Ezeket látta már?

9 negatív gondolat, ami lerombolhatja kapcsolatainkat

Szépségápolás
2014. december 15. 11:10
Módosítva: 2017. február 19. 23:09

Talán nem mindenki számára közismertek ezek a gondolatok, vagy éppen kimondott szavak, amelyek bizony alkalmasak lehetnek, főként hosszabb távon arra, hogy szerelmi kapcsolatainkat rommezővé tegyék… Tanuljunk hát az itt felsoroltakból! Mivel is kell megküzdenünk?

1. A "minden vagy semmi" csapda: úgy látjuk, hogy párunk mindig rosszat cselekszik – illetve sosem cselekszik jót (természetesen saját szemszögünkből nézve)

parkapcsolat-2-d00000CC90c806ec1fd11

Forrás: Napidoktor


2. Katasztrofális következtetések: az egyik fél felerősíti a negatív érzelmeket/hatásokat, amelyek a másikkal kapcsolatosak. ("Elfelejtette feladni a csekkeket, most aztán mehetünk a szegényházba...")

3. A "tudhatnád, hogy" időzített bombája: amikor az egyik fél feltételezi, hogy a másiknak igenis tudnia kellene (kimondott szavak nélkül is) hogy a másiknak valójában mire van szüksége. ("Tudhatnád, hogy utálom a munkámat, még akkor is ha elmondtam, hogy mekkora lehetőség ez számomra...")

4. Címkézés: nem fair megoldás a párunkra csak negatív címkéket aggatni, és megfeledkezni pozitív tulajdonságairól ("Elképesztően lusta vagy!")

5. Örökös vádaskodás: valótlan és irracionálisnak tűnő végtelen vádaskodás apró-cseprő, és persze nagyobb dolgok miatt is. ("Rád áldoztam az életem!")

6. Érzelmi rövidzárlat: ha a partnerek egyike (nem bízik a másikban) és meg van győződve arról, hogy valahol átverik. ("Nem hiszem, hogy komolyabban meg lehetne bízni benne".)

7. Képzelgések: a negatív érzelmek odáig vezethetnek, hogy irreális, irracionális dolgokat tételezünk fel a másikról ("Olyan sokáig dolgozik már megint, biztosan van valakije...")

parkapcsolattt-d00000A377f671c6fdbe9

Forrás: Napidoktor


8. Emberi játszmáink: Olyan motívumokat keresünk a párunk viselkedésében, amelyek igazából nem is léteznek ("Csak azért kedveskedik nekem, hogy a hétvégén elmehessen golfozni a barátaival")

9. Illúziók ködös világa: Párunk olyan tulajdonságokkal ruház fel, amivel már nem rendelkezünk, talán csak fiatal korunkra volt jellemző... ("Már csak a saját munkája miatt aggódik... akárcsak a többi pasi, akit soha nem érdekeltek az én dolgaim")

Persze ezek nem mind mérgező gondolatok, és mindegyikben van is valami igazság nyilván. A probléma inkább mennyiségi, mennyire torzul el egy gondolat, mennyire túlozzuk el a dolgainkat, és mennyire mérgez meg mindez egy szerető, intim kapcsolatot. Mi lehet a kulcskérdés? Lássuk meg párunk, férjünk, partnerünk pozitív oldalait, jó tulajdonságait, "néha" emlegessük fel ezeket is. Biztosan segít abban, hogy negatív gondolataink, érzelmeink kissé háttérbe szoruljanak...

[A szerző megjegyzése a fentiekhez: senki sem engedheti meg természetesen, hogy egy (szerető) kapcsolatban elhanyagolják, magára hagyják, ne törődjenek vele. Az érzelemszegénység, szexuális visszaélés, kihasználás, éretlen viselkedés nem megengedhető a felnőttek világában /sem. Ha valaki ilyet tapasztal, ott komoly változásokra van szükség! Egyéni és párkapcsolati pszichológiai segítséget, tanácsadást kell igénybe venni. Ha a partner nem működik együtt, nem vesz részt a tanácsadáson, szembe kell néznünk azzal, hogy esetleg sosem fog/nem akar megváltozni. Ilyenkor dönthetünk úgy, hogy maradunk ebben a kapcsolatban, de dönthetünk úgy is, hogy továbblépünk. Magam részéről a párkapcsolatok megőrzését fontosabbnak tartom, de ha valakit ismétlődő módon megbántanak, és mindezt növekvő intenzitással, akkor bizony célszerűbb kilépni az ilyen kapcsolatokból. Dr.Jeffrey Bernstein pszichológus professzor]

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Psychology Today
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés