Ezeket látta már?

A tanult nők mentik meg a Földet

Szépségápolás
2010. október 24. 13:03
Módosítva: 2016. április 16. 09:52

A nők oktatásával 2009-ben több mint 4 millió gyermek életét sikerült megmenteni világszerte, derült ki egy új tanulmányból.

Amerikai kutatók 175 országból származó, 1970 és 2009 között végzett 915 népszámlálás és felmérés adatait analizálták, az oktatás, a gazdasági növekedés, a HIV terjedése és a gyermekhalandóság szempontjából.

no-olivia-nj-d00000D32c148b9aca62e

Forrás: Napidoktor


Statisztikai modellek felhasználásával kimutatták, hogy ahány évvel hosszabb ideig tanul egy nő, annyiszor 10 százalékkal csökkent az öt éven aluliak halálozási aránya. Becsléseik alapján 2009-ben 4,2 millióval kevesebb gyermek halt meg 1970-hez képest, mert a fejlődő országok fogamzóképes korban levő lányai sokkal iskolázottabbak lettek. Ezeken a vidékeken 1970-ben a 18-44 éves korú nők két évet jártak csak iskolába. 2009-re ez hét év tanulmányi időre nőtt.

A Lancet című folyóiratban megjelent tanulmányt a Bill & Melinda Gates Alapítvány finanszírozta. "Az oktatásba való befektetés kifizetődő, mert jobb egészségi állapotot biztosít a jövőre nézve." - mondta el Emmanuela Gakidou, a Washingtoni Egyetem munkatársa. A képzett nők gyakrabban használják az egészségügyi szolgáltatásokat, jobb döntéseket hoznak higiéniai, táplálkozási és gyermeknevelési szempontból.

"Ez felhívja a figyelmet arra, hogy más létfontosságú beavatkozások – mint például a védőoltások – mellett többet kell fektetnünk az oktatásba is." – mondta Dr. Mickey Chopra, az UNICEF egészségügyi vezetője, aki a kutatásban nem vett részt. Chopra szerint több pénz kell az oktatásra, de természetesen nem az egészségügy kárára. Gakidou elmondta, hogy jelentős változás állt be Ázsiában és Latin-Amerikában. Itt néhány országban a nők még képzettebbek is, mint a férfiak. A nők azonban gyakran egy évig sem ülnek Afganisztán, Burkina Faso, Csád, Mali, Nigéria és Jemen iskolapadjaiban.

Nem mindenkit győzött meg a tanulmány következtetése. "Kézenfekvő, hogy az oktatás összefügg a gyermekhalandósággal, de a korreláció önmagában még nem jelent ok-okozati kapcsolatot." – jelentette ki William Easterly, a New York Egyetem közgazdász professzora. Megkérdőjelezte a felhasznált statisztikai módszereket, továbbá úgy véli, hogy a szerzők nem megfelelően választották ki a faktorokat, melyek a gyermekhalandóság csökkenéséhez hozzájárulhattak.

Mások szerint a gazdasági fejlődésre kellene összpontosítani, mint a speciális egészségügyi vagy oktatási faktorokra. "Az oktatás nem sokat ér, ha nem létezik infrastruktúra és egészségügy." - mondta Philip Stevens, a londoni Nemzetközi Érdekeltségi Hálózat egyik vezetője "Ha egy országban káosz uralkodik, mint például Sierra Leonéban, ott a legmagasabb szintű oktatás sem lakatja jól a gyerekeket."

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# általános egészségügyi téma # életmód # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés