Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

9+1 tipp, amellyel hajunkat és körmeinket is élettel telivé varázsolhatjuk

Szépségápolás
2019. december 20. 11:15
Hajunk és körmünk egészsége szorosabban összefügg, mint gondolnánk

Száraz, fénytelen és töredezett haj, berepedt, gyenge körmök: a tükörbe nézve ez a látvány nem sok önbizalommal töltheti el a tulajdonosát, hiszen képzeletben ilyenkor gyakorta megjelenik - mintegy kirívó ellenpéldaként - a modellek és színésznők varázslatos külseje. De mit tehetünk mi, egyszerű halandó nők az élettel teli, erős és egészséges hajzuhatagért, körmökért?

A nők egyik ékessége a hajkorona. Nem is véletlenül, hiszen a hosszú, fényes és egészséges haj az egyik legfeltűnőbb nembéli különbség, többek között ez teszi a nőket a szebbik nemmé is. Ide tartoznak az ideálisan hosszú, fényes és erős körmök is, amelyeket szintén előszeretettel hangsúlyozhatunk körömlakkokkal, díszítésekkel. Nem véletlen tehát, hogy számos készítmény sorakozik a boltok és gyógyszertárak polcain, amelyek többek között ezekre is kifejtik jótékony hatásukat.

Most adunk 9+1 tippet, amelyekkel megóvhatjuk hajunk és körmeink egészségét a mindennapokban.

Így óvjuk meg a hajunk szerkezetét

A hajunk három rétegből áll össze: a külső hámréteg a cuticula; a középső hajkéreg a cortex; és a belső hajbél a medulla. A külső hámréteget egymást tetőcserépszerűen fedő lemezkék alkotják, amelyeket a faggyúmirigyek által termelt hajzsír von be. A haj fényessége ettől a rétegtől függ: ha a lemezkék szabályosan állnak, akkor a haj fényes, és selymes, de ha megsérül, akkor a haj töredezett, fénytelen és száraz lesz. A haj rugalmasságáért és erősségéért a keratinszálakból felépülő hajkéreg felel. A hajbélnek az a feladata, hogy összekösse a hajgyökeret és a külső részt, biztosítva az átjárást és szellőzést.

Amit érdemes kerülnünk az egészséges hajért:

1.: Hajgumik, hajpántok, hajcsattok: a különböző csattok és gumik megtörik a hajat, negatívan befolyásolják annak szerkezetét, így lehetőség szerint kerüljük a szoros kontyok, frizurák megalkotását ezzel is segítve azt, hogy hajunk szerkezete a lehető legkevésbé roncsolódjon.

2.: Hajszárító: sajnos télen megkerülhetetlen szinte a hajszárító használata, viszont a melegebb hónapokban törekedjünk arra, hogy hajunkat regeneráljuk, hagyjuk magától megszáradni.

4.: Hajfestékek: a modern nő egyik legfontosabb szépségkelléke, amellyel személyiségét és korát is alakíthatja. Ha festjük a hajunkat, akkor figyeljünk arra, hogy a hajunknak legmegfelelőbb készítményt válasszuk, illetve arra is, hogy a színváltoztatáskor is fokozatosan építsük fel az új árnyalatot.

5.: Hajformázás kellékei: hajlakk, hajvasaló hihetetlen káros hatással van a haj szerkezetére. Éppen ezért lehetőleg ne használjuk napi rendszerességgel ezeket, inkább csak akkor, ha különleges alkalomra készülünk.

A haj körülbelül 1-1.5 centimétert nő havonta.A haj életciklusában három állomás van: az aktív szakaszban a hajszál a szőrtüszőből 2-6 évig növekszik, ezt követően a növekedés néhány hétre megáll. A nyugalmi fázisban a hajgyökér működése szünetel, a hajhagyma elszarusodik, és elhal. A szakasz végén a hajgyökér új hajhagymát hoz létre, amely újabb hajszálat kezd növeszteni, ez végül aztán kitolja a régit. A fejbőrön lévő hajszálak növekedési szakaszban vannak, amikor is a legtöbb fejbőrön 50-100 hajszál hullik ki naponta.

A körmök erősítésének szabályai

A körömlemez vékony, 1 milliméter vastag, áttetsző rétegből épül fel, amelyet elszarusodott, keratinizált sejtek alkotnak. Az új körömlemez lassan képződik a körömgyökérből. A körömgyökerének látható részét lunulának nevezik, amely az a bizonyos fehéres, félhold alakú terület a körmünk alján.

Amit érdemes kerülnünk az egészséges körmökért:

6. Túlzásba vitt kézmosás: van, hogy a túlzott odafigyelés is ártalmas lehet, így a túlzásba vitt kézmosás is a körmeinknek. Az állandó kézmosás ugyanis megpuhítja a körömhéjat, amely töréshez, szakadáshoz vezet.

7. Műkörmök: a műköröm révén is rengeteg terhelés éri a körmeinket, a vegyszerekről nem is beszélve. Így, amennyiben műkörmeink vannak, azok levétele után szükség lehet saját körmeink normál állapotának visszaállítására.

8. Vízi sportok: ahogy a kézmosás, úgy az olyan vízi sportok is károsan hathatnak a körmeinkre, mint az úszás, a szinkronúszás, a wakeboard, a vízilabda stb., így ha ilyen sportnak hódolunk, akkor fokozottan ügyeljünk a körmeink utókezelésére.

9. Vegyszerek: leggyakrabban a takarítás során használunk vegyszereket, de ezek mellett a körömápolásra szánt kozmetikumok, így például a körömlakkok sem feltétlenül körmeink egészségét szolgálják. Ügyeljünk tehát a vegyszerhasználat során arra, hogy kesztyűt viseljünk, illetve a kozmetikumok használata közben vagy ezt követően a körmök kezelésére.

A körmök egész életünkön keresztül növekedésben vannak, de hetente körülbelül 0.1 millimétert nőnek. A körmök nyáron gyorsabban nőnek mint télen. A női körmök lassabban nőnek, könnyebben töredeznek és repednek meg mint a férfiaké.

+1 tipp: Ápoljuk hajunkat és körmeinket belülről is!

Vannak bizonyos készítmények, étrend-kiegészítők, amelyek tartalmazzák azokat a hatóanyagokat, amelyek elengedhetetlenek hajunk és körmeink egészséges működéséhez. Amennyiben ilyen támogatáshoz folyamodnánk, olyan készítményt válasszunk, amely tartalmaz biotint (a haj normál működését segíti), cinket (a haj és a köröm normál állapotának fenntartását támogatja), valamint L-metionin kéntartalmú aminosavat, amely kénforrásként működik a hajban és a körömben is megtalálható keratin szerkezetének felépítésében.

A keratin a fő alkotóeleme a hajnak és a körömnek. A keratin egy nagyon erős fehérje, amely kéntartalmú aminosavat tartalmaz. A szőrtüszőben lévő keratinociták, keratint termelnek, amelyek szilárd keratin rosttá alakulnak át a hajban. A köröm mátrixban is termelődik keratin, amely a köröm kemény részét alkotja.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# hajápolás # töredezett köröm # keratin # cink # étrend-kiegészítő # vitabalansbiotin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés