Ezeket látta már?

5 tipp a jó alvásért

Szépségápolás
2012. április 20. 16:21
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Semmi sem hasonlítható egy jó éjszakai alváshoz, ami után másnap reggel pihenten és frissen ébred az ember. Sokan azonban nehezen alszanak el, vagy éppen állandóan felébrednek az éjszaka folyamán Dr. Joanne Getsy, a Drexel Alvásközpont igazgatója szerint a pihentető alvás titka csupán öt egyszerű trükkben rejlik.

Feküdjünk le mindig ugyanabban az időpontban!

no-alvaszavar-d00000D854cc09cabad36

Forrás: Napidoktor


Gyakran segít, ha ugyanabban az időben fekszünk le és kelünk fel. Ilyenkor ugyanis "beprogramozzuk" az agyunkat, és egy idő után valóban ugyanabban az időpontban, ébresztőóra nélkül is felébredünk magunktól, este pedig könnyebben elalszunk.

Legyen sötét a szobában!

Ahogyan közeledik a reggel, és felkel a nap, az agyunkban olyan kémiai folyamatok indulnak el a fény hatására, amitől felébredünk. Ezért ha valaki rosszul alszik, érdemes megnéznie, hogy milyen fények szűrödnek be a szobába. A legkisebb is számít, kapcsoljuk ki még a tévét, telefont vagy bármit, ami kicsit is világít.

Hangolódjunk az alvásra!

Egy pörgős nap után nem csoda, ha képtelenek vagyunk elaludni. Ilyenkor érdemes lazítani, ráhangolódni az alvásra. Csakúgy, mint gyerekkorunkban, amikor még rutinja volt a lefekvésnek: vacsora, fürdés, esti mese. Ez nem csak a kicsiknél működik, tehát vegyünk egy kád forró fürdőt és olvasgassunk, ez jobb mintha bárányokat számolgatnánk.

Ne szunyókáljunk napközben!

Azok, akik rossz alvók, többnyire szeretnek napközben szundítani egy keveset. Ez azonban egy ördögi körhöz vezet, hiszen este kevésbé fáradtak, ami újból megnehezíti az elalvást. Persze indokolt esetben, például azoknál, akik váltott műszakban dolgoznak, a délutáni alvás elengedhetetlen. Sőt a szundikálás az öregedés egyik természetes velejárója, ekkor is érdemes azonban konzultálni a háziorvossal.

Felejtsük el az altatókat!

A legegyszerűbb megoldás, ugyanakkor a legrosszabb is. Egyrészt mert még a legenyhébb altatók is veszélyesek lehetnek, másrészt idővel előfordulhat, hogy nélkülük már aludni sem tudunk. Ráadásul a gyógyszerekkel sosem érhető el olyan minőségű alvás, mintha magunktól aludnánk el. Ha mégis bevesszük az altatót, fontos, hogy csak orvos felügyelete mellett szedjünk!

Megjegyzés: kimondottan altató hatású gyógyszerek szedése kizárólag igen indokolt esetben és csak rövid ideig javasolt, és csak az orvos rendelése alapján. Arról nem beszélve, hogy számos mellékhatást okoznak (még az újabb típusú altatók is), és a gépjárművezetésre nézve is veszélyekkel járhatnak - másnap reggel. (a szerk.)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# alvászavar # életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés