantak, így sejtjei értékes árucikké váltak a tudósok számára, ő azonban mégsem fogadta el a neki felkínált kompenzációt, pedig vérének köszönhető egy sikeresen kidolgozott teszteljárás is.

A milliárdokat érő vérplazma

Ugyanez az önzetlenség már nem mondható el John Moore szőrössejt-leukémiás betegről, akinek vérplazmáját 3 milliárddollár értékűre becsülték. Moore úgy vélte, hogy a betegségével foglalkozó David Golde rákkutató meglopta őt és eljárást indított ellene. Hosszú küzdelem után végül ugyan elvesztette a precedens értékű pert, viszont végre kidolgozták a jogászok azt a jogszabályt, amely az emberi szövetek tulajdonjogaival és az ilyen irányú követelésekkel kapcsolatos.

Olvasna a petesejt adományozásról? Ide kattintva megteheti!

Dr. Robert Troug kutató szerint jogunk van elutasítani, hogy bármilyen részünket kutatási célra használják fel, de kérdés csak az, hogy kötelező-e fizetni ezért a kutatóknak, vagy csak akkor fogadhatják el ezeket a szöveteket, ha a beteg ajándékként kínálja fel őket a tudomány javára. Ő az utóbbi elvet vallja, kivéve hogyha a szövet piaci értéke megbecsülhető. Ha ezek az értékes szövetekkel, vérplazmákkal, sejtekkel bíró betegek a jövőben ingyen adományoznák biológiai javaikat, valószínűleg később megfelelő árat fizetne nekik a tudomány a kutatási eredményekkel és az esetleg gyógymódokkal.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Daganatos betegségek # hepatitisz # kutatás # szervátültetés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés