Ezeket látta már?

A vörösiszap jellemzői és hatása a környezetre

Szépségápolás
2010. október 07. 11:43
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A bauxit vöröses színű kőzet, az alumíniumgyártás alapanyaga. Ennek első lépéseként megőrlik és kiszárítják, majd úgynevezett lúgos feltárással (nagy nyomás alatt nátrium-hidroxiddal főzik) a kinyerni kívánt alumínium tartalmú timföldet állítanak elő. Az eljárás mellékterméke a hátramaradó anyagokat tartalmazó vörösiszap. Egy tonna timföld előállításakor közel ugyanannyi vörösiszap keletkezik, melyet alulról és oldalról szigetelt - szerencsésebb esetben fedett - tározókban helyeznek el.

A vörösiszap jellemzői

vorosiszap-tarozo-kolontar-d00000D57c839b254caa9

Forrás: EgészségKalauz


- Lúgos pH. A pH a vizes oldat kémhatásának számszerű jellemzésére szolgáló 0-tól 14-ig terjedő logaritmikus skála. A 7-es pH jelenti a semleges kémhatást, ez alatti érték esetén savas, fölötte pedig lúgos az oldat. A kiömlött vörösiszap pH- értéke 13.

- Alumínium-, szilícium-, nátrium- és kalcium- oxidok találhatók benne. Színét a vas-oxid adja.

- Toxikus nehézfémeket tartalmaz.

- Enyhén radioaktív.

Ez utóbbi kettőről azonban azt tartják, hogy olyan kis koncentrációban vannak jelen, illetve olyan kis mértékű, hogy közvetlen veszélyt egyik sem jelent.

Környezeti hatások

A lúg erősen maró taulajdonsága révén tesz kárt az élőlényekben, illetve az épített környezetben. Hosszabb távú hatása kérdéses, attól függően, hogy a természetes vízfolyásokba kerülve mennyire hígul fel. A baleset helyszínének közelében lévő Marcal-folyó felső szakaszán tapasztaltak nagyobb mértékű halpusztulást. A szennyezés szerencsére egyre hígabbá válik, ahogy a Rába, illetve a Duna-felé terjed. Védekezésképpen savat, illetve gipszet öntenek a vízbe, hogy az erősen lúgos pH-t a 7-8 körüli semleges értékre csökkentsék.

Ha az iszap megszárad, a keletkező finom por belégzése a benne található nehézfémek és radioaktív részecskék miatt egészségügyi problémákat okozhat. Ezért lényeges az iszappal borított terület mielőbbi megtisztítása.

A szennyezés a talajba is beszivárog, ezért szükségessé válhat a felső talajréteg elszállítása, a helyére pedig új, tiszta földet kell lerakni. A mélyebb rétegekbe is eljutó bizonyos nehézfémeket a növények kisebb-nagyobb mennyiségben felveszik. A termőföldek védelme érdekében ezért fontos a szennyezés terjedésének mielőbbi megállítása.

A természetben okozott kár nagysága tehát nagyban függ a probléma kezelésére szolgáló rövidtávú környezetvédelmi intézkedések hatékonyságától.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# általános egészségügyi téma # diagnózis # mérgezés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés